22 maja 2024

Bezpieczne przechowywanie kryptowalut: przegląd portfeli dla początkujących

Sektor kryptowalut rozrasta się dynamicznie, tworząc zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie kryptografii, programowania lub marketingu. Każda giełda bitcoinów dysponuje dużymi budżetami na rozwój, płacąc konkurencyjne wynagrodzenia w jedynym celu – zapewnić maksymalne bezpieczeństwo swoich użytkowników. Ale czy wiesz o działaniach które możesz podjąć, by chronić swój portfel samodzielnie?

Czym jest portfel kryptowalutowy

Kryptoportfel to miejsce, które służy przechowywaniu prywatnych kluczy do kont. Portfel fizyczny – to urządzenie zewnętrzne, które przechowuje klucze kryptowalutowe i jest podłączane do komputera przez USB. Chroni środki w sposób podobny do portfela cyfrowego, ale z dodatkowym zabezpieczeniem, polegającym na tym że klucze są izolowane od potencjalnie zagrożonego komputera. Zasadnicze jest jednak dbanie o bezpieczeństwo fizyczne tego urządzenia.  Są również portfele kryptowalut w postaci aplikacji internetowych, tzw. portfele zimne i gorące itp. Jakie są różnice w ich zabezpieczeniu?

Rodzaj portfela Cechy Zalety Wady Bezpieczeństwo
Portfel sprzętowy 

(Hardware Wallet, Cold Wallet)

Fizyczne urządzenie służące do przechowywania kluczy prywatnych offline.  Bardzo bezpieczny, odporny na ataki hakerskie Może być drogi, występuje ryzyko utraty lub uszkodzenia Używaj silnych, wyjątkowych haseł;

Chroń portfel przed wilgocią i wysokimi temperaturami;

Aktualizuj oprogramowanie

Wymyśl i bezpiecznie chroń seed phrases

Portfel w postaci oprogramowania 

(Software Wallet)

Aplikacja lub program na komputerze lub smartfonie.  Łatwy dostęp, darmowe lub tanie opcje. Podatność na ataki malware i wirusy Utwórz silne hasło;

Systematycznie aktualizuj oprogramowanie;

Używaj oprogramowania antywirusowego;

Portfel internetowy (Web Wallet) Portfel dostępny przez przeglądarkę internetową. Łatwy dostęp z każdego miejsca z internetem. Wysokie ryzyko włamań i ataków hakerskich Nie korzystaj z usług na podejrzanych stronach;

Używaj silnych, rozbudowanych haseł;

Regularnie sprawdzaj oficjalne komunikaty związane z bezpieczeństwem strony;

Unikaj dostępu do portfela z niezaufanych urządzeń lub sieci;

Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Portfel mobilny

(Mobile Wallet)

Aplikacja portfela zainstalowana na smartfonie.  Wygodny, mobilny dostęp.  Ryzyko związane z utratą lub kradzieżą telefonu Regularnie aktualizuj aplikację;

Włącz uwierzytelnianie biometryczne lub PIN;

Nie instaluj aplikacji pochodzących z niewiarygodnych źródeł;

Jakie są zalety walut kryptograficznych: informacje dla początkujących

W naszych czasach waluty kryptograficzne cechują się wieloma istotnymi zaletami, które przyczyniły się do ich ogromnej popularności wśród minerów i inwestorów w różnych częściach świata. Oto są tylko niektóre z atutów:

 • Pełna niezależność od jakichkolwiek instytucji finansowych;
 • Łatwe i szybkie transakcje;
 • Minimalne opłaty transakcyjne lub ich brak;
 • Wysoki potencjał do zrewolucjonizowania wielu branży, gdyż kryptowaluty są częścią innowacyjnej technologii blockchain;
 • Dostępność anonimowych transakcji;
 • Możliwość dobrego zysku na wahaniach cen;
 • Wysoki poziom prywatności użytkowników;
 • Wysoki poziom bezpieczeństwa;
 • Możliwość inwestowania nawet bez doświadczenia;
 • Decentralizacja, sprowadzająca do minimum ryzyko wewnętrznej korupcji i manipulacji;
 • Dostępność dla osób wykluczonych z tradycyjnego systemu bankowego;
 • Mniejsze opłaty za przelewy krajowe i międzynarodowe.

Współczesne waluty kryptograficzne – to wybór nowoczesnych inwestorów oraz doskonała alternatywa lokowaniu swoich środków w pieniądzach fiat.

Jak zadbać o ochronę swojego portfela?

