Polacy na podium Drużynowych Mistrzostw Świata w Szachach

Przed nami Chiny i Rosja. Nasze Panie zajęły szóste miejsce, za Rosją, Chinami, Gruzją, Indiami, Ukrainą. Takie sukcesy nie pojawiają się przypadkowo w żadnej dyscyplinie sportowej.

Reklamy

 

Tym bardziej jest to zadziwiające w tak trudnej i wymagającej dziedzinie. Drużynowe Mistrzostwa Świata rozgrywane są rok przed Olimpiadami od 1985 roku. Nie zawsze udawało nam się przebrnąć przez eliminacje. Dotychczas dwukrotnie znaleźliśmy się w światowej szóstce. Wśród dziesięciu najmocniejszych na świecie drużyn mężczyzn, a także kobiet startują pięcioosobowe zespoły, w tym jeden zawodnik rezerwowy. Rozgrywana jest typowa drużynówka na czterech stołach.

Nasze drużyny reprezentowane były przez młodych szachistów, co tym bardziej napawa optymizmem na przyszłość. O sile naszych szachów decydują kluby szachowe z dużych miast wojewódzkich, ale przede wszystkim dobra praca w szkoleniu młodzieży.

W męskiej drużynie najlepiej zagrali: 1.Radosław Wojtaszek 6 partii z 9 granych, 2. Jan Krzysztof Duda 5,5 / 9, 3. Grzegorz Gajewski 3/5, 4. Kacper Piorun 3,5/7, 5. Mateusz Bartel 2,5/6.

W kobiecej drużynie zagrały: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska, Klaudia Kulon, Jolanta Majdan

Duże nadzieje możemy wiązać z popularyzacją szachów przez edukację przez szachy w szkołach podjętą w nowej reformie oświaty. Tylko niektóre samorządy na terenie Powiatu Hrubieszowskiego – Gmina Hrubieszów, Dołhobyczów, Mircze. podjęły szkolenie dla chętnej młodzieży opartej na comiesięcznych turniejach o puchary wójtów gmin, a prowadzone już kilka lat przez moją szkołę. W turniejach powiatowych startuje 8 szkół podstawowych i 7 gimnazjów. W przyszłości planujemy zapraszać młodzików z klas 1-3. Możemy jednak stwierdzić, że do powszechnej nauki gry w szachy w szkołach jest jeszcze daleko. Ciągle brakuje instruktorów chcących prowadzić tą specyficzną dyscyplinę sportu.

Najbardziej cieszy mnie duże zainteresowanie młodzieży i uczestnictwo w szachach już przedszkolaków.

 

Szukaj szachów: www.pzszach.pl, bajki szachowe, szachy nauka, gry – szachy.

 

Sędzia i Instruktor Szachowy

Mieczysław Pszeniczka