Werbkowice: Podsumowanie obchodów 50-lecia instytucji kultury i Cukrowni Werbkowice. Fotoreportaż

Gwiazdami uroczystości związanych z obchodami jubileuszu obchodów 50-lecia istnienia instytucji kultury w Werbkowicach i Cukrowni Werbkowice był Grzegorz Turnau oraz zespoły Pactus i Budka Suflera.

Reklamy

 

OBCHODY JUBILEUSZU 50-LECIA

ISTNIENIA INSTYTUCJI KULTURY W WERBKOWICACH

I CUKROWNI WERBKOWICE

5-7 LIPCA 2013

 

Obchody poprzedziła uroczysta msza święta, podczas której w darze Matce Bożej za 50 lat działalności instytucji kultury i Cukrowni Werbkowice zostały wręczone róża i berło.

Następnie w Gminnym Ośrodku Kultury rozpoczęła się pierwsza część uroczystości związana z 50-leciem istnienia instytucji kultury w Werbkowicach, której otwarcia dokonali pan Andrzej Osuch – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Werbkowicach, pan Lech Bojko – Wójt Gminy Werbkowice oraz pan Edward Wyłupek – Dyrektor Cukrowni Werbkowice. Wtedy to zostały też wręczone dyplomy uznania oraz nagrody osobom i grupom zasłużonym dla kultury. Wśród nagradzających i nagradzanych znaleźli się:

pan Marek Dereziński – Prezes Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu, który wręczył dyplomy uznania w kategorii zespoły i grupy związane z Zakładowym Domem Kultury w Werbkowicach:

– Zespół Rytmy

– Zespół wokalny Stokrotki

– Grupa rytmiczno-baletowa

pan Edward Wyłupek – Dyrektor Cukrowni Werbkowice, który wręczył dyplomy uznania w kategorii osoby związane z Zakładowym Domem Kultury w Werbkowicach:

– p. Czesław Świrgoń

– p. Janina Górska

pan Krzysztof Szwal – Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu w imieniu pani Jolanty Szołno-Koguc – Wojewody Lubelskiego, który wręczył dyplomy uznania w kategorii instruktorzy, którzy znacząco wpłynęli na rozwój kultury w środowisku wiejskim:

– p. Elżbieta Swatek-Wańczycka

– p. Mirosław Żyła

– p. Józef Przytuła

pan Tomasz Zając – Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego w imieniu pana Krzysztofa Hetmana – Marszałka Województwa Lubelskiego, który wręczył dyplomy uznania w kategorii osoby promujące środowisko literackie oraz czytelnictwo w środowisku wiejskim:

– p. Zofia Dyda

– p. Wanda Góra

– p. Barbara Kryszczuk

– p. Wiesława Nawrocka

– p. Elżbieta Krztoń

– p. Lucyna Siedlecka

– p. Barbara Lis

pan Piotr Franaszek – Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Prezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, który wręczył dyplomy uznania w kategorii osoby, które poprzez swoją pracę jako kierownicy Zakładowego Domu Kultury oraz dyrektorzy Gminnego Ośrodka Kultury znacząco wpłynęli na rozwój kultury w środowisku wiejskim:

– p. Kazimierz Maciuk

– p. Antoni Pukos           

– p. Wiesław Majewski

– p. Edyta Dobosz-Maciuk

– p. Janusz Słomianowski

– p. Janusz Poterucha

pan Andrzej Barczuk – Przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego w imieniu pana Józefa Kuropatwy – Starosty Powiatu Hrubieszowskiego, który wręczył statuetki oraz nagrody rzeczowe w kategorii zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Werbkowicach, które poprzez swoją działalność promują ludowe muzykowanie:

– Zespół śpiewaczy z kapelą z Honiatycz

– Zespół Lotos z Werbkowic

– Zespół Górzanki z Gozdowa

– Kapela podwórkowa Stach

– Zespół Rytmy

pan Lech Bojko – Wójt Gminy Werbkowice, który wręczył nagrody finansowe w kategorii osoby i grupy promujące środowisko twórcze:

