15 czerwca 2024

Zapraszamy do Chatki Żaka na Viral ART 2.0!

Już 20 listopada w Chatce Żaka odbędzie się druga edycja festiwalu sztuki eksperymentalnej i awangardowej Viral ART 2.0! Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy czują w sobie potrzebę buntu!

Reklamy

Bunt to jedno z pierwszych słów jakie nasuwa mi się na myśl, gdy myślę o młodych ludziach. Dlatego bardzo się cieszę, że takie inicjatywy jak Viral ART 2.0 są częścią naszej Chatki Żaka, miejsca które niejednokrotnie buntowało się przeciwko szeroko pojętej sztuce komercyjnej. Wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoje artystyczne horyzonty zapraszamy już 20 listopada do Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie. Do zobaczenia! – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka.

Viral czyli wirus. Infekcja i zarażanie to kluczowe słowa, które określają charakter festiwalu, którego twórcy za cel obrali sobie rozprzestrzenianie sztuki awangardowej i eksperymentalnej oraz promowanie młodych artystów-buntowników sprzeciwiających się skanonizowanym formom sztuki. Festiwal jest otwarty na wszelkie eksperymentalne formy wyrazu artystycznego, jakimi posługują się młodzi artyści. Viral ART 2.0 ma odkrywać aktualne, a zarazem odważne trendy panujące w sztuce, dlatego głównym punktem imprezy jest wernisaż wystawy intermedialnej. Będzie można obejrzeć prace młodych artystów z całej Polski, które zostały wybrane w drodze konkursu. W  tym roku jury wybierało spośród 305 prac, 163 artystów.

Reklamy

Sztuka awangardowa i eksperymentalna jest ważnym trendem artystycznym, ponieważ to właśnie awangarda jest pełna emocji, porusza tematy tabu, pozwala wyzwolić się artyście z pewnych ram, stereotypów i daje inne spojrzenie na estetykę i formę. Chcemy, by Viral ART 2.0  umożliwił młodym ludziom doświadczenie kultury nieco innej, niż ta, która na co dzień zalewa ich przez mainstreamowe kanały.– dodaje Magdalena Markiewicz, kurator Viral ART 2.0.

­

Reklamy

Poniżej prezentujemy harmonogram imprezy:

20.11.2021 r.

17:30 – Wernisaż pokonkursowej wystawy intermedialnej

Koncerty:

19:00 – TOUTESTMAGNIFIQUE i PROXYTM

Na scenie Chatki Żaka wystąpią z projektem DENSIENIE W BEZRUCHU. Co to takiego? To deejay-sko-producencki sojusz. Lubelska inicjatywa skupiona na graniu muzyki do poruszania i (co oczywiste) trwania w bezruchu.

21:00 – Szymon Weiss i Maciek Szupica

Projekt Szupica/Weiss – współpraca tych artystów ustanowiła jeden z czołowych na klubowej scenie aktów audio-wizualnych. To spektakularna muzyczno/wizualna podróż przez emocje i zmysły, której będzie można doświadczyć już niedługo w Chatce Żaka.

Organizatorem jest Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin oraz Województwa Lubelskiego.

Patronaty honorowe:

Patronat Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego

Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka

­

(info, grafika: ACKiM UMCS Chatka Żaka)


Zobacz też:

XIII Spotkania Akademickie (ZDJĘCIA)

XIII Spotkania Akademickie (ZDJĘCIA)