22 czerwca 2024

Szachowe mistrzostwa młodzików w Trójce

W środę 4 marca odbył się w Turniej Szachowy o Mistrzostwo Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Hrubieszowie z cyklu Grand Prix 2015. Organizatorem zawodów była szkoła i pan Mieczysław Pszeniczka – wielki pasjonat tego sportu.

Reklamy

 

Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności.

Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept „królewskiej gry” staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory, gdyż wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne. Dzięki temu wzrasta jego szacunek do przeciwnika i samego siebie, a sam potrafi stosować w życiu zasadę „fair play”.

Reklamy

Wykształcone w ten sposób cechy umysłu i charakteru objawiają się nie tylko przy szachownicy. Efekty widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętywania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu.

Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci.

Reklamy

W środę,  04.03.2015 r. w godzinach 11.45 – 15.00 odbył się w naszej szkole Turniej Szachowy  o Mistrzostwo Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Hrubieszowie z cyklu Grand Prix 2015. Organizatorem Turnieju była nasza szkoła i  pan Mieczysław Pszeniczka wielki pasjonat tego sportu.

Udział wzięli w nim najmłodsi uczniowie klas 0 – III, łącznie 29 osób, w tym dwie z oddziału zerowego.

 

Wyniki turnieju:


w kategorii dziewcząt:

I miejsce – Patrycja Zając  kl. II a

II miejsce – Kamilla Dziomaga  kl. II a

III miejsce – Dominika Grądzka  kl. II b

IV miejsce – Katarzyna Paszczuk  kl. II b

V miejsce – Martyna Markiewicz  kl. I c

VI miejsce – Dagmara Tucka  kl. 0 b


w kategorii chłopców:

I miejsce – Damian Grądzki  kl. III b

II miejsce – Wojciech Sawicki  kl. I a

III miejsce – Bartosz Brzóska  kl. II a

IV  miejsce – Błażej Ciucki  kl. III b

V miejsce – Bartosz Czerwiński  kl. I c

VI miejsce – Paweł Płonkowski  kl. III a

 

Ponadto udział wzięli: Dominika Szajnoga kl. 0 b; Kamil Bednarczuk, Antoni Szabat – kl. I a; Wiktoria Kopiec – kl. I b; Adam Kulczyński, Mateusz Jóźwiak, Kacper Metyk, Filip Kosakowski, Klaudia Gałkowska, Gloria Kuczewska, Szymon Lenard – kl. I c; Karol Grzeszczuk, Bartosz Pawelec, Jakub Stefaniak – kl. I a; Sebastian Lachowski, Dawid Kisielewski – kl. II b; Szymon Migas – kl. III b. 

Mistrzostwa rozegrane zostały zgodnie z regulaminem rozgrywek. Graczom towarzyszyły ogromne emocje i stres. Zawody te dały dzieciom wiele radości. Mamy nadzieję, że to pierwszy i nie ostatni taki turniej. Wierzymy, że   nasi najmłodsi uczniowie „połkną szachowego bakcyla” i poszerzą grono grających w tę „królewską grę”, przynoszącą wiele korzyści intelektualnych i wychowawczych.

Po zakończonych rozgrywkach dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody wręczone przez panią dyrektor Danutę Krawczuk i pana Mieczysława Pszeniczkę.

Dziękujemy panu Mieczysławowi Pszeniczce za współorganizację i przeprowadzenie  Turnieju, dzięki któremu nasze dzieci mogły wykazać się swoimi umiejętnościami   szachowymi. 


ZSM nr 3


***


Szachowe Mistrzostwa młodzików w ZSM nr 3 w Hrubieszowie


4 marca 2015 roku w ZSM nr 3 w Hrubieszowie odbyły się Szachowe Mistrzostwa Szkoły w kat. młodzików (klasy 0, 1-3).

Wystartowało 29 szachistów, w tym 10 dziewcząt. Wyłoniono najmocniejsze szóstki w kat. dziewcząt i chłopców. Chłopcy okazali się mocniejsi.

Wymienieni otrzymali dyplomy z lokatami i nagrody, a wszyscy startujący dyplomy za udział i słodką niespodziankę.

Okazało się, że szachy nie są ani straszne, ani trudne – są fajną zabawą, pozwalającą poznawać nowych kolegów, nawiązywać nowe przyjaźnie i odkrywać niezliczone tajniki tej „Królewskiej Gry”.

Po pierwszych przegranych i marsowych minach z łezką w oku, wszyscy rozegrali po pięć partii i już z uśmiechem zapowiedzieli udział w następnym turnieju.

Turniej został zorganizowany dzięki staraniom Pani dyrektor Danuty Krawczuk z moim skromnym udziałem w przeprowadzeniu Turnieju w formie wolontariatu.

Liczymy ciągle na wsparcie Samorządu Miejskiego we wprowadzeniu szachów do hrubieszowskich szkół i popularyzacji gry w Hrubieszowie.

 

Sędzia i Instruktor szachowy

Mieczysław Pszeniczka