17 czerwca 2024

Początki Unii Hrubieszów. Rok 1957

Jeszcze w 1956 roku w Hrubieszowie działało kilka klubów sportowych, kibice nie wiedzieli, komu kibicować, bo i zawodnicy, co raz zmieniali klub a i występowali pod… innymi nazwiskami. Pamiętam do dzisiaj, jak zagorzały kibic mój ojciec Tadeusz przychodził po meczach do domu i nieraz poruszał takie historie, a wszystkich piłkarzy znał dobrze…

Reklamy

 

W celu stworzenia mocniejszej sekcji piłkarskiej W Hrubieszowie, jako pierwsze doszły do porozumienia kluby Sparty oraz Startu i utworzono Spółdzielczo – Rzemieślniczy, Amatorski Klub Sportowy (w skrócie SRAKS) „Unia” z sekcją piłki nożnej, pod patronatem zrzeszenia sportowego „Start”.

 

Prezesem „Unii” został Antoni Zaburda a zastępcą Jerzy Szadowski, inni działacze to: Franciszek Seweryn, Marian Jasiński (skarbnik), Kazimierz Królikowski, Julian Lenard, Jan Lenard, Antoni Górski, Piotr Papuda, Antoni Czapka, Władysław Andrzejczak, Mikołaj Malcew, Jerzy Kraszewski, Jan Mizura, Jan Korczak, Władysław Papuga, Zwierzchowski, Kazimierz Zieliński, Franciszek Cisoń, Janusz Kaniuga, Marian Gabryś (+księgowy), Leokadia Ludas (sekretarz). Jan Wróblewski – Komisja Rewizyjna.

Reklamy

 

Po reorganizacji lig w ramach LZPN w jesieni 1957 r. „Unia” awansowała do klasy „A” i tam po rundzie wiosennej 1958 r. wywalczyła szóste miejsce, m.in. pokonując „Podlasie” Biała Podl. 4:0, LZS Zwierzyniec 5:1, „Ładę” Biłgoraj 2:0, „Budowlanych” Lublin 3:2, „Lewart” Lubartów 2:0, „Ruch” Izbicę 4:0, „Parczewiankę Parczew 5:1 (3 br. strzelił Siedlarz) i remisując z „Gwardią Lublin 1:1 (Plewiński obronił rzut karny).

 

M.in. grali: Plewiński (br), Pietrosiuk, Kaniuga, Skórzewski, Paszkiewicz, Burda, Jaworski, Palczewski, Nowosad, Rybak, Baran, Tokarski, Sagan, Pietrosiuk, Szklarz – bramkarz. Trenerem był Zbigniew Kufrej, 

Reklamy

 

W lidze juniorów Unia na 2 miejscu, m.in. grali: W. Korczak, T. Trysiński, W. Prażak, T. Badzian, R. Mazurkiewicz, Nowicki, Zb. Krawczyk, J. Nowosad, Z. Kalamis, L. Korczak, Wiesław Romak, trener również Zbigniew Kufrej.

 

Tabela końcowa klasy B – grupy zamojskiej – rok 1956

Miejsce; Klub i miejscowość; Punkty; Bramki

1.; Start Chełm; 37:3; 93:25

2.; Start Zamość; 30:10; 74:31

3.; LZS Tomasovia; 26:14; 66:30

4.; Sparta Hrubieszów; 24:16; 61:33

5.; Sparta Krasnystaw; 19:21; 65:54

6.; Sparta Szczebrzeszyn; 18:22; 50:60

7.; LZS Michalów; 17:23; 38:60

8.; LZS Zwierzyniec; 16:24; 39:62

9.; Start Hrubieszów; 14:26; 34:85

10.; Budowlani Rejowiec; 13:27; 37:69

11.; Kolejarz Chełm; 6:34; 21:69

 

Tabela Klasy B po niepełnej czwartej kolejce – rok 1957

1. Hetman II Zamość              4          8          25:3

2. LZS Zwierzyniec                  3          6          11:2

3. SRAKS Unia Hrubieszów  3          6          12:3

4. LZS Szczebrzeszyn              3          4          8:3

5. Start Krasnystaw                 3          4          7:5

6. LKS Tomasovia Tom. Lub.   4          4          7:8

7. LZS Michów                         4          2          8:13

8. WKS Chełm                         3          2          3:9

9. LZS Dworzyska                    3          2          3:15

10. Start Zamość                    3          0          3:9

11. LZS Mieniany                  4          0          1:15

12. Budowlani Rejowiec          3          0          0:9

 

Klasa A Lubelska – rok 1958 (4 poziom rozgrywek)

 

Grano wiosna – jesień

 

Tabela końcowa

1. Stal Poniatowa              35:9        48:19 16 3 3     

2. Budowlani Lublin           29:15      57:29 13 3 6

3. Łada Biłgoraj                28:16       54:26 12 4 6     

4. Wisła Puławy                26:18       46:41 11 4 7     

5. Lublinianka II Lublin      23:21      48:35 11 1 10               

6. Unia Hrubieszów        23:21     50:38 10 3 9   

7. Gwardia Lublin              21:23      34:49 8 5 9       

8. Lewart Lubartów           20:24      39:37 8 4 10     

9. Podlasie Biała Podlaska  20:24     45:48 9 2 11        

10. Parczewianka Parczew 18:26      36:54 8 2 12

11. LZS Zwierzyniec          12:32      32:75 5 2 15     

12.Ruch Izbica                    9:35      28:64 3 3 16

 

Awans do lubelskiej klasy okręgowej Stal i Budowlani, spadek do klasy B trzy ostatnie zespoły

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto – Kronika klubu opracowana przez śp. Michała Starykiewicza