27 kwietnia 2024

Artur Kern 4. w halowych Mistrzostwach Polski

W dniach 21-22.02.2015 r. w Toruniu odbyły się na bardzo wysokim poziomie 59 Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów, w których najlepszy biegacz w historii MKS Unia Hrubieszów Artur Kern, zajął znakomite 4 miejsce, tak jak w roku 2012. Niestety, kilkakrotny medalista takich zawodów w chodzie sportowym Rafał Fedaczyński z powodów zdrowotnych konkurencji nie ukończył.

Blisko 3000 kibiców, którzy przybyli w niedzielne popołudnie do toruńskiej hali nie mogło być zawiedzionych. Podczas ostatniej sesji 59. Halowych Mistrzostw Polski padło wiele znakomitych rezultatów, a nasi lekkoatleci zgotowali przybyłym wielkie sportowe emocje.

HMP 3000 m

22.02.2015 r.

Mateusz Demczyszak z czasem 7:57.09 został halowym mistrzem Polski w biegu na 3000 metrów, pokonując na ostatnich metrach Krzysztofa Żebrowskiego (7:57.32). Brązowy medal zdobył ubiegłoroczny tryumfator i rekordzista Polski Łukasz Parszczyński (7:58.93).

8 NOWAK Dominik 96 AZS-AWF Warszawa 8:22.52

Bieg ukończyło 12 zawodników, a 4 nie ukończyło.

Młodszy od Artka Kerna o 10 lat srebrny Krzysztof Żebrowski z AZS AWF Biała Podlaska (m.in. rek. życ. 3:35,07 min) poprawił rekord województwa lubelskiego należący do naszego zawodnika (8:06,25 – 2012 r.).

Artur Kern na facebooku:

– Po Halowych Mistrzostwach Polski na 3000m mam mieszane uczucia. Obiektywnie oceniając, moje szanse na załamanie 8 minut były niewielkie i zależały tylko i wyłącznie od równego tempa od początku dystansu. Tymczasem pierwsze 500m było zdecydowanie za mocno, a potem nastąpiło znaczne zwolnienie. Moje międzyczasy z całego biegu to ok. 2:41-2:44-2:43. Chłopaki ruszyli z ok 800m do mety i zostawili mnie jak wóz z węglem. Mateusz przyłożył ostatni kilometr w 2:32, czyli nieco ponad 2 sek. wolniej niż moja życiówka na tym dystansie. Wszyscy trzej jadą na Mistrzostwa Europy, tak że nie przegrałem z byle kim. Mam nadzieję, że powalczą w Pradze o rekordy życiowe i dobre miejsca.

Generalnie ciężko jest oczekiwać biegania na poziomie medalu Mistrzostw Polski kiedy:

– nie ma się żadnego stypendium i nie jeździ się na żadne obozy,
– trenuje się wieczorami po pracy po chodnikach,
– budzi się 2 razy w nocy na zmianę pieluchy dziecku…
– starty na bieżni traktuje się jako przetarcie przed sezonem na ulicy.

Jedynym moim błędem było obrócenie się do tyłu na ok. 300m do mety. Zobaczyłem wtedy pustkę i zamiast skupić się na walce o rekord życiowy postanowiłem dolecieć spokojnie do mety na swojej ulubionej pozycji…Do życiówki zabrakło 2,5 sekundy…

Chód sportowy 5000 m

W rywalizacji mężczyzn trójka zawodników – Dawid Tomala, Rafał Augustyn i Łukasz Nowak – systematycznie zwiększało przewagę nad rywalami. Na finałowych okrążeniach szansę na zwycięstwo stracił Nowak. Złoty medal wywalczył Tomala – jego czas to 19:25.35. Sekundę za zawodnikiem ze Śląska finiszowała Rafał Augustyn (19:26.92). Trzeci na mecie Nowak stracił do dwójki liderów 8 sekund uzyskując czas 19:34.94.

Rafał Fedaczyński:

– W połowie zawodów wycofałem się z powodów zdrowotnych. Wygrał mój klubowy kolega Dawid Tomala. Gratulacje.