Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”

Konkursowe pokazy najnowszych filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce historycznej, projekcje plenerowe na Rynku Wielkim w Zamościu, retrospektywa twórczości Ryszarda Bugajskiego, koncert zespołu De Press, warsztaty filmowe dla młodzieży oraz widowisko historyczne „Oblężenie Zamościa – 1813 rok” – Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, TVP Historia, Muzeum Zamojskie oraz Miasto Zamość zapraszają na Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią”.

Reklamy

Festiwal, który odbędzie się w Zamościu w dniach 15-18 sierpnia 2013 poświęcony jest zagadnieniom historycznym. Jego najistotniejsza część to konkurs filmu dokumentalnego i reportażu o tematyce historycznej, w którym przyznawane są statuetki: Zamość Perła Renesansu. Pokazy filmów nominowanych do konkursu odbędą się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu w dniach 15-17 sierpnia. Na wszystkie projekcje – wstęp wolny.

Gościem specjalnym festiwalu będzie Ryszard Bugajski oraz Maria Mamona. Reżyser „Układu zamkniętego” zostanie uhonorowany Grand Prix – statuetką: Zamość Perła Renesansu podczas Gali Zamojskiego Festiwalu Filmowego na Rynku Wielkim w Zamościu 17 sierpnia 2013. Tego wieczoru widzowie poznają również tytuł filmu, który zwycięży w konkursie. Festiwalową Galę uświetni koncert zespołu De Press.

Młodzież szkolną organizatorzy festiwalu zapraszają na warsztaty filmowe, które odbędą się 16 sierpnia 2013. Warsztaty poprowadzą pracownicy TVP Historia oraz zaproszeni goście – twórcy filmowi.

Imprezą wpisaną w festiwal jest widowisko historyczne „Oblężenie Zamościa – 1813 rok” czyli inscenizacja obrony zamojskiej twierdzy w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej oraz projekcja filmu „Popioły” w Bastionie VII Zamojskiej Twierdzy.

Szczegółowe informacje oraz program dostępne są na stronie internetowej festiwalu: www.zamoscfilmfestival.pl