15 czerwca 2024

Skarpety narciarskie – wybierz model najlepszy dla siebie!

Odkąd pojawiła się moda na zdrowy styl życia, sporty zimowe cieszą się coraz większą popularnością. To oczywiście dobry znak, świadczący o tym, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome dobrodziejstw płynących z regularnego ruchu. Jak każdy inny sport, również łyżwy czy snowboard wymagają uprzedniego zaopatrzenia się w odpowiednie sprzęty i odzież. W tym artykule podpowiadamy, jak dopasować najlepsze skarpety narciarskie do swoich potrzeb.

 

Odzież narciarska i bielizna termoaktywna

Odzież narciarska, w tym również skarpety narciarskie, to niezwykle ważny element ekwipunku każdej osoby wybierającej się na stok. Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobami początkującymi, czy też regularnie uprawiamy sporty zimowe, musimy czuć się wygodnie i w swobodny sposób poruszać kończynami. Ubranie, które uwiera lub krępuje ruchy, w oczywisty sposób będzie absorbowało naszą uwagę. Brak skupienia stanowi natomiast najprostszą drogę do kontuzji. Aby się przed tym uchronić, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości sprzęt, odzież narciarską oraz bieliznę termoaktywną.

Wybierając się na narty lub snowboard, bierzemy pod uwagę konieczność długiego przebywania na mrozie. W związku z tym powinniśmy zadbać, aby odzież, którą nosimy najbliżej ciała, utrzymywała jego ciepło na optymalnym poziomie. Do tego celu służy bielizna termoaktywna, której zadaniem jest ochrona naszego organizmu przed przegrzaniem oraz nadmiernym wychłodzeniem.

Jeżeli, idąc na stok, nie założymy odpowiednio dobranych skarpet na narty, możemy narazić się na przegrzanie organizmu. Reakcja na taką okoliczność jest natychmiastowa: pot uwalnia się w nadmiernych ilościach, co skutkuje nieprzyjemnymi otarciami i pęcherzami. Niestety może to doprowadzić nawet do powstawania otwartych ran, a z całą pewnością uniemożliwia dalszą jazdę.

Źle dopasowana garderoba, a zwłaszcza nieodpowiednia bielizna krępuje ruchy i może uwierać różne części naszego ciała. W przypadku skarpet narciarskich problem jest bardzo poważny, ponieważ stopa w butach narciarskich jest mocno usztywniona. Mając na sobie pozostałą część ekwipunku (obszerną kurtkę, spodnie narciarskie, rękawice, kask i gogle), trudno nam zdjąć obuwie w celu poprawienia źle układającego się materiału. Niestabilne skarpety narciarskie mogą natomiast przemieszczać się i fałdować, doprowadzając do powstawania odcisków. 

Najlepszym rozwiązaniem jest dobieranie bielizny do zakupionych wcześniej lub w tym samym czasie butów narciarskich czy snowboardowych. Te dwa elementy wyposażenia mają ze sobą bezpośredni kontakt, dlatego też powinny iść w parze. Różne modele skarpet charakteryzują się różnymi fasonami i rodzajami szycia. Niekiedy są także wykonane z mniej lub bardziej kompatybilnych z butami materiałów.

Brak doświadczenia w dopasowywaniu bielizny termoaktywnej może być kłopotliwy. Wiedzą o tym wykwalifikowani pracownicy sieci sklepów Go Sport, gdzie znajduje się bogaty asortyment skarpet narciarskich i snowboardowych. Doradcy klienta w sklepach Go Sport są przeszkoleni w udzielaniu profesjonalnych porad dotyczących sportów zimowych i letnich. Zamówienia można natomiast składać stacjonarnie i online.

Skarpety narciarskie – na co zwracać uwagę?

Dobór odpowiedniej odzieży narciarskiej jest w dużej mierze sprawą indywidualną. Kluczowe znaczenie ma to, jak się czujemy, mając na sobie dany element wyposażenia. Generalnie jednak możliwe jest wymienienie kilku uniwersalnych cech, których obecność świadczy o wysokiej jakości skarpet narciarskich. Należą do nich:

  • elastyczność i dopasowanie do kształtu ciała,
  • oddychający materiał,
  • ściągacze na kostkach i śródstopiu,
  • wzmocnienie na palcach, piętach i w okolicach ścięgna Achillesa,
  • wykonanie bezszwowe,
  • materiał antyalergiczny,
  • właściwości termoaktywne.

Po więcej informacji zapraszamy do sieci sklepów Go Sport oraz na naszą stronę internetową.

 

(tekst i fot. mat. partnera)