– p. Piotr Drożdżak

– Gminna Rada Kobiet

– Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego SZANSA

– Grupa Iluzja

pani Małgorzata Wojturska – Przewodniczący Rady Gminy Werbkowice, która wręczyła dyplomy uznania w kategorii osoby zasłużone dla rozwoju kultury w środowisku wiejskim:

– ks. Tadeusz Sochan

– p. Józef Domienik

pan Artur Sępoch – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, który wręczył dyplomy uznania w kategorii osoby promujące środowisko twórcze oraz wspierające rozwoju kultury na terenie gminy Werbkowice:

– p. Lech Bojko

– p. Tadeusz Wiater

– p. Marian Kulik

– p. Maria Marut

– Kabaret Szara Eminencja

– Klub Seniora

pan Andrzej Osuch – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Werbkowicach, który wręczył dyplomy i statuetki w kategorii firmy wspierające kulturę w środowisku wiejskim:

– Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu

– Cukrownia Werbkowice

– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe HYDRO-MET Werbkowice

– Przedsiębiorstwo Wielobranżowe w Werbkowicach

– Firmy ART tre Usługi Remontowo-Budowlane

– Rolniczy Zakład Doświadczalny w Werbkowicach

– Firmy Gestamp Wind

– Firmy Audio System Lublin 

– Firmy KOMA Lublin

– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe KOT&W S.C. Werbkowice

 

Ważną częścią programu był wykład pt. „Kultura – marketing w kulturze”, którego prelegentką była pani dr Barbara Jedlewska z UMCS Lublin. Dodatkowo uczestniczy mogli obejrzeć prezentację multimedialną „50 lat dla kultury” oraz film „Dla ludzi i regionu – 50 lat instytucji kultury w Werbkowicach”, którego pomysłodawcą był Dyrektor GOK Werbkowice Pan Andrzej Osuch. Ten niezwykły film to przybliżeniezaproszonym niesamowitych historii ludzi, którzy byli oraz są związani jednocześnie z Cukrownią Werbkowice jak i instytucją kultury.

 

Drugi etap uroczystości związany z 50-leciem Cukrowni Werbkowice odbył się w hali namiotowej na terenach zielonych IUNG za pałacem.

Po części oficjalnej odbył się długo oczekiwany koncert inauguracyjny, podczas którego zebrani usłyszeli piosenki Marka Grechuty w wykonaniu:

– Grzegorz Turnau: wokal, piano

– band Giganci Gitary :Ryszard Sygitowicz, Jacek Królik, Mietek Jureckii Wojtek Fedkowicz (perkusja)

– kwartet smyczkowy FusionStrings: Paweł Futyma, Ania Górecka, Paweł Rychlik, Michał Świstak.

Następnie w taneczne rytmy gości wprowadził zespół Don Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy a atmosferę podgrzały dziewczyny zgrupy Iluzja z Werbkowic swoim tańcem z ogniem. Do późnych godzin nocnych świetna zabawa taneczna była możliwa dzięki muzyce DJ Cynamona z Lublina.

Uroczystości w tym dniu poprowadziła Pani Anna Popek.

 

Kolejne dni Jubileuszu połączone z cykliczną imprezą „Dni Werbkowic Dzień Cukrownika” poprowadziła pani Małgorzata Siennicka.

Sobotni program zaspokoił nawet najbardziej wybredne gusta poprzez różnorodność pokazów, wystaw i prezentacji, można było zobaczyć:

– pokaz umiejętności jazdy konnej oraz władania szablą zaprezentowany przez Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych;

– pokaz umiejętności oraz sprzętu wojskowego przygotowany przez 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”;

– pokaz grupy rekonstrukcyjnej „Polska piechota 1920”;

– obozowisko Gotów, gdzie była prezentowana dawna kuchnia, rzemiosło, pokazy walk, a wszystko to przygotowanie przez Masłomęckie Stowarzyszenie „Wioska Gotów”;

– prezentacja i degustacja potraw tradycyjnych gminy Werbkowice (warzonka kryształówka, ciasto staropolskie podhoreckie, werbkowickie placki z soczewicy) przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Werbkowice.

