20 lipca 2024

Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

Sport

Reklamy

Już w sobotę uroczystym otwarciem na stadionie Legii w Warszawie rozpoczną się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które zgromadzą sportowców z 56 krajów Europy i Eurazji, wśród nich w reprezentacji Polski będą przedstawiciele Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego.

Special Olympics Inc. to międzynarodowa organizacja sportowa, która powstała w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Eunice Kennedy Shriver, siostry prezydenta Kennedy’ego.

Reklamy

Podczas 40 lat swego istnienia, ruch Olimpiad Specjalnych objął swoim zasięgiem 180 państw i prawie 3 miliony zawodników i drugie tyle trenerów, działaczy, wolontariuszy i członków społeczeństwa. Misją Special Olympics jest organizowanie całorocznych treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportu dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. Ideą Special Olympics jest przekonanie, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych. Aktywność ta przyczynia się do rozwoju sprawności fizycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną, wykazania odwagi, odczuwania radości, dzielenia się talentami, umiejętnościami, przyjaźnią ze swoimi rodzicami, innymi zawodnikami i społecznością lokalną.

Reklamy

Już w sobotę uroczystym otwarciem na stadionie Legii w Warszawie rozpoczną się Europejskie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które potrwają do 23 września i zgromadzą sportowców z 56 krajów Europy i Eurazji – wśród nich w reprezentacji Polski będą przedstawiciele Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego.

Beata Oliwiak – tenis stołowy, Sławomir Filipowicz – trójbój siłowy, to uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie.

Marek Mielniczuk i Sławomir Polny, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Oszczowie, będą startować w trójboju siłowym.

Trenerem głównym reprezentacji trójboju siłowego będzie Leszek Tarnawski, nauczyciel wychowania fizycznego Zespołu Szkół nr 1 w Hrubieszowie.

Zachęcamy do kibicowania naszym reprezentantom i do oglądania transmisji Otwarcia Igrzysk w sobotę o godzinie 20 na antenie TVP Sport.

Info:
Olimpiady Specjalne Polska
Oddział Regionalny – Lubelskie