28 kwietnia 2024

Tygodnik Zamojski – Z Historii sportu… (część 2)

W poczytnym Tygodniku Zamojskim przedstawiam wydarzenia sportowe z różnych dyscyplin sportowych na przestrzeni lat z obszaru objętego kolportażem gazety, poniżej publikacja drugiego odcinka. Może i czytelników lubiehrubie to zainteresuje, przypomni…

 

 

Z Historii sportu… (cz. 2)

 

1919 –  Przy Państwowym Gimnazjum im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim założono Uczniowski Klub Sportowy „Thomasovia”.

 

1921 – Rozegrano mecz towarzyski w piłce nożnej WKS Lublin – WKS Zamość, zakończony wynikiem  8:0 dla Lublinian.

 

1922 – W Hrubieszowie zostało zawiązane Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Zarząd z prezesem Janem Pawłowiczem kładł duży nacisk na rozwój moralny, fizyczny i intelektualny jego członków. Wielką atrakcją były występy wieloosobowych gimnastycznych kolumn ćwiczebnych i stroje reprezentacyjne podczas parad.

 

1928 – Na zawodach eliminacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie  w Królewskiej Hucie A. Nalepa z WKS Zamość skoczył w dal aż 6.98 m zajmując 2 miejsce i ustanawiając rekord województwa lubelskiego.  Niestety, na IO nie pojechał, ponieważ nie był wcześniej do nich zgłoszony.

 

1932 – W Tomaszowie Lubelskim otwarto pływalnię miejską, którą zaprojektował działacz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Leon Tomaszewski urodzony w Rogoźnie k. Tomaszowa.

 

1934 – Wiosną w Zamościu został założony Klub Sportowy Związku Strzeleckiego „Hetman. Sekretarzem klubu, instruktorem piłkarskim i kaptanem drużyny był Tadeusz Machlarz.

 

1949 – W wyniku narzuconych centralnie nakazów biłgorajska Łada zmieniła nazwę na Spójnia. Zespół piłkarski występował w klasie C.

 

1960 – Dużym wydarzeniem w Zamościu były mecze piłkarskie z pierwszoligową Gwardią Warszawa z Hetmanem Zamość (1:5 i 0:2).

 

1977 – Kolarze WLKS Agros Zamość pod kierunkiem trenera Zbigniewa Makary zadebiutowali w wyścigu przełajowym o Puchar KS Start i zajęli drużynowo 1 miejsce. Wśród seniorów zwyciężył Jan Serafin z Biłgoraj a w kategorii juniorów brąz wywalczył Krzysztof Cegiełko z Hrubieszowa.

 

1981 – W Olsztynie podczas Mistrzostw Polski w Podnoszeniu Ciężarów Tadeusz Niemiec ze Znicza Biłgoraj w kategorii wagowej do 52 kg zdobył srebrny medal (100+125=225kg).

 

 

mak

 


 

Zobacz też:

Tygodnik Zamojski – Z Historii sportu… (część 1)