6 grudnia 2023

Ukraina: Ekshumacja żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej

Funkcjonariusze Straży Granicznej włączyli się w prace przy ekshumacji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza poległych, zamordowanych i zaginionych w walkach podczas II wojny Światowej, które prowadzone są na terenie obecnej Ukrainy.

Reklamy

Funkcjonariusze Straży Granicznej, włączyli się w prace przy ekshumacji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza poległych, zamordowanych i zaginionych w walkach podczas II wojny Światowej.

Prace są prowadzone od 26 maja na terenie obecnej Ukrainy w rejonie miejscowości Szack, Piszcza, Grabowo, Mielniki i Położewo i potrwają do 22 czerwca br. Mogiły żołnierzy udało się odnaleźć podczas wspólnych wyjazdów funkcjonariuszy NOSG, środowisk kombatancki oraz zaangażowaniu i wsparciu śp. Pana Anatola Sulika oraz dr. Leona Popka – historyka IPN.

Reklamy

W pracach, które prowadzone są pod patronatem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Komendanta Głównego SG, biorą udział archeolodzy z Polski i Ukrainy oraz funkcjonariusze SG z oddziałów: Nadbużańskiego oraz Śląsko – Małopolskiego, którzy w czasie wolnym od służby zdecydowali się kultywować tradycje formacji granicznych i zapewnić godny pochówek bezimiennym żołnierzom WP i KOP, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny.

 

Info: NOSG