17 kwietnia 2024

UMCS zaprasza na Drzwi Otwarte

„Kierunek wiedza”, pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Drzwi Otwartych UMCS – jednego z największych wydarzeń skierowanych do kandydatów na studia. Udział w akcji to szansa, aby młodzież zobaczyła, jak studiuje się na uczelni wyższej i przekonała się, dlaczego warto stać się częścią społeczności akademickiej naszego Uniwersytetu.

 

Startujemy 9 marca o godz. 9.00 w Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, na wydziałach uczelni i w jednostkach ogólnouczelnianych. Dla naszych kandydatów przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i niespodzianek, poprzez które chcemy pokazać, że studiowanie to nie tylko egzaminy, kolokwia i nieprzespane noce, ale również zabawa, możliwość odwiedzenia miejsc, które do tej pory były nieosiągalne oraz odkrycie w sobie zainteresowań i pasji.

 

Podczas Drzwi Otwartych podzielimy „Chatkę” na specjalne strefy tematyczne:

– w strefie edukacji odbędą się prezentacje oferty edukacyjnej poszczególnych wydziałów UMCS. W tym miejscu będzie można poznać pełny wachlarz naszych studiów oraz porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych wydziałów, co z pewnością ułatwi kandydatom podjęcie najsłuszniejszej decyzji dotyczącej ich ścieżki kształcenia,

– w strefie studenta wszyscy zainteresowani zobaczą, jak żyją studenci, jak wygląda studenckie życie na co dzień. W tej strefie uchylimy rąbka tajemnicy odnośnie tego, co dzieje się poza salą wykładową. W tej strefie zaplanowano również stoisko Samorządu Studentów, AZS, Legii Akademickiej, pokazy, konkursy, gry czy fotobudkę,

– w strefie rozwoju kompetencji odbędą się konsultacje z doradcami zawodowymi, podczas których nasi specjaliści pomogą określić maturzystom, na jakim kierunku studiów najlepiej spożytkują swoje predyspozycje i zainteresowania,

– strefa HI-TECH to tegoroczna nowość. Tutaj Grupa Edukacja 3.0. zaprezentuje nam zagadnienia związane z robotyką, programowaniem, bezpieczeństwem w sieci czy nowoczesnymi technologiami. Roboty przyszłości będą coraz bardziej uniwersalnymi urządzeniami, w coraz większym stopniu niezależnymi. Czy stworzenie sztucznej inteligencji jest na wyciągnięcie ręki czy na razie pozostaje odległą przyszłością – wystarczy przyjść i zobaczyć samemu! Zachęcamy do zanurzenia się w wirtualnej przygodzie przy pomocy supernowoczesnego sprzętu,

– strefa cudzoziemca to tzw. „punkt konsultacyjno-informacyjny” prowadzony w językach ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

 

Równolegle w „Chatce” trwać będą spotkania z przedstawicielami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Krakowa, którzy przedstawią moduły matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

Okazją do bezpośrednich rozmów z naszymi naukowcami będą z kolei spotkania prowadzone w naszej kawiarence naukowej. Jest to nowe przedsięwzięcie, nieorganizowane wcześniej. Punkt będzie zlokalizowany w obecnej Kawiarni Le’żak w Chatce Żaka w godz. 10:00-12:00. W kawiarence odbędzie się również wystawa notatek studenckich.

Pasjonatów gier typu escape room zaprosimy do zabawy pod nazwą „Try to get out”, w której na wszystkich śmiałków czekać będzie pokój zagadek.

Do czerwoności rozgrzejemy szare komórki naszych kandydatów na studia, którzy wezmą udział w bezlitosnym pojedynku na daty, nazwiska i nazwy odbywającym się w ramach turnieju „Jeden z UMCS”. W dwuetapowym konkursie prowadzący, niczym Tadeusz Sznuk, zada uczestnikom po dwa pytania. Rozgrywka odbędzie się w czterech turach: o godz. 11:00, 11:40, 12:20 oraz 12:50.

W części artystycznej wydarzenia zaplanowano występy Zespołu Tańca Ludowego UMCS, Zespołu Tańca Towarzyskiego „Impetus”, spektakl biograficzny pt. „Maria” w wykonaniu grypy tanecznej zMYSŁ czy koncert „Ona czuje we mnie Jazz…”, czyli disco polo w nowym jazzowym brzmieniu (godz. 10.00 Sala widowiskowa Chatki Żaka).

Tego dnia pokażemy także, jak ważny dla młodego człowieka jest sport, o czym wszyscy zainteresowani przekonają się odwiedzając Centrum Kultury Fizycznej, gdzie rozgrywać się będzie turniej o Puchar Rektora UMCS.

Podczas Drzwi Otwartych UMCS 2018 odbędą się również wycieczki po kampusie, spacery, warsztaty, wykłady czy pokazy.

Na każdego odwiedzającego nasz Uniwersytet czeka dużo uśmiechu, pozytywnej energii i to, co mamy najlepsze, czyli… świetna atmosfera!

Szczegółowe informacje, program główny wydarzenia oraz programy akcji na poszczególnych wydziałach UMCS znajdują się na stronie: www.drzwiotwarte.umcs.pl

 

***

 

Drzwi Otwarte UMCS to świetna okazja do spotkania:

• z doradcami zawodowymi,

• ze studentami poszczególnych Wydziałów,

• z przedstawicielami kół naukowych,

• z naukowcami z Uniwersytetu,

• z egzaminatorami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

 

Tego dnia:

• pokażemy naszą ofertę kierunków,

• opowiemy o przebiegu rekrutacji,

•  pomożemy wybrać najlepszą ścieżkę kształcenia i kariery.

 

Zapraszamy 9 marca br. od godz. 9.00 do ACK UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16), na poszczególne wydziały uczelni i do jednostek ogólnouniwersyteckich, takich jak np. Centrum Języka i Kultury Polskiej przy ul. Weteranów 18.

 

źródło, grafika: UMCS