17 kwietnia 2024

Chcesz poprawić funkcjonalność transportu od zaraz? Pomyśl o paletach

Palety tekturowe to lekkie, ekologiczne i wytrzymałe konstrukcje wykonane z wysokogatunkowej tektury. Ich ponadprzeciętną nośność zapewniają blaty i płozy z tzw. plastra miodu oraz klocki nośne i belki z klejonki tektury falistej. W Organic Polska klejonka to nawet 10 warstw takiej tektury. Standardowa paleta 1200×800 to płyta z plastra miodu o grubości 1 cm podparta 9 nóżkami. Każda z nich waży jedynie 150 g. Całość palety to waga 3 kg a waga nie jest jedyną przewagą palety tekturowej.

Palety tekturowe są tańsze od odpowiedników drewnianych lub plastikowych. Czy to ich jedyna zaleta?

Samo porównanie cen nie daje pełnego obrazu redukcji kosztów. Najbardziej nieoczywiste są koszty związane z opłatami za wprowadzenie opakowań na rynek i za recycling. Tektura wypada tu najlepiej i wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie się nasilał. Palety kartonowe w zastępstwie palet drewnianych potrafią zredukować wagę ładunku nawet o 600kg. Obliczenie jest proste 3kg tektury i ponad 20kg drewna przy standardowym rozmiarze. Największe oszczędności daje to przy wysyłkach lotniczych i morskich, gdzie właśnie ciężar ma bezpośredni wpływ na koszt. Przy transporcie lekkich i mniej odpornych produktów możliwości piętrowania podczas przewozu staje się mniej uciążliwa. Dotyczy to również późniejszego magazynowania. Dodatkowo bezpieczeństwo nie spotkamy tu gwoździ ani drzazg, spełnianie norm fitosanitarnych i 100% ekologii.

Przy niestandardowych potrzebach logistycznych warto sprawdzić specjalne rozwiązania. Co mamy do dyspozycji?

Poza standardowymi rozmiarami mamy możliwość zamówienia palet o konkretnych wymiarach – szyte pod produkt. Przy powtarzalności wynikającej z seryjnych produkcji oszczędność miejsca przy załadunku jest mierzalną korzyścią, zwłaszcza przy obecnym trendzie wzrostu kosztów transportu. Podobnie nie stanowi problemu dobór palet o dużo większych wymiarach np. 2000×1000 lub dużej nośności rzędu kilku ton. Poprzez specjalne konstrukcje duże i wytrzymałe palety nadal ważą niewiele. Projektując palety tekturowe producent Organic Polska bierze zawsze pod uwagę ich wytrzymałość dobierając odpowiedni rodzaj tektury minimalizujący gramaturę dobranych półproduktów. Firma chętnie podejmuje się projektowania i wdrażania wyrobów tekturowych, których inni nie chcą lub nie mogą się podjąć.

­

Zastosowanie jednorodnego materiału ułatwia recycling. Czy można zaoszczędzić na opłacie opakowaniowej?

Złożone opakowania transportowe niejednokrotnie wymagają zastosowania dodatkowych elementów dla zapewnienia stabilności, pozycjonowania i separacji produktów, wypełnienia wolnej przestrzeni lub podniesienia wytrzymałości. Obecnie na rynku mamy szerokie możliwości w tym zakresie oparte głównie na wszelkiego rodzaju tworzywach sztucznych. Wprowadzony system opłat opakowaniowych ma na celu wspieranie materiałów charakteryzujących się wysokim poziomem recyclingu. Wysokości opłat opakowaniowych zależą od rodzaju materiału, z którego są wykonane i poziomu ich recyclingu. Dla drewna stanowi tylko 16%, dla tworzyw 23,5% a tektura i papier to wskaźnik 61%. Sensownym i opłacalnym wydaje się zastąpienie możliwie wielu elementów ich tekturowymi odpowiednikami. Daje to również ostatecznemu odbiorcy komfort łatwego pozbycia się pozostałości opakowania, ułatwiając segregację odpadów. Warto tu również wspomnieć o fakcie, że pomimo dużych wymagań wytrzymałościowych, Organic Polska nie stosuje zszywania przy produkcji, ograniczając się jedynie do klejów wodorozpuszczalnych i klejów na gorąco. Takie metody łączenia nie stanowią zanieczyszczenia przy recyclingu papieru, przez co nie wymagają oddzielenia podczas procesu utylizacji.

Szukając oszczędności, czyli co jeszcze można zastąpić tekturą?

Od lat w powszechnym użyciu są przekładki tekturowe i kratownice kartonowe. Zadaniem jednych, jak i drugich jest stabilizacja produktów na czas transportu. Nowoczesne rozwiązania to dedykowane wypełniacze do pudełek. Ich wygląd i kształt zależą od konkretnych wymagań. Profile tekturowe, bo o nich tu mowa, już na etapie projektowania uwzględniają indywidualne potrzeby klienta. Tego typu zabezpieczenia są już powszechnie stosowane w branży maszynowej, samochodowej, lotniczej, jak również w przemyśle chemicznym i spożywczym. Producent ekologicznych opakowań tekturowych Organic Polska dysponuje zespołem i narzędziami, które na bazie klejonki z wielowarstwowej tektury tworzą rozwiązania zastępujące styropian, drewno i plastik. Stosowanie palet tekturowych, kontenerów IBC wraz z wypełniaczami idealnie wpisuje się w obecne trendy rynkowe dotyczące szeroko pojętej ekologii, korzystnie wpływając na wizerunek firmy.


tekst i fot. mat. partnera