17 czerwca 2024

95 lat hrubieszowskiego sportu 1922-2017 – zaproszenie i kalendarium

W piątek 15 grudnia 2017 roku od godziny 12.00 Burmistrz Miasta Hrubieszowa p. Tomasz Zając, Komitet Organizacyjny Jubileuszu oraz Dyrektor Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji p. Marek Watras zapraszają na uroczystość jubileuszową z okazji 95 lat hrubieszowskiego sportu, która odbędzie się w hali na stadionie miejskim. W programie m.in. przewidziano: uroczyste odsłonięcie w holu hali portretów zasłużonych działaczy i sportowców, referat okolicznościowy, wręczenie odznaczeń i wyróżnień oraz sztafetę jubileuszową (95 osób x 30 metrów).

Reklamy

 

95 lat hrubieszowskiego sportu…

 

Wyrywkowe kalendarium sportowe – okres międzywojenny  (1922 – 1939)

Reklamy

 

Rok 1922 – Jest datą założenia w Hrubieszowie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Gniazdo im. ks. St. Staszica należało do okręgu IV Dzielnicy Mazowieckiej. Prezesem został Jan Pawłowicz.

 

1922 – W tym samym roku przy 2 Pułku Strzelców Konnych powołano Wojskowe Koła Sportowe (WKS).  Wiodącą sekcją było jeździectwo. Pierwszy start hrubieszowskiej ekipy jeździeckiej nastąpił 29.03.1922 r. w Lublinie. W latach 1934 – 1936 trenerem był słynny „Hubal”.

Reklamy

 

1923 – Przy I Drużynie Harcerskiej Gimnazjum Męskiego im. ks. Stanisława Staszica została założona przez druha Walerego Krawczyka drużyna futbolowa „Orlęta”, która rozegrała mecz z Gimnazjum z Włodzimierza Wołyńskiego przegrywając 1:2.

 

1928 – Rozpoczął działalność Powiatowy Urząd Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, m.in. opracowywano strategię rozwoju kultury fizycznej i sportu, organizowano zawody sportowe i sprawdziany związane ze zdobywaniem Powszechnej Odznaki Sportowej.

 

1934 – W dowód uznania za dotychczasowe osiągnięcia główny sztab wojskowy Armii Wojska Polskiego przydzielił 2 Pułkowi Strzelców Konnych zadanie zorganizowania najbardziej prestiżowej centralnej imprezy konnej Militarii, która odbyła się w dniach 26–29 lipca. Startowało 86 zawodników. Indywidualnie wygrał por. Michał Gutowski.

 

1935 – Członkowie Związku Strzeleckiego w ramach Klubu Sportowego „Strzelec” w Hrubieszowie przystępowali do wielu imprez sportowych. Piłkarze rozgrywali sporo meczów towarzyskich, ale nie rywalizowali w rozgrywkach ligowych, ponieważ brakowało przepisowego boiska. Natomiast do LOZLA należeli lekkoatleci i startowali nawet w Przełajowych Mistrzostwach Polski (14. Leon Duławski).

 

1935 – Bracia Pohoreccy wydzierżawili za symboliczny jeden grosz Komitetowi Rodzicielskiemu Gimnazjum im St. Staszica w Hrubieszowie obszar 1 hektara w zakolu Huczwy (tu gdzie jest stadion obecnie), gdzie urządzono boisko szkolne.

 

1937 – Oddano wybudowany dla KS „Strzelec” drewniany budynek piętrowy z podpiwniczeniem, przy ul. Orlicz Dreszera 1. U podnóża skarpy urządzono boisko, zwane „Rusałka” do gry w piłkę nożną i musztry a skarpę uformowano na kształt trybuny. Obok wybudowano strzelnicę.

 

1938 – W Lublinie odbyły się Lubelskie Wojewódzkie Igrzyska Sportowe, w których startował Międzyszkolny Klub Sportowy z Hrubieszowa, w punktacji ogólnej wywalczył 2 miejsce. Najlepiej wypadły siatkarki, ponieważ zajęły 1 miejsce.

 

1939 – W okresie międzywojennym w Hrubieszowie działały żydowskie kluby sportowe Makabi i Hapoel. Rywalizowali w zawodach z miejscowymi, jak i przyjezdnymi, również wyjeżdżali do innych miejscowości.

 

1939 – Jeszcze 2 sierpnia na boisku WF i PW w Lublinie odbyły się zawody pocztowców z całego województwa w lekkiej atletyce. W biegu na3 km zwyciężył Gawroński z Hrubieszowa (9:54,0).

 

Opracował – mak

Foto – archiwum – maka