18 kwietnia 2024

Rozmowa z prezesem MKS Unia – Jarosławem Łukiewiczem o… piłce nożnej

Zwróciłem się do prezesa Unii p. Jarosława Łukiewicza z pytaniami, jak przebiegają przygotowania do zbliżających się piłkarskich wydarzeń.

 

Od dziecka pamiętam, że piłka nożna dla hrubieszowskich mieszkańców jest bardzo ważną dyscypliną sportową. Każdy sukces lub gorsze występy doprowadzały i doprowadzają do wielu na różnym poziomie dyskusji. Obecnie pierwszy zespół jest liderem klasy okręgowej z celem utrzymania do końca rozgrywek tej pozycji nagrodzonej awansem do IV ligi. Dodatkowo 8 maja w meczu z Hetmanem Zamość zespół czeka również obrona zdobytego rok wcześniej Pucharu Polski na szczeblu ZOZPN. Rywalizują również grupy młodzieżowe. Dlatego zwróciłem się do prezesa Unii p. Jarosława Łukiewicza z pytaniami, jak przebiegają przygotowania do zbliżających się piłkarskich wydarzeń.

 

***

 

Rozmowa z prezesem MKS Unia w Hrubieszowie Jarosławem Łukiewiczem.

 

mak – Od kiedy  i jak przebiegają przygotowania pierwszego zespołu Unii do rundy wiosennej?

Pierwszy zespół, jak i grupy młodzieżowe, swoje przygotowania rozpoczęły już w miesiącu styczniu. W okresie od 19 lutego odbyły się zgrupowania zimowe każdej z grup, które oprócz zajęć w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w hali, jak i na zewnątrz oraz dzięki życzliwości Pani Marzanny Bednarczuk dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie korzystały z boisk ze sztuczną murawą „Orlika”.

 

Jak wygląda frekwencja i zaangażowanie zawodników?

W zajęciach uczestniczyli niemal wszyscy zawodnicy grupy seniorów. Frekwencja jest zadowalająca, bo ponad 70 %.

 

Co wykazują dotychczasowe sparingi?

Mecze kontrolne pozwoliły zweryfikować przygotowanie drużyny. Zespół jest optymistycznie nastawiony po tych meczach, przed nami jeszcze mecz kontrolny z drużyną Start Krasnystaw.

 

Kto odszedł z zespołu i czy już wiadomo kto wzmocni I drużynę?

Przygotowania do rundy wiosennej rozpoczęli: Alokhin Yaroslaw, Baran Wojciech, Blicharz Michał, Fulara Piotr, Garbacz Krzysztof, Goralski Martin, Greniuk Bartłomiej, Herda Michał, Hrui Yewhenii, Kamiński Łukasz, Kazan Dominik, Kociach Wiktor, Masny Dawid, Oleszczuk Mateusz, Onkiewicz Adam, Pańko Mateusz, Pietrusiewicz Filip, Podgórski Mariusz, Tomczyszyn Kamil, Wiejak Michał, Zając Mariusz. Są powroty i są nowe powołania do drużyny. Trwają rozmowy klubu Kryształ Werbkowice na temat Błażeja Omańskiego. Jeśli dojdziemy do porozumienia, Błażej być może będzie reprezentował barwy ich klubu.

 

Cel najważniejszy to awans do IV ligi, ale przed wami również zmagania pucharowe, jak do nich podejdziecie?

Na pewno powalczymy o każdy punkt, który nas przybliży do awansu, do każdego meczu będziemy podchodzić wszyscy z wielką odpowiedzialnością i koncentracją. Zespół jest „jak dobrze nasmarowany łańcuch” przygotowany do sezonu. Zdajemy sobie sprawę, że łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Za wszystkie ogniwa w łańcuchu, za ich przygotowanie do sezonu odpowiada trener Dariusz Herbin, który najlepiej zna zawodników. Za nami fantastyczna przygoda, mecz z utytułowaną drużyną ekstraklasową Górnika Zabrze. Na pewno postaramy się i w tym roku, w ramach zmagań pucharowych przynieść naszym kibicom wielu niezapomnianych akcji.

 

Jak się układa współpraca z samorządem miejskim ?

Współpraca z Urzędem Miasta Hrubieszowa układa się bardzo dobrze. Wiemy, że oczekiwania wszystkich są jedne: awans do IV Ligi, wierzymy, że tym oczekiwaniom sprostamy.

 

Grupy młodzieżowe zapewne też już trenują ?

