22 lipca 2024

Weekend na granicy z Ukrainą

Formy przemytu różne, efekt z reguły ten sam – w ręce funkcjonariuszy Służby Celnej wpadają kolejne paczki nielegalnych papierosów. Nie inaczej było również w miniony weekend.

Reklamy

Dorohusk. Blisko 5 tys. paczek papierosów zatrzymali w sobotę (23.08) celnicy z komórki zwalczania przestępczości.  Warty blisko 60 tys. zł towar przed kontrolą celną ukryty był w podwójnej podłodze renault espace. Autem na polskich numerach rejestracyjnych podróżował 52-letni obywatel Ukrainy. Poproszony o złożenie wyjaśnień mężczyzna twierdził, że papierosy nie należą do niego. Miał je tylko dostarczyć na parking w Dorohusku, gdzie po samochód z towarem ktoś powinien się zgłosić. Za wykonany kurs otrzymać miał 100 dolarów. 
 
Funkcjonariusze postawili 52-latkowi zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Grozi mu wysoka grzywna. Oprócz papierosów zatrzymali też przystosowane do przemytu renault warte ok. 15 tys. zł.  Postępowanie w sprawie prowadzi Urząd Celny w Lublinie. 
 
Hrubieszów. W piątek (22.08) w jednym z wagonów przewożących rudę żelaza funkcjonariusze z komórki zwalczania przestępczości w Hrubieszowie znaleźli 1 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Dzień wcześniej nieznani sprawcy w podobny sposób próbowali przemycić do Polski ponad 3 tys. paczek papierosów. W obu przypadkach kontrabanda ukryta była pod wierzchnią warstwą ładunku rudy. Funkcjonariusze zdecydowali o całkowitym rozładunku wagonów, ale na kolejne paczki z pochodzącymi zza wschodniej granicy papierosami nie natrafili. 
 
Łączna wartość rynkowa papierosów  zatrzymanych w Hrubieszowie wynosi blisko 50 tys. zł. Ustaleniem sprawców przemytu zajmuje się Urząd Celny w Zamościu.
 
Źródło i fot: bialapodlaska.uc.gov.pl