26 maja 2024

Zatrzymano 12,5 kg kokainy o rynkowej wartości około 5 milionów

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego oraz Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej razem z Prokuraturą Okręgową w Warszawie prowadzą śledztwo w sprawie przewozu przez terytorium RP znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych tj. o czyn z art. 55 ust 1 i 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

W wyniku podjętych w sprawie czynności operacyjnych funkcjonariusze Straży Granicznej w dniu 26 sierpnia 2017 r. na terenie powiatu pruszkowskiego zatrzymali obywatela Litwy – Grigorija L.

Prokurator przedstawił zatrzymanemu zarzut przewozu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej znacznej ilości środków odurzających w postaci kokainy o łącznej wadze ponad 12,5 kg tj. przestępstwa określonego w art. 55 ust 1 i 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Podejrzany przewoził kokainę o rynkowej wartości około 5 milionów złotych samochodem osobowym marki Mercedes w specjalnie skonstruowanych do przemytu skrytkach.

Grigorij L. przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśniania, które będą weryfikowane w toku śledztwa.

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanym, prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec niego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, który to wniosek Sąd uwzględnił.

Przestępstwo, którego popełnienie zarzucono podejrzanemu zagrożone jest karą pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 15 lat.

 

źródło i fot. NOSG