Każda grupa ma postawione oczekiwania. Nie zapominamy o grupach młodzieżowych, drużyna trampkarzy prowadzona przez trenera Dominika Kazana będzie walczyła o awans do grupy wojewódzkiej. Drużyna młodzików prowadzona przez trenera Piotra Stadnickiego rywalizująca z drużynami na szczeblu wojewódzkim postara się awansować do grupy „Złotej”. Zespół młodzików prowadzony przez trenera Mariusza Zająca za wyzwanie postawił sobie grę w grupach wojewódzkich. Nie zapominamy o rozwoju naszych trenerów w tym celu podjęliśmy rozmowy o współpracy z drużyną wywodzącego się z Hrubieszowa Tomasza Kiełbowicza – Legia Warszawa. Jesteśmy po pierwszych rozmowach dotyczących warunków planowanej współpracy. Ogromnym wyzwaniem jest odbudowanie zespołu juniorów, nad tym obecnie pracujemy, zdajemy sobie sprawę o konieczności posiadania młodszego zaplecza. Nasze działanie zmierzają również do stworzenia „grupy partnerskiej”, sprawnie wspierającej naszych młodych piłkarzy składającej się z rodziców naszych zawodników.

 

Życzę powodzenia w realizacji celów! – mak

 

***

 

Tabela rundy jesiennej 2018 

1.     Unia Hrubieszów             36  11  3    1    59-10

2.     Grom Różaniec                  34  10  4    1    47-15

3.     Gryf Gmina Zamość          32  9    5    1    29-12

4.     Tanew Majdan Stary          28  8    4    3    38-28

5.     Roztocze Szczebrzeszyn    28  9    1    5    33-19

6.     Omega Stary Zamość       26  8    2    5    30-19

7.     Olimpia Miączyn                 25  7    4    4    40-24

8.     Korona Łaszczów               24  8    0    7    33-25

9.     Victoria Łukowa/Chmielek 24  7    3    5    30-26

10.   Olimpiakos Tarnogród       22  6    4    5    23-23

11.   Sparta Wożuczyn               16  5    1    9    23-44

12.   Metalowiec Goraj               16  5    1    9    19-34

13.   Sokół Zwierzyniec             11  3    2    10  16-43

14.   Włókniarz Frampol             10  2    4    9    12-29

15.   Potok Sitno                       6    2    0    13  15-56

16.   Orkan Bełżec                     3    1    0    14  14-54

 

Kolejka 1 – 11-12 sierpnia 2018 r.

Sokół Zwierzyniec ; 0-3; Grom Różaniec

Korona Łaszczów ; 1-2; Gryf Gmina Zamość

Potok Sitno ; 3-4; Olimpia Miączyn

Włókniarz Frampol ; 1-3; Roztocze Szczebrzeszyn

Unia Hrubieszów ; 6-0; Orkan Bełżec

Sparta Wożuczyn ; 3-1; Olimpiakos Tarnogród

Tanew Majdan Stary ; 2-2; Omega Stary Zamość

Metalowiec Goraj ; 0-2; Victoria Łukowa/Chmielek

 

W 15 meczach Unia odniosła 11 zwycięstw, trzykrotnie zremisowała i poniosła jedną porażkę, ale z wiceliderem rozgrywek, co nie pozwoliło na odskoczenie rywalom także chętnych do awansu. Bilans bramek 59:10 świadczy bardzo dobrze o grze ofensywnej i defensywnej hrubieszowskiej drużyny. U siebie bilans bramkowy to 41:10 a na wyjazdach 16:6.

Najwyższe zwycięstwa Unia odniosła z Sokołem Zwierzyniec (10:0) i Spartą Wożuczyn (9:0).

Zebrane 36 punktów pozwala wyprzedzać drugi w tabeli Grom Różaniec o dwa punkty i trzeci zespół Gryf Gmina Zamość o cztery.

Bramki dla Unii zdobyli: Jewgienij Hrui (14), Mateusz Oleszczuk (10), Krystian Oleszczuk (8), Mariusz Podgórski (7), Mateusz Pańko – (4), Błażej Omański, Filip Pietrusiewicz (po 3), Krystian Romanowski, Piotr Fulara, Aleksander Poterucha (po 2), Michał Wiejak, Łukasz Kamiński, Wojciech Baran, Krzysztof Garbacz (po 1). Skutecznie bramki Unii bronił Kamil Tomczyszyn.

 

Kolejka 16 – 23-24 marca 2019 r.

Grom Różaniec ; -; Sokół Zwierzyniec

Gryf Gmina Zamość ; -; Korona Łaszczów

Olimpia Miączyn ; -; Potok Sitno

Roztocze Szczebrzeszyn ; -; Włókniarz Frampol

Orkan Bełżec ; -; Unia Hrubieszów

Olimpiakos Tarnogród ; -; Sparta Wożuczyn

Omega Stary Zamość ; -; Tanew Majdan Stary

Victoria Łukowa/Chmielek ; -; Metalowiec Goraj

 


Zobacz też:

Ruszyła sprzedaż karnetów na mecze Unii

Nabór do piłkarskich grup młodzieżowych Unii Hrubieszów

 


Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum klubu