24 kwietnia 2024

Zakończył się Carnaval Sztuk-Mistrzów!

Pokazy kuglarskie, spektakle teatralne, żonglowanie ogniem, chodzenie po linach, clownada w najlepszym wydaniu. Tak właśnie wyglądał czterodniowy Carnaval Sztuk-Mistrzów, który zakończył się 31 lipca, w niedzielę. Wydarzenie sprawiło, że centrum Lublina, po raz drugi, zamieniło się w pełną emocji scenę.

Lublin – europejską stolicę nowego cyrku – odwiedziło ok. 35 tysięcy osób – artystów, mieszkańców, turystów i gości z całego świata, którzy zjednoczyli się we wspólnym przeżywaniu jedynego w swoim rodzaju, niepowtarzalnego święta nowego cyrku.

Tegoroczną edycję Carnavalu Sztuk-Mistrzów zainaugurował występ 3-osobowej grupy akrobatów z Belgii – formacji Le BoTrio. Artyści zaprezentowali spektakl „Rythm&Beast”, w trakcie którego, wykorzystując szaloną żonglerkę połączoną z akrobatyką na trampolinie, przemienili się
w prawdziwe „bestie”. Nie zabrakło również widowiskowego, barwnego pochodu Wielkiej Parady Kuglarskiej realizowanej według autorskiego scenariusza i reżyserii Izabeli Śliwy, która symbolicznie rozpoczęła okres świętowania. Pierwszy dzień Carnavalu zakończył pokaz niemieckiej grupy Bängditos prezentującej spektakl „Guardian Angels” – wysokooktanowy, wstrząsający występ dla wszystkich, którzy lubią dreszczyk emocji.

W piątek rozpoczęło się Urban Highline, dzięki któremu śmiałkowie z całego świata, chodząc po taśmach rozwieszonych wysoko nad ziemią, zawładnęli przestrzenią powietrzną Lublina. Urban Higline to także ekscytujące pokazy tricków w wykonaniu najlepszych linochodów. Na Placu Litewskim odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Polski w Trickline, w których udział wzięło 36 osób – 18 mężczyzn i 8 kobiet. Jury w składzie – Andy Lewis (USA), Luis Mayer (D) oraz Jan Gałek (PL) (w zawodach dla kobiet w miejscu Janka Gałka sędziowała: Faith Dickey (USA) – wyłonili zwycięzców, którymi zostali Petr Voŕíśek (CZ) oraz Klára „Prcek” Michutová (CZ). Natomiast I miejsce w kategorii AMATORZY zajął Rafał Kubiak, który wygrał główną nagrodę sponsorowaną przez firmę Gibbon – kontrakt z firmą Gibbon w National Team (Polska). Rywalizacja w wykonaniu najlepszych linochodów zachwyciła wszystkich mieszkańców, turystów i gości. Wydarzenia Urban Higline odbyły się w niespotykanej dotychczas w Polsce obsadzie. Lubelskiej publiczności zaprezentował się m.in. Andy Lewis – żywa legenda i guru slackliningu na świecie.

Piątkowe popołudnie upłynęło pod znakiem popisów buskerów. Niemiecka grupa Bucket&Co. żonglowała przedmiotami codziennego użytku, a formacja Shake That! zbudowała na Placu Litewskim prawdziwy bar! Adrian Schvarzstein wcielił się w jeżdżącego na hulajnodze zielonego przybysza z 'innej planety’. Z kolei Frizzo przedstawił sztukę współczesnej clownady w doskonałym wydaniu. Oprócz tego, lubelskiej widowni zaprezentował się argentyńsko-hiszpański duet kobiecy Cokokoco.

Wieczór zaś należał do pogromców ognia. Wszystkich miłośników sztuk cyrkowych oraz płomiennych atrakcji zachwyciły pokaz życia dwóch wybuchowych kaskaderów z formacji Bängditos oraz Fire Open Stage. Ostatnim punktem piątkowego programu był SLAM!, czyli konkurs żonglerski, w którym publiczność zadecydowała o wygranej Pawła Witkiewicza.

