22 lutego 2024

Uczennica Staszica laureatką Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego

Izabela Mrozowska z hrubieszowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, zdobyła II miejsce i uzyskała tytuł laureatki Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego 2020.

Reklamy

24 grudnia 2020 roku, podczas telekonferencji Moskiewskiego Departamentu Edukacji i Nauki Marianna Lebedeva, dyrektor Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia, podsumowała wyniki tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Języka Rosyjskiego i podała zwycięzców.

Ogólnie w konkursie wzięło udział dwa tysiące uczniów z 5 kontynentów, 30 państw, 79 miast. Większość uczestników pochodziła z Białorusi, Serbii, Bułgarii, Włoch, Kazachstanu, ale nie zabrakło też uczestników z dalekiej Australii czy Kanady.

Reklamy

W tym roku po raz pierwszy zmagania o tytuł laureata odbyły się online od 5. do 27. listopada w każdej z 7 kategorii.

5 listopada Julia Korneluk (klasa II B) dzielnie walczyła w kategorii „Znawcy języka rosyjskiego, historii i kultury Rosji”, rozwiązując 40 różnych zadań, a 27 listopada Izabela Mrozowska (również z II B) zaprezentowała fragmenty z książki noblistki Swietłany Aleksijewicz pt. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” we własnej interpretacji.

Emocje i stres towarzyszące młodzieży podczas wystąpień, wykonywania zadań na żywo były ogromne, dodatkowa trudność związana była z niepokojem: czy mikrofon i kamera są wystarczające dobre? czy Internet nie zawiedzie? Dzięki wsparciu bliskich oraz pomocy ze strony nauczyciela języka rosyjskiego, p. Neonili Pawluk, jak mówią dziewczyny, wszystko się udało.

Jury na bieżąco oceniało umiejętności, talent i wiedzę finalistów, a w rezultacie wyłoniono 55 zwycięzców z 15 krajów. Iza zdobyła II miejsce i uzyskała tytuł laureatki konkursu, Julia tym razem otrzymała tytuł finalistki.

– Międzynarodowy Festiwal Języka Rosyjskiego to wyjątkowe wydarzenie, które przyczynia się do zachowania i rozwoju języka rosyjskiego, jego popularyzacji za granicą, daje młodzieży możliwość pogłębienia wiedzy językowej i pokazania swoich talentów w różnych kategoriach – tak podsumowała sesje Marianna Lebedeva, dyrektor Moskiewskiego Centrum Jakości Kształcenia.

Bez wątpienia, coroczny Międzynarodowy Festiwal Języka Rosyjskiego, który odbywa się od 2014 roku, gromadzi coraz więcej uczestników, zyskuje szerokie grono sympatyków na całym świecie oraz jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów, dotyczących nauki języka rosyjskiego, jako obcego.

Jesteśmy dumni, że nasze licealistki znalazły się wśród laureatów oraz finalistów tego międzynarodowego przedsięwzięcia. Gratulujemy wiedzy, talentu, chęci do podjęcia dodatkowego wysiłku i życzymy kolejnych sukcesów!


Tekst opracowała: Neonila Pawluk

fot. LO Staszic


Zobacz też:

Lider wiedzy i ochrony środowiska z hrubieszowskiego Staszica – WIDEO

Lider wiedzy i ochrony środowiska z hrubieszowskiego Staszica – WIDEO