23 maja 2024

10 porad przeprowadzkowych, które każdy powinien znać

Podjąłeś decyzję o przeprowadzce do nowego miejsca zamieszkania i teraz Twoją głowę wiecznie zaprzątają myśli związane z tym, jak ciężkie zadanie wkrótce Cię czeka? Odwlekanie przygotowań do przeprowadzki w nieskończoność to naprawdę złe rozwiązanie, ale jeszcze gorzej będzie wtedy, gdy nie przygotujesz się odpowiednio do tego zadania. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas przeprowadzek rzadko kiedy kierujemy się zdrowym rozsądkiem, a zazwyczaj po prostu potrzebą chwili oraz impulsem. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszymi 10-cioma poradami, dzięki którym na pewno każdemu łatwiej i spokojnie przyjdzie szykowanie się do przeprowadzki.

 

1. Daj sobie czas, nigdy nie rób wszystkiego na ostatnią chwilę

Pierwsza sprawa to zorganizowanie sobie dostatecznej ilości czasu na przeprowadzkę. Fakt, zdarzają się sytuacje, gdzie decyzja o zmianie miejsca zamieszkania jest wymuszona różnymi zdarzeniami losowymi i mamy w zasadzie kilka dni na przygotowanie się do tego. W pozostałych przypadkach dobrze jest zacząć przygotowania już na kilka tygodni przed terminem. Robiąc to systematycznie, na pewno nie wpadniemy w panikę.

3. Zgromadź jak najwięcej materiałów do pakowania

Kolejną kwestię również staramy się załatwić najwcześniej, jak tylko się da przed przeprowadzką. Chodzi o zgromadzenie wszelkich materiałów, które potrzebne będą do pakowania. O ile taśmy klejące, pisaki czy folię bąbelkową można po prostu kupić, tak z gazetami czy kartonami będzie trochę gorzej. Można poprosić znajomych o gromadzenie dla nas gazet, a po kartony dobrze jest się wybrać do okolicznych marketów i sklepów. Pracownicy takich miejsc często naprawdę chętnie nam pomogą.

3. Pamiętaj o zestawie „pierwszej potrzeby”

Zacząłeś już pakowanie? Świetnie! Teraz tylko nie zapomnij o tym, aby przygotować osobny karton z rzeczami pierwszej potrzeby. Będzie to bielizna, jakaś odzież na zmianę, ręcznik, kosmetyki i wszystko to, co przyda Ci się w nowym miejscu zamieszkania, w pierwszym dniu po przyjeździe. Dlaczego to takie ważne? Wyobraź sobie, jak stresujące będzie później poszukiwanie tych rzeczy w dziesiątkach kartonów. Szkoda Twojego czasu!

4. Dokładnie opisuj kartony

Wspominaliśmy wcześniej o przygotowaniu pisaków, prawda? Bardzo się przydadzą, jeśli nie chcesz mieć problemów z szukaniem swoich rzeczy po przyjechaniu do nowego miejsca zamieszkania. Przede wszystkim pakuj rzeczy tematycznie, a więc na przykład do jednego kartonu kładź rzeczy ze swojego biurka czy wyposażenie kuchenne. Każdy karton dokładnie i wyraźnie opisuj, a przekonasz się, jak sprawnie pójdzie Ci potem rozpakowywanie się.

5. Przeanalizuj, co masz w domu

Często wyprowadzamy się po wielu latach mieszkania w jednym miejscu, gdzie zgromadziliśmy niemały dobytek. Kiedy spojrzymy na wszystkie swoje rzeczy, dopada nas przerażenie, jak wiele pracy z ich pakowaniem nas czeka. Spokojnie! Jak pisaliśmy wcześniej, do przeprowadzki należy podchodzić rozsądnie, bez kierowania się emocjami. Poświęć jeden dzień na przygotowanie listy rzeczy, które posiadasz. Szybko przekonasz się, że wiele z nich jest Ci zupełnie niepotrzebna w nowym miejscu. Wykreśl je z listy, a następnie sprzedaj lub rozdaj, co się da, a resztę po prostu wyrzuć.

6. Sprzęt kuchenny przygotuj wcześniej do wyniesienia

Jeśli planujesz zabrać ze sobą do nowego domu kuchenkę gazową czy lodówkę, to nie zapomnij o wcześniejszym ich przygotowaniu. Lodówkę przede wszystkim trzeba wcześniej odmrozić i dokładnie wysuszyć. Kuchenkę gazową odłącz natomiast od instalacji. Robienie tego na szybko w dniu wyprowadzki doprowadzi Cię do szału.

7. Ciężkich rzeczy nie upychaj na siłę do kartonów

Kiedy zabierasz się za pakowanie cięższych rzeczy, na przykład książek, staraj się regularnie sprawdzać, ile karton z tymi przedmiotami waży. Nie chodzi tylko o to, abyś mógł go podnieść, ale również i o to, że karton ma pewne ograniczenia w wytrzymałości. Nie chcesz, chyba żeby podczas przenoszenia Ci się rozsypał, prawda?

8. Zadbaj o dojazd do posesji

Jeśli korzystasz z usług firmy transportowej, to musisz pamiętać o tym, aby w dniu przeprowadzki mogli podjechać jak najbliżej drzwi wejściowych do Twojego domu, bloku czy kamienicy. Często jednak zupełnie o tym zapominamy, a na gęsto zaludnionych osiedlach nierzadko samochody stoją dosłownie jeden na drugim. Jeśli tylko możesz, porozmawiaj z sąsiadami i poproś ich o to, aby tego jednego dnia zostawili kawałek miejsca, dający możliwość dojazdu pod drzwi budynku.

9. Koniecznie wypowiedz umowy i powiadom odpowiednie firmy

Wyprowadzka wiąże się również koniecznością wypowiedzenia niektórych umów o świadczenie usług. Na pewno musisz poinformować firmę dostarczającą Ci energię elektryczną, gaz czy wodę. Być może będziesz musiał wypowiedzieć umowę na internet, telefon czy usługi telewizji kablowej. Warto również poinformować wszystkie inne firmy, w tym banki, o zmianie adresu do korespondencji. To bardzo ważne, szczególnie gdy nikt z rodziny lub znajomych nie będzie mógł zaglądać do skrzynki po Twojej wyprowadzce.

10. W dniu wyprowadzki miej trochę gotówki przy sobie

Na koniec pewna porada, która może nie ułatwi samej przeprowadzki, ale za to pozwoli każdemu poczuć się w porządku wobec osób, które przy przeprowadzce pomagały. Jeśli korzystasz z usług firmy zewnętrznej, pamiętaj o tym, aby mieć przy sobie parę złotych w gotówce. Będąc zadowolonym z efektów pracy tych ludzi, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dodatkowo wynagrodził ich nawet skromnym napiwkiem.

Tekst napisany przy współpracy z Fortis – Przeprowadzki Łódź i okolice

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)