23 kwietnia 2024

Sebastian Sztojko mistrzem i rekordzistą Polski młodzików!

W Sokołowie Podlaskim w dn. 20 – 24.10. 2022 r. zorganizowano Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 15 w podnoszeniu ciężarów, w których pod kierownictwem trener Ewy Mizdal – Usowskiej zaprezentowała się sześcioosobowa ekipa Autonomicznej Sekcji Podnoszenia Ciężarów MKS Unia Hrubieszów. Najważniejszą informacją jest zdobycie złotego medalu i tytułu Mistrza Polski Młodzików przez Sebastiana Sztojko w kategorii wagowej 45 kg i to z rekordami Polski. Na dodatek Sebastian jeszcze dwa lata może rywalizować w tej kategorii wagowej.

Sebastian w rwaniu zdobył także złoty medal wyrównując rekord Polski – 56 kg, w podrzucie ustanowił rekord Polski – 66 kg i w dwuboju także z rekordem Polski – 122 kg.

W tej samej kategorii wystąpił Karol Pieczykolan zajmując 12 miejsce z nowymi rekordami życiowymi – 33+43 = 76 kg w dwuboju. Wicemistrzem Polski w tej kategorii został reprezentant Zawiszy Bydgoszcz Mikołaj Ździebło, a brązowy medal wywalczył zawodnik GOK Terespol Bartosz Łazuga.

­

IV miejsce zajęła Maria Koszałka w kategorii wagowej 59 kg. Marysia ustanowiła także nowe rekordy życiowe – 52 + 65 =117 kg w dwuboju.

W kategorii wagowej 55 kg wystąpiły:

Sztojko Oliwia – VI miejsce – nowe rekordy życiowe – 38 +50=88 kg w dwuboju.

Anita Pieczykolan – X miejsce – 31 +39 = 70 kg w dwuboju.

W kategorii wagowej 64 kg wystąpiła Anna Krajewska – VIII miejsce – 45+47 =92 kg w dwuboju.

Wszyscy zawodnicy trenują i startowali pod kierunkiem Ewy Mizdal-Usowskiej – wybitnej zawodniczki, Olimpijki i wychowanki naszego klubu.

Wielkie Gratulacje dla zawodników, tym bardziej, że pięcioro z nich debiutowało na tak poważnej imprezie i będzie mogła startować w tej kategorii wiekowej w przyszłym roku.

W sumie w zawodach wystartowało 118 dziewcząt w wieku od 13 do 15 roku życia, a z naszego województwa w zawodach zaprezentowało się 25 dziewcząt z 8 klubów.

­

Klasyfikacja klubów województwa lubelskiego:

1. Wisła Puławy- 15 pkt.
2. Znicz Biłgoraj- 14 pkt.
3. Unia Hrubieszów- 12 pkt.
4. Agros Zamość- 10 pkt.
5. Olimpijczyk Łuków- 8 pkt.
6. GULKS Niemce- 4 pkt.
7. GCK Kobylany- 1 pkt.
8. POM-Iskra Piotrowice- 0 pkt.

­

Komentarze

­

Trener Ewa Mizdal – Usowska

Bardzo się cieszę, że pracuję z tą grupą młodych ludzi i mogę im przekazać swoje doświadczenie. Wszyscy przychodzą i trenują z wielkim zaangażowaniem. Efektem tej pracy jest złoty medal Sebka Sztojko, okraszony rekordami Polski w podrzucie i dwuboju. Wszyscy startowali bardzo dobrze, poprawiali rekordy życiowe. Wszyscy zasługują na pochwałę. Marysia Koszałka, Oliwka Sztojko, Anita Pieczykolan, Ania Krajewska, Karol Pieczykolan. Do sekcji podnoszenia ciężarów trafiali za moja namową oraz swoich kolegów i koleżanek. Jest to bardzo fajna grupa, która ma gdzie spędzić wolny czas. Trenując mają okazję jeździć na zawody po całej Polsce. Część z nich ma szansę zostać reprezentantami Polski.

­

Sebastian Sztojko

Jak wiecie, w Sokołowie Podlaskim odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 15 w podnoszeniu ciężarów. Zdobyłem tytuł mistrza Polski, w tym 3 złote medale: w rwaniu, podrzucie i dwuboju. Pobiłem tym samym rekordy Polski: w podrzucie – 66 kg oraz w dwuboju -122 kg. Jestem bardzo szczęśliwy. Jednak nadal pracuję nad swoją formą. Mam nadzieję zdobywać swoje kolejne rekordy. Moim wielkim marzeniem jest to, aby dostać się do Polskiej Kadry Podnoszenia Ciężarów, a także wystartować na Mistrzostwach Europy. Przede mną wiele pracy, ale walczę, bo o marzenia warto powalczyć. Przy okazji, chciałbym serdecznie podziękować tym, dzięki którym odkryłem swój talent i pasję. Dziękuję moim trenerom, Ewie Mizdal, Leszkowi Tarnawskiemu oraz Antoniemu Czerniakowi a także wszystkim, którzy mi kibicowali. Jesteście wielcy!!!

­

Opracował – mak, fot. str. Unii Hrubieszów


Zobacz też:

Seniorski debiut Matyldy Bień

Seniorski debiut Matyldy Bień


Zerknij na Instagram →