W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi sobotnie występy buskerskie przeniesione zostały do Centrum Handlowego Plaza. Program trzeciego dnia Carnavalu Sztuk-Mistrzów nawiązywał do formuły konwencji żonglerskich ukierunkowanych na rozwój, doskonalenie umiejętności oraz pokonywanie własnych barier. Młodszym wielbicielom nowego cyrku zorganizowano kilka stoisk różnorodnej aktywności poznawczej, plastycznej i ruchomej w ramach Miasteczka Zabaw Niezwykłych – Edukacyjnej Bawialni Klanzy. Oprócz tego, wszyscy uczestnicy Carnavalu zaproszeni zostali do nauki podstaw sztuki kuglarskiej podczas Otwartych Warsztatów Kuglarskich. Wielką atrakcją były również występy Cyrków Młodzieżowych – lubelskiej publiczności zaprezentowały się dziecięco-młodzieżowa grupa z Torunia oraz integracyjna, polsko-niemiecka formacja dzieci niepełnosprawnych.

Trzeci dzień Carnavalu Sztuk-Mistrzów obfitował w występy światowej sławy artystów nowego cyrku. Balans na jednej nodze na 3-metrowym monocyklu i żonglerka maczetami były popisowym numerem polskiego komika-ekwilibrysty Just Edi. Dwóch braci rodem z Hiszpanii, czyli Hermanos Infoncundibles zademonstrowało niezwykły spektakl oparty na grze na gitarze oraz żonglerce diabolo, a grupa Get the Shoe zaprezentowała pojedynek dwóch żonglerów w niespotykanie ciekawej choreografii. Oprócz tego, iluzjonista marionetek Krzysztof Falkowski przedstawił lalkowy koncert gwiazd światowego show-biznesu, a Abi Collins opowiedziała o ostatniej radzieckiej członkini trupy cyrkowej.

Gwiazdami sobotniego wieczoru były niemiecka wybuchowa i ekscentryczna formacja Bängditos ze swoim „The Ultimate Stunt Show” oraz członkowie grupy Les Apostrophes prezentujący sceniczną wersję spektaklu „Passage Désemboité”, w którym wcielili się w role zwyczajnych przechodniów wchodzących w relacje z przedmiotami znajdującymi się w ich otoczeniu. Trzeci dzień Carnavalu zakończyła wybuchowa Gala Fire Show, której motywem przewodnim była historia po zagładzie świata.

Ostatni dzień Carnavalu był równie fascynujący jak poprzednie. Publiczności zaprezentowała się jedna z największych gwiazd tegorocznej edycji wydarzenia – formacja EA EO. W spektaklu „m2” grupa przedstawiła problem zmniejszającej się przestrzeni życiowej i wpływu tego zjawiska na relacje międzyludzkie. Natomiast dzięki spektaklowi „MERDYTACJE”, przygotowanemu na podstawie dramatu Alfreda Jarry’ego „Ubu Król”, dowiedzieliśmy się, jak wygląda państwo zarządzane przez ludzi dążących jedynie do zaspokajania własnych potrzeb. Z kolei, niezwykły pokaz tańca i akrobatyki, okraszony ogniem i efektami specjalnymi zaserwowała publiczności węgierska grupa Firebirds.

Niedzielny program Carnavalu gwarantował kolejną już możliwość zgłębienia tajników sztuki cyrkowej – w Centrum Handlowym Plaza trwały Otwarte Warsztaty Kuglarskie, dostępne było Miasteczko Zabaw Niezwykłych – Edukacyjna Bawialnia Klanzy.

Przez cały dzień, po raz kolejny mogliśmy podziwiać światowej sławy sztukmistrzów: Falko Show, Frizzo, Hermanos Infoncundibles, Abi Collins, Cokokoco, German Wheel Duo Rajs&Waglewski, Daniel Rachmanow czy Just Edi.

Carnaval Sztuk-Mistrzów zakończył wybuchowy spektakl grupy Bängditos. Trzech strażaków wciągnęło w wir zabawy całą publiczność. Ekscytujący teatr uliczny połączony z polewaniem wodą i ognistymi efektami specjalnymi udowodnił, jak bogaty i barwny jest wielokulturowy Lublin. Miasto Inspiracji.

***

Biuro prasowe Carnavalu