15 lipca 2024

Uwaga! Jutro akcja Pasy

12 marca 2020 roku Policja przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Pasy”.

Reklamy

 

Celem działań jest m.in. zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego na konsekwencje, jakie niesie ze sobą jazda bez zapiętych pasów w przypadku udziału w wypadku drogowym.

Działania mają również na celu:

Reklamy

– egzekwowanie od kierujących i pasażerów przestrzegania obowiązku korzystania podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących dla dzieci;

– zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, dlatego funkcjonariusze będą reagować również na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Reklamy

 

***

 

Pamiętajmy, że pasy bezpieczeństwa utrzymują nas na fotelu i w chwili uderzenia pojazdu w przeszkodę pozwalają wytracić prędkość wraz z samochodem. Przytrzymują nas również w bezpiecznej pozycji w przypadku dachowania pojazdu.

Pasy bezpieczeństwa są równie ważne dla kierującego pojazdem, jak i pasażerów. Pasażerowie, którzy nie zapinają pasów na tylnym siedzeniu, w chwili zderzenia stanowią śmiertelne zagrożenie dla podróżujących z przodu pojazdu, bowiem w razie wypadku swoim ciałem z dużą siłą uderzają w osoby siedzące przed nimi.

Pamiętajmy także o naszych młodszych pasażerach. Dzieci powinny być przewożone w fotelikach lub innych urządzeniach przytrzymujących, dostosowanych do ich wagi i wzrostu.

Działania są koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL (dawny TISPOL) – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje ruchu drogowego.

 

(BRD KGP)

 


 

Zobacz też:

REGION – Policja ostrzega przed oszustami w związku z koronawirusem

WIADOMOŚCI – Hrubieszów: Monitoring jest potrzebny