 

Przez dwa dni odbywał się też kiermasz sztuki ludowej, konkursy z nagrodami ufundowanymi przez Salon Meblowy HEBAN w Hrubieszowie, była możliwość sprawdzenia swojej celności przy strzelnicy przygotowanej przez AirSoft LHR GhostRecon lub można było pobawić się całą rodziną w wesołym miasteczku.W niedzielę dodatkowo można było podziwiać teren imprezy z  balonufirmy Hard Workers Team S.C.

Sobotni i niedzielny wieczór obfitował oczywiściew niezwykłe koncerty.

W sobotę dla publiczności zagrali: regionalny zespółMeffis, pełen pozytywnej energii zespół ALERGEN z Krakowa oraz gwiazda wieczoru zespół PECTUS. Na zakończenie odbyła się zabawa z zespołem Power Play.

Podczas Dnia Cukrownika a tym samym ostatniego dnia obchodów na sceniegościliśmy: zespół Naydis, zespół WOLFGANG oraz gwiazdę wieczoru: zespół BUDKA SUFLERA z gościnnymi występami pani Izabeli Trojanowskiej i pana Felicjana Andrzejczaka.

 

Trzydniowe uroczystości podsumował niesamowity pokaz sztucznych ogni przygotowany przez Firmę Efekt z Chełma.

 

Organizatorzy:

Wójt Gminy Werbkowice, Rada Gminy Werbkowice

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu Oddział Cukrownia Werbkowice

Gminny Ośrodek Kultury w Werbkowicach

 

Gospodarz terenu:

Pan Piotr Kozera – Dyrektor Rolniczego Zakładu Doświadczalnego w Werbkowicach

 

Patronat honorowy:

– Pani Jolanta Szołno-Koguc – Wojewoda Lubelski

– Pan Krzysztof Hetman – Marszałek Województwa Lubelskiego

– Pan Józef Kuropatwa – Starosta Powiatu Hrubieszowskiego

– Pan Lech Bojko – Wójt Gminy Werbkowice

– Pan Artur Sępoch – Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie

– Pan Marek Dereziński – Prezes Krajowej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu

 

Patronat medialny:

– TVP Lublin

– Polskie Radio Lublin

– Dziennik Wschodni

– Kronika Tygodnia

– Tygodnik Zamojski

+ opieka medialna: Portal LubieHrubie.pl

 

Sponsorzy:

– Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w Toruniu

– Grupa Żywiec

– Firma Adamex –Imprezy plenerowe

– Firma Gestamp Wind

– Rolniczy Zakład Doświadczalny w Werbkowicach

– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe HYDRO-MET Werbkowice Jan Kuś

– Bank Spółdzielczy w Werbkowicach

– Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe KOT&W S.C. Werbkowice Piotr Kot, Józef Wiercigroch, Andrzej Kot

– Usługi Remontowo-Budowlane ART tre Werbkowice Tomasz Pastoszuk

– Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowo-Produkcyjne MECH-DOM Werbkowice Wiesława i Waldemar Kowalscy

– Delikatesy Centrum w Werbkowicach

– Centrum Meblowe HEBAN Hrubieszów

– Dom Weselny Karolina

– Stacja kontroli pojazdów Auto Lux

– MAGNUM Przewozy Międzynarodowe

– Radio Taxi Hrubieszów

 

Scenę w Gminnym Ośrodku Kultury ozdobiła Kwiaciarnia AZALIA pani Katarzyny Kaliszczuk.

Scenę główną koncertową ozdobiła Szkółka drzew i krzewów ozdobnych w Płoskiem, której właścicielem jest Pan Tadeusz Łuczka.

 

Firma realizująca dźwięk i scenę: Audio System Lublin Jerzy Wikira.

Firma realizująca światło: Koma Lublin Mariusz Kołodziej.

 

Zobacz też fotoreportaże:

Dni Werbkowic Dzień Cukrownika rozpoczęte

Dni Werbkowic Dzień Cukrownika – zabawy ciąg dalszy

 

 

Info: GOK Werbkowice

fot. Justyna Pomykała, Andrzej Kusiak