22 czerwca 2024

Podsumowanie Jubileuszu 95 lat hrubieszowskiego sportu

W piątek 15 grudnia 2017 r. w hali Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyły się uroczystości z okazji Jubileuszu 95. lat Hrubieszowskiego Sportu. Na hali było uroczyście, gwarno, sportowo i wesoło. Wielkie wrażenie na przybyłych wywarło odsłonięcie 42 portretów bohaterów miejscowego sportu na przestrzeni lat oraz rywalizacja w sztafetach 95 x 30 metrów.

Reklamy

 

Rolę spikera wiodącego pełnił dyrektor HOSiR Marek Watras, który po kilku wstępnych zdaniach przekazał mikrofon Burmistrzowi Miasta Hrubieszów Tomaszowi Zającowi, który przywitał przybyłych gości cywilnych i w mundurach, byłych oraz aktualnych sportowców, szkolnych reprezentantów i ich opiekunów biorących udział w sztafecie pokoleń 95-lecia, kibiców.

Z kolei mikrofon przejął inicjator Jubileuszu, czyli niżej podpisany, który przedstawił w okolicznościowym referacie historię sportu zorganizowanego w mieście nad Huczwą, zwanego kiedyś Rubieszowem.

Reklamy

Jak to przy takiej imprezie bywa nastąpiła ceremonia wręczania medali i nagród. Niżej podpisanemu do klapy marynarki Burmistrz Miasta i były przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego w Lublinie Tomasz Zając przypiął przyznaną uchwałą przez Zarząd Województwa Lubelskiego Odznakę Honorową „Zasłużony Dla Województwa Lubelskiego”.

Trener kadry Polski kobiet i MKS Unii Hrubieszów w podnoszeniu ciężarów Antoni Czerniak z rąk Burmistrza Miasta Tomasza Zająca i przewodniczącego Kapituły Jerzego Leopolda Krzyżewskiego otrzymał wielce zaszczytną Nagrodę Miasta Hrubieszów statuetkę im. króla Polski Władysława Jagiełły za wielce owocną w sukcesy pracę sportową z młodzieżą.

Reklamy

Wiceprzewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Lublinie Wacław Słomkowski wręczył prezesowi MKS „Unia” w Hrubieszowie Ernestowi Lipskiemu dla klubu Złotą Odznakę Honorową Zrzeszenia LZS w dowód uznania za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania kultury fizycznej. Indywidualnie Odznakę Zasłużonego Działacza LZS otrzymali: Leszek Tarnawski, Dorota Wrzos, Antoni Czerniak, Zdzisław Kosakowski, Artur Kern, Małgorzata Muzyczuk, Marek Watras, Tomasz Magdziak, Marek Ambroży Kitliński, Bogusław Lachowicz, Krystyna Rozkal, Tomasz Zając oraz Medale z okazji 70 lat LZS: Leon Wodziński, Henryk Lebiedowicz, Marian Cisło.

Dodatkowo od wójta Jana Mołodeckiego z rąk Anny Kowal i Justyny Szymusiak otrzymałem wielką wiązankę kwiatów (przyznam się, że w życiu takiej nie otrzymałem). W domu kwiaty włożyłem do wazonu i postawiłem je przy portrecie niedawno zmarłej mojej żony Ewy, dzięki której mogłem poświęcać się mojej pasji sportowej na 100% a może i więcej.

Po tych powyższych wydarzeniach, nastąpiło centrum jubileuszowych uroczystości, czyli odsłonięcie 42 portretów ludzi hrubieszowskiego sportu, którzy brali w nim czynny, intensywny z sukcesami udział. Odsłonięcia dokonał Burmistrz Miasta Hrubieszowa w asyście łącznika hrubieszowskiego sportu przedwojennego (KS „Strzelec” Hrubieszów) do powojennego (od AKS do Unii) w roli zawodnika, działacza, trenera i sędziego piłki nożnej Tadeusza Nowosada. Portrety można oglądać na holu hali HOSiR przy ul. Ciesielczuka. Ich historia nie jest zamknięta, w miarę potrzeb do tej honorowej galerii będą dołączani następni. Warto też zapamiętać, że te piękne portrety z krótkim opisem wykonał Łukasz Kłoda.

Wreszcie prowadzący imprezę Marek Watras dał sygnał do rozgrzewki dla uczestników jubileuszowej sztafety 95×30 m. Ktoś pomyśli a cóż to za sztafeta, skąd ta cyfra 95, a ona właśnie nawiązuje do jubileuszowych lat. Dodatkowo Szkoła Podstawowa nr 1 biegała pod nazwą pierwszego stowarzyszenia w Hrubieszowie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” (lata 1922 – 1939). Szkoła Podstawowa nr 2 reprezentowała KS „Grom” (1948 – 1949 i 1956 – 1960 z dobrą sekcją bokserską) a Szkoła Podstawowa nr 3 pod egidą Unia Hrubieszów (działa od 1957 r. do dzisiaj)

Po ustawieniu się w oznakowanych umieszczonych naprzeciwko siebie sektorach, miejscowe szkoły podstawowe nr 1, 2 i 3 na mój sygnał przystąpiły do rywalizacji. Walka była ciekawa, były upadki pałeczki sztafetowej, mijanie się z prędkości, poślizgi i wywrotki. Burmistrz reprezentował każdą ze szkół, ja dwie, trójkę, bo jestem jej absolwentem i dwójkę, ponieważ miałem przyjemność uczyć wf w tej szkole 35 lat. Zauważyłem, że w dwójce biegał dyrektor szkoły Andrzej Jurczyński i panie Anna Naja oraz Barbara Kwiatkowska (co mnie bardzo ucieszyło, bo onegdaj pod moim kierunkiem godnie reprezentowały szkołę). Kto wygrał? Kto był to wie, puchary otrzymały wszystkie szkoły z napisem na tabliczkach z podziękowaniami za udział w uroczystościach 95 lat hrubieszowskiego sportu!

Indywidualnie wszyscy Ci, co rywalizowali w sztafetach i przybyli na jubileuszowe uroczystości otrzymali CERTYFIKATY UCZESTNICTWA, które będą świadczyły „po-wsze” czasy, że takowe uroczystości odbyły się, a dana osoba brała w nich udział. Na certyfikacie znajdują się ikonki sportów, które były uprawiane w Hrubieszowie. Certyfikat wykonał również Łukasz Kłoda.

Burmistrz Miasta Hrubieszowa, dyrektor HOSiR oraz Komitet Organizacyjny jeszcze raz dziękuje wszystkim za wsparcie, przygotowanie, przeprowadzenie, obsługę i udział w tej szczytnej dla sportu hrubieszowskiego Jubileuszowej imprezie.

Przy pożegnaniu już mówiono, że za pięć lat  (2022 rok) przypada stulecie, więc…

Do… zobaczenia!!!Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)