5 marca 2024

Budżet weselny w kilku krokach

Określenie budżetu weselne to podstawa! Tylko dzięki temu możemy mieć kontrolę nad swoimi wydatkami. Warto pamiętać o tych kilku krokach, dzięki którym organizacja wesela będzie łatwiejsza.

Reklamy


Określcie kto i za co płaci

Jeszcze kilkanaście lat temu, zapłata za wesele była odpowiedzialnością rodziców. Obecnie wiele rodzin odchodzi od tego modelu, a Młoda Para w całości lub częściowo opłaca przyjęcie. Ustalanie budżetu warto zacząć od ustalenia kto i za co będzie płacił. Czy planujecie tradycyjny podział, w którym część pieniędzy wnosi rodzina Panny Młodej, a część Pana Młodego? Wolicie za całość płacić z własnych kieszeni? Chcecie wziąć kredyt? A może liczycie na finansowe wsparcie od rodziców jednej ze stron?

Reklamy

Jest to pierwszy krok, który pozwoli określić także kwotę, jaką będziemy dysponować. Jest to bardzo przydatne przy wszystkich zakupach weselnych, ale też przy ustalaniu terminu wesela. Jeśli bowiem okazuje się, że nikt z rodziny nie jest w stanie Wam pomóc finansowo, to możecie zorganizować wesele w bardziej odległym terminie.


Zaplanujcie wydatki w czasie

Nie wszystkie pieniądze, które będziecie mieli, musicie mieć fizycznie na koncie. Warto rozplanować wydatki w czasie tak, aby nie wydawać na raz zbyt dużych sum. Należy pamiętać o konieczności zapłaty zaliczek i o tym, że różne rzeczy opłacane są w różnych terminach. Na przykład za salę weselną zazwyczaj płaci się zaraz przed lub zaraz po ślubie, ale za suknię ślubną, szczególnie szytą na miarę, należy uiścić opłatę dużo wcześniej.

Najlepiej do planowania wydatków i pilnowania terminów sprawdzi się kalendarz. Można w nim określić nawet najbardziej odległe terminy zapłaty. Pozwoli to także określić, w którym momencie warto wypłacić pieniądze z konta i w jakim okresie trzeba będzie zacisnąć pasa.


Nieprzewidziane wydatki

Nieprzewidziane wydatki nie zostały uwzględnione w Waszym budżecie? To spory błąd! Zawsze może zdarzyć się jakaś dodatkowo opłata, na przykład za przesyłkę dekoracji, dodatkowe menu dla alergików, czy zatrudniony na ostatnią chwilę animator dla najmłodszych uczestników wesela. Na takie wydatki należy przeznaczyć 5 – 10% budżetu.

Autor: https://wesele123.pl

 

fot. mat. sponsora