22 stycznia 2025

Ułański Opłatek

W dniu 5 stycznia b.r. w „Zajeździe Dworek” w Mirczu odbędzie się spotkanie opłatkowo – noworoczne członków Stowarzyszenia Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych.

Reklamy

W powiecie hrubieszowskim powstało Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych. Jego członkowie chcą kontynuować chlubne tradycje 2 Pułku Strzelców Konnych i Kawalerii Polskiej. Zamierzają to robić poprzez pracę edukacyjną z młodzieżą, udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych oraz rekonstrukcyjnych wydarzeniach historycznych.

Inicjatorami powstania stowarzyszenia są: wójt gminy Mircze Lech Szopiński, który został jego prezesem, wiceprezes Wojciech Ciesielczuk, właściciel „Wojciechowej stajni” w Hrubieszowie, Tomasz Zając przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, pełniący w nowej organizacji funkcję sekretarza, i skarbnik Kamil Ciesielczuk.

Reklamy

Stowarzyszenie, które już jest zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, przyjęło szmaragdowo-amarantowo-chabrowe barwy 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie. Uroczyste ich nadanie przez dowódcę 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr Henryka Dobrzańskiego, z udziałem zaprzyjaźnionych grup kawaleryjskich, jest planowane 15 czerwca tego roku, podczas, przypadających dwa dni później, obchodów Święta Pułkowego,. Ale już w czwartek 5 stycznia w Mirczu odbędzie się spotkanie opłatkowo-noworoczne członków i sympatyków nowej organizacji. Początek o 16.00 w Zajeździe „Dworek”.

Święto stowarzyszenia będzie zgodne z tradycją 2 Pułku Strzelców Konnych i będzie obchodzone w dniu Święta Narodowego Francji, czyli 14 lipca.

Reklamy

Początki pułku sięgają czasów Księstwa Warszawskiego, natomiast współczesna jego historia jest związana z okresem I wojny światowej. Za przodka 2 Pułku Strzelców Konnych uznaje się 1 dywizjon 1 Pułku Szwoleżerów, wchodzący w skład Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Dywizjon ten został sformowany w 1918 we Francji, a w następnym roku przetransportowany do Chełma. W maju 1919 roku został wysłany na front polsko-rosyjski.

Brał udział w wielu walkach m.in. z konnicą gen. Siemiona Budionnego. W październiku 1920 dywizjon otrzymał nazwę 2 Pułk Strzelców Konnych i został mu przydzielony garnizon w Hrubieszowie.

Prezes Stowarzyszenia, Lech Szopiński (z wykształcenia historyk) jest autorem monografii pt. „II Pułk Strzelców Konnych w latach 1920 – 1939”.

***

Źródło:
www.ias24.eu