20 kwietnia 2024

100 lat hrubieszowskiego sportu: Kalendarz sportowy Marzec 2022

Z okazji 100 lat hrubieszowskiego sportu Urząd Miasta w Hrubieszowie wydał Kalendarz sportowy na rok 2022. Poniżej prezentujemy miesiąc Marzec, który zawiera sporty walki uprawiane w Hrubieszowie onegdaj (boks) oraz karate od lat do dzisiaj. Na zdjęciu bokserskim – LZS Grom Hrubieszów z trenerem i organizatorem meczów Michałem Starykiewiczem a na foto karate, pokaz braci Wołosów – Marka i Zdzisława. 

Fragmenty książki niżej podpisanego „Antologia Sportu Hrubieszowskiego
LZS „Grom” Hrubieszów

W 1958 r. sekcję bokserką LZS Hrubieszów przemianowano na LZS Grom Hrubieszów. Trenerem był Adam Kowalczyk, który dojeżdżał z Lublina z asystentem Michałem Starykiewiczem (jednocześnie Przewodniczący Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej w Hrubieszowie). Wyróżniającymi się działaczami pięściarstwa byli  płk Szczesiuk i dowódca hrubieszowskiego pułku Humaniuk. Za przyczyną tych wojskowych działaczy w czasie poboru do czynnej służby wojskowej pięściarzy ściągano do jednostki w Hrubieszowie. Grom występował w klasie A (7 drużyn), zajmując 3. miejsce (2. Sygnał Lublin, w którym występowali wychowankowie hrubieszowskiego LZS: Czapko, Borys i Latos), będąc rewelacją ligi, o czym pisał Sztandar Ludu z dnia 17. 12. 1958 r.

Tabela Klasy A – rok 1958

Miejsce Klub i miejscowość Punkty Małe punkty
1. Avia Świdnik 12:0 90:30
2. Sygnał Lublin 10:2 86:34
3. LZS Grom Hrubieszów 7:5 70:50
4. Technik Zamość 5:7 47:73
5. WKS Unia Lublin 4:8 43:77
6. Motor FSC Lublin 2:10 48:70
7. KS Start Krasnystaw 2:10 34:84

Mecze przy licznie zgromadzonych kibicach odbywały się w sali sportowej na terenie Jednostki Wojskowej w Hrubieszowie. Wyniki w klasie A: przegrana z Sygnałem Lublin 6:14, wygrali: Dziadek, Bowszyc, Krupa i z Avią Świdnik 7:11, pokonany za to został Motor Lublin 12:8, z Gromu wówczas wygrali: Marczuk, Dziadek, Serwan, Krupa, Bowszyc, Kursa i wygrana z Unią Lublin 13:7, a z Technikiem Zamość było 8:12 i 10:10…. W styczniu 1959 r. odbył się kolejny towarzyski mecz Grom – Technik Zamość 12:6, indywidualnie wygrali: Ozdoba (lekka), Dziadek (lekkośrednia), Serwan (półśrednia), Kotowski (lekkośrednia), Krupa (średnia), Bowszyc (ciężka) i w rewanżu przegrana 8:10. Natomiast w klasie A Unia Lublin – Grom 12:8, wygrali: Dziadek, Serwan, Kotowski, w innym meczu Grom – Technik Zamość 8:12. Podczas Mistrzostw Województwa Kotowski został wicemistrzem w wadze lekkośredniej, trzeci był Bowszyc w półciężkiej. I… skończyło się…

***

Hrubieszowska Sekcja Karate opis do 2010 r.

W latach 1988 – 2010 sekcja karate Hrubieszów b yła prowadzona przez sensei Marka Wołosa. W roku 1988 na zajęcia zgłosiło się około 200 adeptów sztuki karate chętnych ćwiczyć „sztukę pustej pięści”. Sekcja odniosła wiele spektakularnych sukcesów na arenie sportowej. Zawodnicy seniorzy wielokrotnie stawali na podium Mistrzów Polski, Mistrzostw Makroregionu, Mistrzostw województwa Lubelskiego. Mogą pochwalić się również najmłodszymi zawodnikami, którzy reprezentowali ziemię hrubieszowską i miasto Hrubieszów odnosząc niemałe sukcesy. Wspomnieć tu należy braterski ośrodek UKS GROT Werbkowice prowadzony przez sensei Zdzisława Wołosa, również z dużymi sukcesami. Wspólne obozy, zjazdy, seminaria, doskonałe przygotowanie instruktorskie gwarantują prowadzenie treningów z poszanowaniem zasad dydaktyki i metodyki zajęć w atmosferze tradycji i dyscypliny Kraju Kwitnącej. Wymienić należy najlepszych zawodników sekcji karate z Hrubieszowa i Werbkowic: Jacek Mazur, Karol Mazur, Paweł Antoszek, Oktawia Szpindla, Michał Skorupski, Patryk Fijołek, Mateusz, Kulczyński, Mateusz Wołos, Mateusz Wietrzyk, Arkadiusz Załęski, Natalia Kaczan. To tylko do 2010 r. a historia sekcji trwa dalej, w tym Matylda Bień…..

***

Zawartość poszczególnych stron KALENDARZA:

okładka – Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie – lat 20-te XX wieku, styczeń – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Hrubieszowie podczas ćwiczeń, luty – Rekreacja: Budynek i tereny Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą oraz wyjazd na kulig, marzec – Boks: LZS Grom Hrubieszów i Karate Kyokushin w Hrubieszowie, kwiecień – Siatkówka: Ogniwo Hrubieszów i koszykówka: LO Staszic Hrubieszów, Maj – Modelarstwo – Za instruktorów: Wiesław Korczaka i Leszka Kryszczuka, czerwiec – Jeździectwo za czasów 2psk i rajd motorowy, lipiec – Lekka atletyka przed wojną i po, sierpień – Pływanie i kolarstwo, wrzesień – Piłka nożna przed wojną i po, październik – Tenis ziemny i stołowy, listopad – Podnoszenie ciężarów lata 90-te XX wieku i obecne, grudzień – piłka ręczna – lata 70-te XX wieku i unihokej

­­

(Opracował – Marek Ambroży Kitliński, foto i scan – archiwum maka)


LubieHrubie na Instagramie