Korzystanie z własnego kryptoportfela daje nam więcej autonomii, niż trzymanie środków na platformie wymiany. Jednakże, niesie ze sobą obowiązek dbania o bezpieczeństwo:

 • Ochrona urządzeń. Jeżeli złośliwe oprogramowanie infekuje nasze urządzenie, może to prowadzić do utraty środków.
 • Bezpieczne przechowywanie. Uszkodzenie albo zgubienie urządzenia bez odpowiedniej kopii zapasowej może prowadzić do utraty dostępu do kryptowalut.
 • Uważność na ataki socjotechniczne. Są sytuacje, gdzie inwestorzy są celem przemyślanych ataków, polegających na podszywaniu się oszustów pod wiarygodne firmy.
 • Tworzenie bezpiecznego miejsca pracy. To oznacza regularne aktualizacje, ostrożność przed instalacją nieznanych aplikacji, nieodwiedzanie niebezpiecznych witryn lub unikanie otwierania podejrzanych załączników od osoby, której nie znamy lub której nie możemy zweryfikować.
 • Używanie silnych haseł, które są jedynie dla nas dostępne, monitorowanie możliwych wycieków informacji i korzystanie z uwierzytelniania wielopoziomowego. Wiele porad na ten temat oferuje darmowy kurs Szkoły Walki z Zagrożeniami Cyfrowymi.

Jeżeli interesujemy się kryptowalutami, warto przechowywać je poza platformami wymiany. Dla tych, którzy myślą o inwestowaniu na dłuższy okres, po zakupie kryptowaluty najlepiej przenieść ją do prywatnego portfela. Jeśli brakuje nam pewności, jak to zrobić, warto rozważyć dywersyfikację środków na kilka platform.

Wskazane jest korzystanie z portfela fizycznego zamiast cyfrowego. Szczegółowe informacje na temat takiego rozwiązania, w tym na przykład dotyczące Ledger Nano X, można znaleźć w specjalnych materiałach instruktażowych.

Wybierając platformę wymiany, warto zwrócić uwagę na jej wiarygodność. Zamiast kierować się chwytliwymi reklamami, warto zasięgnąć opinii doświadczonych użytkowników. Globalnie znane platformy to Coinbase lub Binance, natomiast w Polsce wielu inwestorów poleca estoński BitBay, umożliwiający transakcje w polskich złotych.

Konieczne jest również rozwijanie świadomości i umiejętności, które pozwolą unikać prób manipulacji socjotechnicznych.

Bezpieczne portfele dla początkujących

Jesteś początkującym inwestorem? Wiemy,  że wybór idealnego portfelu może być czasem trudny. Żeby ułatwić Ci to zadanie, poniżej przedstawiamy trzy najbardziej bezpieczne kryptoportfeli dla początkujących.

Kryterium Exodus Trezor Electrum
Typ portfela Oprogramowanie na desktop i urządzenia mobilne Sprzętowy Oprogramowanie na desktop i urządzenia mobilne
Prywatność Średnia

 

Zależy od używanych funkcji

Wysoka

 

prywatne klucze są przechowywane offline

Wysoka

 

istnieje możliwość ustawienia różnych poziomów prywatności

Zabezpieczenia fizyczne Brak

 

Poziom bezpieczeństwa jest uwarunkowany poziomem bezpieczeństwa urządzenia

Dobre

 

Portfel jest zabezpieczony sprzętowo

Brak

 

Poziom bezpieczeństwa jest uwarunkowany poziomem bezpieczeństwa urządzenia

Zabezpieczenia oprogramowania Wbudowane zabezpieczenie i szyfrowanie Interakcje są zabezpieczone przez sprzęt Możliwość szyfrowania portfela
Odtwarzanie portfela Tak

(za pomocą seed phrases)

Tak Tak
Wsparcie dla wielu walut Tak Tak Głównie Bitcoin (z możliwością instalacji wtyczek do obsługi innych walut)
Aktualizacje i rozwój Regularne Regularne Regularne
Ochrona przed malware i phishingiem Średnia

(zależne od praktyk użytkownika)

Wysoka

(fizyczna weryfikacja transakcji)

Wysoka

(opcje zaawansowanej kontroli przez użytkownika)

Każdy z zaprezentowanych portfeli ma wady i zalety. Wybierając najlepszy obowiązkowo pamiętaj o swoich potrzebach, preferencjach i doświadczeniu. Naszych czytelników zachęcamy do przetestowania kilku portfeli przed podjęciem finalnej decyzji. Pamiętaj również, że bezpieczeństwo ulokowanych w portfelu kryptowalut jest podstawą, dlatego wybierz rozwiązanie, które zapewni maksymalnie wysoki poziom zabezpieczeń.


tekst i fot. mat. partnera