21 czerwca 2024

2 Pułk Rozpoznawczy: Prowadzenie obserwacji, wskazywanie celów, SERE

W dniach 28.02 – 02.03.2018 r. podczas Zimowego Zgrupowania Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej zwiadowcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego przeszli zaawansowany kurs prowadzenia obserwacji i wskazywania celów w terenie górzystym.

Reklamy

 

W trakcie zajęć poznawali metody określania miejsc pobytu w górach, podawania azymutów i współrzędnych oraz charakteryzowania wyznaczonych obiektów. 

Zdjęcia >>

Reklamy

 

***

W dniach 28.02 – 02.03.2018 r. podczas Zimowego Zgrupowania Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej zwiadowcy 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego uczestniczyli w kursie SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape) poziom „B”.

Reklamy

Pierwszego dnia kursu żołnierze poznali teoretyczne zasady przetrwania, a następnie spędzili 3 doby poza bazą w ekstremalnych warunkach pogodowych. Na miejsce szkolenia wybrano trudny teren w Narodowym Parku Gór Stołowych. Zwiadowcy uczyli się między innymi działania w rejonie kontrolowanym przez przeciwnika, poznawali sposoby przetrwania w izolacji od własnych wojsk, nawigowania z użyciem mapy, kompasu oraz urządzeń improwizowanych. Ćwiczyli procedury sygnalizacji i współpracy z tzw. siłami odzyskującymi. Uczyli się też metod zdobywania i uzdatniania wody oraz pożywienia. 

Zdjęcia >>

 

Tekst: 2hpr

Zdjęcia: st. szer. Michał Chudziński – CGDP