27 maja 2024

Biblioteki w ogólnopolskim programie

Gminna Biblioteka Publiczna w Mirczu i jej filie w Kryłowie oraz Starej Wsi uczestniczą w drugiej rundzie ogólnopolskiego Programu Rozwoju Bibliotek. To kilkuletnie przedsięwzięcie prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która korzysta ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przekazanych przez Fundację Billa i Melindy Gates.

Pieniądze są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń i promocję placówek.

By zakwalifikować się do drugiego etapu tego programu biblioteka w Mirczu musiała się wykazać kilkoma przedsięwzięciami, zrealizowanymi nie tylko przez placówkę, ale również miejscowy samorząd.

Wśród dokonań, ocenianych przez kapitułę programu, GBP z Mircza uwzględniła m.in. swoją akcję pod hasłem „Książki na kółkach”, polegającą na wypożyczaniu książek w miejscach, gdzie nie ma nawet filii, m.in. w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Smoligowie. Ponadto od kilku lat wiosną biblioteka przyznaje nagrody, tak zwane „Cypriany”, dla najbardziej aktywnych czytelników w poprzednim roku. Od tego roku osoby, które trzy razy już były nagradzane takim wyróżnieniem otrzymują „Złote Cypriany”.

Za te i inne przedsięwzięcia biblioteka w Mirczu otrzymała punkty, dzięki którym znalazła się wśród placówek, wybranych do realizacji kolejnego etapu ogólnopolskiego programu. Dzięki temu pracownicy biblioteki oraz samorządowcy z Mircza będą mogli wziąć udział w szkoleniach, dotyczących m.in.: pozyskiwania środków dla bibliotek oraz nowych użytkowników. Jednym z efektów ma być powstanie Gminnego Zespołu ds. Rozwoju Biblioteki, w którym oprócz bibliotekarzy mają się znaleźć m.in.: samorządowcy, przedsiębiorcy i działacze społeczni.

***

Źródło:
www.ias24.eu