26 lutego 2024

Będzie rozbudowa DK74 między Hrubieszowem a Zosinem

Jest zezwolenie na rozbudowę ok. 14-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 74 między Hrubieszowem a przejściem granicznym w Zosinie.

Reklamy

Lubelski oddział Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że wojewoda lubelski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej dla rozbudowy około 14-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 74 między Hrubieszowem a przejściem granicznym w Zosinie.

Ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy GDDKiA planuje w tym roku.

Reklamy

Czytaj: Kierowca BMW stracił na sliskiej nawierzchni panowanie nad autem i wjechał do stawu [ZDJĘCIA]

Do standardów drogi klasy GP (drogi głównej ruchu przyspieszonego) dostosowany zostanie odcinek o długości 13,7 km. Jezdnia zostanie poszerzona, a oba pasy ruchu będą miały po 3,5 metra. Ułożona będzie nowa nawierzchnia, a jej konstrukcja wzmocniona i dostosowana do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś.

Przebudowane zostaną również skrzyżowania i wybudowane rondo u zbiegu DK74 z drogą powiatową, prowadzącą w kierunku Horodła. Powstaną też ciągi pieszo – rowerowe, bezpieczne i oświetlone przejścia dla pieszych oraz zatoki autobusowe.

To kolejna inwestycja realizowana na szlaku między drogą ekspresową S19 w Janowie Lubelskim, planowaną S17 w okolicach Zamościa, a przejściem granicznym w Zosinie.

Zobacz: Hrubieszów: Uwaga na oszustów wyłudzających dane!

Obecnie trwa budowa obwodnicy Dzwoli wraz rozbudową DK74 od końca przyszłej obwodnicy Janowa Lubelskiego do Frampola (w sumie 12 km). Rozpoczęły się też prace przygotowawcze związane z rozbudową DK74 między Gorajcem a Szczebrzeszynem.

W ubiegłych latach zbudowano obwodnice Frampola i Hrubieszowa, a także przebudowano trasę między Frampolem a Gorajcem oraz kilka odcinków na wschód od Zamościa. W I kwartale tego roku GDDKiA Oddział w Lublinie złoży wniosek do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji ZRID dla budowy obwodnicy Gorajca. Na etapie przygotowania są z kolei obwodnice Janowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna i Zamościa (łącznie ok. 33 km). W sumie, między Janowem Lubelskim a Zamościem, powstanie ponad 60 km nowych lub zmodernizowanych odcinków drogi krajowej nr 74. W planach jest także dalsza rozbudowa DK74 od Zamościa do Zosina o łącznej długości ok. 37 km.

Zobacz też:

Wyłoniono wykonawcę odcinka S17 Izbica – Zamość Sitaniec

Zerknij na Instagram →

Plan orientacyjny drogi krajowej nr 74 na odcinku Hrubieszów – Zosin


źródło i grafika gov.pl / GDDKiA