28 września 2023

Wystawa zabytkowych pojazdów w Lublinie. Można ją zobaczyć w każdej chwili [ZDJĘCIA]

 W dniach 26 – 27 maja miało miejsce otwarcie Muzeum Stałej Ekspozycji Pojazdów Zabytkowych przy ul. Kasprowicza 32 w Lublinie.

Reklamy

Ze strony Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:

To dotychczas jedyne na Lubelszczyźnie muzeum dokumentujące historię polskiej i zagranicznej motoryzacji w liczbie zgromadzonych tu kilkudziesięciu pojazdów.

Reklamy

Otwarcie muzeum miało uroczysty charakter, powiązane było z rozmaitymi działaniami: prezentacją zabytkowych pojazdów (należących zarówno do uczestników imprezy, jak i tych dostępnych na ekspozycji muzealnej), prelekcjami na temat lubelskiej motoryzacji oraz historii „rowerowej”, zaprezentowanej przez Lubelskie Towarzystwo Retro Cyklistów. Nie zabrakło atrakcji w klimacie retro i rocka, tj. koncertów i konkursów.

Największym atutem muzeum jest szeroki przedział historyczny i zróżnicowany rodowód eksponowanych samochodów. Prezentowane są m.in. polskie Syrenki, Żuki, Fiaty, FSO Warszawa, rodzimej produkcji Lublin-51, amerykańskie Fordy z pierwszych dekad XX w., replika MG TB, Chevrolety (z lat 50., 70. XX w.), czy model Curved Dash Oldsmobile – replika wozu z początku XX w., wyprodukowana w 1957 r. z okazji 55-lecia wyprodukowania pierwszego pojazdu Oldsmobile.

Reklamy


źródło i fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków / FB


Zobacz też:

Żółw uciekinier – nietypowa interwencja [WIDEO]

Żółw uciekinier – nietypowa interwencja [WIDEO]


Zerknij na Instagram →