1 grudnia 2023

ZUS informuje firmy o rozliczeniu konta

Przedsiębiorcy dowiedzą się, jak wyglądały ich szczegółowe rozliczenia z ZUS w ubiegłym roku i ich saldo. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę informacji w tym tygodniu.

Reklamy

Otrzyma je między innymi ok. 110 tys. przedsiębiorców z województwa lubelskiego. Większość informacji trafi do firm drogą internetową, pojawią się w profilach płatników na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Przedsiębiorca dowie się, czy na jego koncie w ZUS na koniec 2020 roku jest nadpłata, niedopłata, czy konto jest rozliczone na zero. W informacji będzie podana łączna kwota wpłat przekazanych w ubiegłym roku. Wskażemy, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatników, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym, poinformujemy, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty – wyjaśnia Anna Staszyńska z Departamentu Realizacji Dochodów Centrali ZUS.

Reklamy
Co zrobić z nadpłatą lub niedopłatą?

Instytucja przypomina, że niewielką zaległość można uregulować razem z bieżącymi składkami. Jeśli jest większa, warto pomyśleć na przykład nad rozłożeniem jej na raty. – W tym celu prosimy skontaktować się z naszymi doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawią najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. Doradcy pomogą także w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów – podkreśla Staszyńska. Numery telefonów kontaktowych do doradców są na stronie internetowej www.zus.pl.

Jeśli na koncie w ZUS jest nadpłata, to przedsiębiorca może pomniejszyć sobie o nią kwotę składek do zapłaty za najbliższy miesiąc albo wystąpić do ZUS o jej zwrot. – Nadpłatę zwrócimy wtedy na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika – dodaje Staszyńska.

Zwolnienie ze składek a rozliczenie konta

ZUS przypomina, że tarcza antykryzysowa zwolni część firm ze składek za listopad. Przedsiębiorcy mogli wysyłać w tej sprawie wnioski dopiero od 30 grudnia. Rozsyłane teraz przez Zakład rozliczenie prezentuje saldo na koniec ubiegłego roku, dlatego nie uwzględnia jeszcze ostatniego zwolnienia. Przedsiębiorcy mogą więc widzieć w rozliczeniu zaległość za listopad, mimo że będzie im przysługiwało umorzenie. ZUS uspokaja: to zmieni się po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Jeśli przedsiębiorca opłacił składki za listopad, a będzie z nich zwolniony, to po zrealizowaniu wniosku na jego koncie pojawi się nadpłata.

(ZUS Lublin)


Zobacz też:

Okno „małego ZUS” znowu otwarte

Okno „małego ZUS” znowu otwarte