15 czerwca 2024

PALPSM – Uczymy się przepisów, obalamy mity

W momencie uderzenia piłki przez zawodnika zagrywającego, każdy zespół musi znajdować się na własnej połowie boiska, ustawiony zgodnie z porządkiem rotacji (z wyjątkiem zawodnika zagrywającego).

Reklamy

b>(Komentarz – oznacza to, że w momencie zagrywki, nawet część stopy zawodników nie może dotykać podłoża za linią ograniczającą pole gry)

7.4.1 Pozycje zawodników numerowane są następująco:
7.4.1.1 trzej zawodnicy znajdujący się wzdłuż siatki to zawodnicy linii ataku i zajmują oni miejsca: 4 (lewy ataku), 3 (środkowy ataku), 2 (prawy ataku).

Reklamy

7.4.1.2 trzej pozostali zawodnicy są zawodnikami linii obrony i zajmują miejsca: 5 (lewy obrony), 6 (środkowy obrony) i 1 (prawy obrony).
7.4.2. Zależność pomiędzy pozycjami zawodników:
7.4.2.1 każdy z zawodników linii obrony musi znajdować się dalej od linii środkowej niż odpowiadający mu zawodnik linii ataku;.

(Komentarz – jeżeli gram w obronie muszę tak się ustawić w momencie zagrywki, aby przynajmniej część moich stóp była dalej od stóp odpowiadającego mi zawodnika ataku, od linii środkowej boiska. Mit – zawodnik linii obrony nie może w momencie zagrywki znajdować się na polu ataku (czyli bliżej niż 3 m od siatki). Otóż może, tylko nie może złamać zasady opisanej w komentarzu)

Reklamy

7.4.2.2 zawodnicy linii ataku i linii obrony muszą znajdować się odpowiednio na pozycjach zgodnie z porządkiem określonym w Przepisie 7.4.1.

7.4.3 Ustawienie zawodników jest określone i sprawdzane przez kontakt stóp z podłożem według następujących zasad:

7.4.3.1 co najmniej część stopy zawodnika linii ataku powinna znajdować się bliżej linii środkowej niż stopy odpowiadającego mu zawodnika linii obrony.

7.4.3.2 Co najmniej część stopy każdego zawodnika prawego (lewego) powinna być bliżej linii bocznej prawej (lewej) niż stopy zawodnika środkowego tej samej linii.

(Komentarz – jeżeli gram w ataku po lewej stronie, to w momencie zagrywki nie mogę stać równo z grającym w ataku na środku boiska, muszę przynajmniej część stóp postawić bliżej lewej linii bocznej. Mitem jest, że grając w ataku po lewej nie mogę stać bliżej środka niż zawodnik grający w na środku w linii obrony. Przepis ten obowiązuje bowiem tylko zawodników jednej linii atakujących oddzielnie, obronę oddzielnie)

7.4.4 Po wykonaniu zagrywki zawodnicy mogą się przemieszczać i zajmować dowolną pozycję na swoim polu gry i w wolnej strefie.

(Komentarz – wykonanie zagrywki to moment uderzenia piłki, nie podrzutu czy wyskoku. Mit – skacząc do zagrywki nie mogę być nad polem gry, czy po zagrywce w wyskoku wylądować na polu gry. Ważne jest jedynie z jakiego miejsca się odbiłem a więc czy z pola zagrywki)

Organizator

www.pzps.pl/rules.php >>– link do przepisów piłki siatkowej.