Obalamy kolejne mity o przepisach piłki siatkowej

Mitem jest, że zawodnik może przełożyć ręce za siatkę (blokować lub atakować) jeżeli po drugiej stronie było już dwa dotknięcia (czyli nie można przeszkodzić rozgrywającemu, ale wynikałoby z tego, że atakującemu z trzeciej piłki można).

Reklamy

Tymczasem, gdy wczytamy się dokładnie w zacytowane poniżej przepisy jasno z nich wynika, iż dotknięcie piłki przed trzecim odbiciem też jest błędem blokującego. Dotknąć piłkę można po drugiej stronie (blokiem), ale pod warunkiem, że nie utrudni to przeciwnikowi akcji. Innymi słowy to przeciwnik musi najpierw dokonać ataku i dopiero wtedy możemy przekładać ręce wykonując blok (a nie atak). Dotknięcie piłki blokiem w czasie ataku jest błędem (przepis 14.6.1) Dotknięcie piłki (blokiem po drugiej stronie) zaatakowanej ułamek sekundy wcześniej jest prawidłowe. Trzeba jednak zrozumieć, że blokujący ma prawo blokować z przełożeniem rąk nad siatką, gdy piłka po pierwszym lub drugim przebiciu bezpośrednio jest kierowana przez siatkę i żaden z przeciwników nie jest na tyle blisko siatki, aby kontynuować akcję. Nie można zaatakować piłki jedna ręką zamiast zablokować, gdyż wykonanie ataku dotykając piłki po stronie przeciwnika jest błędem (przepis. 13.2.1). Po wykonaniu ataku możemy przełożyć rękę na stronę przeciwnika (przepis 11.1.2).

11.1 SIĘGANIE NAD SIATKĄ NA PRZECIWNĄ STRONĘ
11.1.1 Podczas blokowania blokujący może dotknąć piłkę znajdującą się po drugiej stronie siatki pod warunkiem, że nie utrudni to przeciwnikowi akcji przed lub w czasie jej wykonania.
11.1.2 Po ataku dozwolone jest przełożenie ręki na drugą stronę siatki pod warunkiem, że dotknięcie piłki miało miejsce we własnej przestrzeni.

13.2 OGRANICZENIA DOTYCZĄCE ATAKU
13.2.1 Zawodnik linii ataku może atakować każdą piłkę znajdującą się na dowolnej wysokości pod warunkiem, że piłka w momencie uderzenia znajduje się nad jego polem gry.

14.3 BLOKOWANIE PO STRONIE PRZECIWNIKA
W chwili blokowania zawodnik może przekładać ręce nad siatką pod warunkiem, że czynność ta nie wpłynie na wykonanie akcji przez przeciwnika. Nie można więc dotykać piłki po stronie przeciwnika, jeżeli przeciwnik nie wykonał jeszcze ataku.

***

Rzucenie piłki to następna sytuacja wywołująca kontrowersje w naszej lidze. Co oznacza słowo „odbicie” – oznacza pojedyncze zderzenie. Piłka odbija się od punktu kontaktowego. Piłka jest rzucona tylko wtedy, gdy jest wcześniej złapana. Czasem zdarza się „pchnięcie piłki”. Praktyka sędziowska jest dość tolerancyjna zwłaszcza w sędziowaniu siatkówki kobiecej. Jeśli nie ma widocznego chwytu a kontakt jest bardzo krótki nie ma błędu.
Interpretacja przepisów wynikająca z poradników dla sędziów sugeruje, aby odgwizdywać tylko bardzo oczywiste błędy. (Zasada „Nie sędzia szuka błędów tylko błędy szukają sędziego”). Jeżeli zawodnik znajduje się w bardzo złej pozycji podczas odbicia piłki sędzia powinien zachować większą tolerancję w ocenie zagrania. Przykładowo: błędem jest, gdy piłka jest złapana czy rzucona przy pierwszym i trzecim odbiciu, ale gdy zawodnik wykonuje drugie odbicie i jest w bardzo trudnej sytuacji np. w obronie biegnie za piłką i odbije piłkę dłonią sędzia może dopuścić takie zachowanie. Odbicie sposobem oburącz górnym przez rozgrywającego, gdy chce on zwolnić rozegranie, wykonywane jest mocno zgiętymi ramionami (kontakt z piłką na wysokości brody). Jeżeli piłka po odbiciu leci bez rotacji (nie kręci się), to pomimo złudzenia przetrzymania jest odbita prawidłowo. Odgłos (klapniecie, szurnięcie) odbicia sposobem oburącz górnym może oznaczać odbicie podwójne, podobnie jak odbicie z dużą rotacją piłki. Brak odgłosu odbicia piłki sposobem oburącz górnym może natomiast świadczyć o bardzo dobrej technice gracza (piłka bezrotacyjna) lub o przetrzymaniu piłki. O tym jak było decyduje sędzia.

Informacje na podstawie artykułów ze strony WZPS w Lublinie.

Organizator PALPSM