22 lutego 2024

Bezpieczne miasto – poznaj technologie, które chronią mieszkańców

Na każdym etapie życia człowiek wybiera miejsce zamieszkania na podstawie zróżnicowanych kryteriów. Młodzi, bezdzietni ludzie chętnie osiedlają się w centrum, aby mieć dostęp do całej gamy rozrywek, ale zakładając rodzinę, szukają spokojniejszego miejsca z polecanym żłobkiem lub przedszkolem w pobliżu. Szukasz bezpiecznej okolicy? Sprawdź, jak technologia wpływa na życie mieszkańców.

Monitoring miejski

Niezastąpionym wyposażeniem, które miasta od lat stosują w celu poprawy bezpieczeństwa, są systemy monitoringu wizyjnego. To połączone kamery sieciowe lub analogowe, które pełnią funkcję zarówno prewencyjną, jak i dowodową. Fakt, że miasto jest monitorowane działa odstraszająco na przestępców i studzi ich zapędy. System monitoringu wizyjnego dostarcza również niezbędnych dowodów w razie wypadku, napadu, kradzieży lub zaginięcia. Wielokrotnie to właśnie nagrania z kamer przemysłowych pozwalają rozwikłać zagadkę, znaleźć winnego lub prześledzić drogę, którą przebyła osoba, w której sprawie zgłoszono zaginięcie. Umysł ludzki jest zawodny i łatwo poddaje się manipulacjom, tymczasem nagranie w sprawie jest typem świadka, którego nie sposób przeciągnąć na czyjąś stronę. Wiarygodność dowodów z monitoringu jest nie do podważenia. Wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu takich systemów ma Sprint.pl – zaufany partner, który już od 1988 roku integruje systemy teleinformatyczne. Jeśli mieszkańcy nie czują się bezpiecznie lub na terenie miasta dochodzi do ryzykownych incydentów, rozwiązaniem będzie właśnie monitoring wizyjny. Często władze nie dostrzegają istniejącego problemu i inicjatywa musi wyjść od mieszkańców.

System zarządzania bezpieczeństwem DART

Kolejną technologią, która realnie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców i została już wdrożona w takich miastach jak Lublin, Gdańsk, Poznań, Chorzów, czy Wrocław, są systemy zarządzania bezpieczeństwem publicznym DART. To profesjonalne oprogramowanie stworzone dla służb publicznych. Ma za zadanie koordynować pracę policji, pogotowia, straży pożarnej i miejskiej, aby mogli szybciej reagować na zdarzenia, sprawnie docierać na miejsca wypadków i tym samym zwiększać szansę na przeżycie wśród osób poszkodowanych. W ratowaniu życia cenne są każde minuty, a wdrożony system DART pozwala tak kierować działaniami służb, aby skrócić czas reakcji.

Uważasz, że system monitoringu wizyjnego lub zarządzania bezpieczeństwem DART jest potrzebny w Twojej miejscowości? Udaj się do władz samodzielnie lub skontaktuj się z członkami Rady Gminnej lub Miejskiej, aby na zebraniu złożyli odpowiedni wniosek.

­

(tekst i fot. mat. partnera)