23 kwietnia 2024

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – grudzień od 21 do 24

Tak wyszło, że przez 5 tygodni musiałem walczyć w szpitalu o lepsze zdrowie, dlatego zniknąłem z lubiehrubie. Dlatego z opóźnieniem publikuję wydarzenia z grudnia w dniach 21 – 24 z tzw. obszaru Ziemi Hrubieszowskiej. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

­

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – grudzień od 21 do 24

21.12.1912 r. – w Gustowie urodziła się Józefa Brzozowska – Sieroszewska, instruktor koła łuczniczego w Sokole Hrubieszów. Jako zawodniczka występowała w siatkówkę i pływaniu. Pracowała w Banku NBP otrzymując wiele nagród resortowych, z – ca dyrektora. Zm. 21 04 2006 r. w Hrubieszowie.

– 21.12.1969 r. –  rozegrano Indywidualne Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym, wygrali: Alicja Długosz w młodziczkach., Chrząszcz Henryk w młodzikach, Flak Elżbieta w juniorkach, Skirski Jan w juniorach, Palczyńska Danuta (wszyscy LZS Podhorce) w seniorach, Cisło Marian przed Franciszkiem Skirskim (obaj LKS Świt) w seniorach, startowało 45 osób z 12 zrzeszeń sportowych

21.12.2007 r. w Bazylice Mariackiej w Krakowie Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski odprawił Mszę Świętą za duszę śp.  i poświęcił tablicę pamięci wybitnego humanisty, historyka sztuki i pisarza Prof. Tadeusza Chrzanowskiego, wieloletniego redaktora Biuletynu TRH, w związku z I rocznicą Jego śmierci.

***

22.12.1961 r. – – W w hrubieszowskiej szkole rolniczej w klasie pierwszej w tygodniu przewidziano: język polski – 3 godziny, matematyka – 3, fizyka – 2, chemia – 2, higiena – 2, uprawa roślin – 3, chów zwierząt – 3, zajęcia praktyczno – techniczne – 4, zajęcia w gospodarstwach rolnych – 4. Nadobowiązkowo: przysposobienie sportowe – 2, zajęcia świetlicowe – 2. Według przytoczonej siatki zajęcia trwały od listopada do kwietnia. W okresie letnim uczniowie uprawiali  poletka doświadczalne lub zajmowali się chowem kurcząt lub królików. Prowadzono również naukę organizacji wsi, wychowanie fizyczne oraz zajęcia świetlicowe. Z powyższego wynika, iż położony był szczególny nacisk ze zrozumiałych względów na przedmioty zawodowe. W międzyczasie kierownik Remigiusz Jaroszyński otrzymuje roczny urlop na ukończenie studiów i uzyskanie stopnia magistra w Łodzi. Decyzją Wydziału Oświaty kierownikiem Szkoły Przysposobienia Rolniczego został, kierownik  Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie Piotr Kisielewicz.

***

23.12.1918 r – urodził się kapitan Stefan Zieliński, urodzony w Poraju, w gminie Horodło. Przez wiele lat mieszkający w kanadyjskim Toronto. Jest on weteranem, bohaterem Wojska Polskiego. W czasie II wojny światowej przedostał się do Rumunii, Jugosławii, potem do Francji. Kolejnym etapem tułaczki była Anglia. Tam wstąpił do tworzonej Pierwszej Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Następnie ukończył szkołę podchorążych i otrzymał stopień podporucznika. Służył w I Pułku Pancernym, jako dowódca czołgu. Przeszedł szlak bojowy od Caen we Francji, a zakończył w Wittmundzie, w Niemczech 5 maja 1945 roku o godz 7 40 . W czasie tych walk został ciężko ranny podczas natarcia pod Baarle Nassuu w Holandii. Został uratowany z płonącego czołgu. Stefan Zieliński jest odznaczony wieloma odznaczeniami za swoje bohaterstwo, między innymi Krzyżem Walecznych. Po wojnie chciał powrócić w swoje rodzinne strony, ale na prośbę rodziny, która prosiła żeby tego nie robił, ponieważ w niewyjaśnionych okolicznościach został zabity jego brat. Pozostał w Anglii, tam zawarł związek małżeński i wspólnie z żoną wyemigrowali do Kanady. Ma jedną córkę. Był wielokrotnie w Polsce i swoich rodzinnych stronach. Zmarł w listopadzie 2019 r. a msza żałobna odbyła się 1 XII w Horodle, jak i w Toronto.

***

24.12.1989 r. – Zarząd SKS przy SP nr 3 w Hrubieszowie: prz. Aneta Piotrowska, zca Marek Lewicki, zca Piotr Szyszka, sekr. Edyta Sawicka, skarb. Agnieszka Dakubowska, gosp. Tomasz Semeniuk, kron. Iwona Morelowska, czł. W. Piotrowski, D. Murlak, P. Bronicki, kom. Rew. Prz. Jacek Malec, zca Jacek Naja, sekr. D. Łyszczyk, czł. M. Perehubka, S. Madej

24.12 1939 r. – Ostatnia Wigilia mjr. H. Dobrzańskiego Hubala i jego żołnierzy miała miejsce w zasypanej śniegiem leśniczówce Bielawy koło Poświętnego, miejscu stanowiącym bazę dla polowań, w których uczestniczył Prezydent Ignacy Mościcki.

24.12.1948 r. z połączenia PZPR i PPS utworzono PZPR sekretarzem Komitetu Powiatowego został Władysław Łyś.

24.12.2006 r. – w Krakowie zmarł prof. dr hab. Tadeusz Bonifacy Chrzanowski – Syn Wincentego i Izabeli (dzieciństwo spędził w Moroczynie), wybitny historyk sztuki, literat, fotograf, tłumacz poezji, publicysta (m.in. paryskiej „Kultury” i „Tygodnika Powszechnego”), fotograf, wykładowca Politechniki Krakowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, członek krajowy korespondent PAU. W 2005 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Krakowskiej. Za swoją działalność na tak wielu płaszczyznach otrzymał liczne odznaczenia, a wśród nich te najwyższej rangi: Komandorię z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz zasługi w działalności społecznej (1994), Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej i osiągnięcia w działalności na rzecz ochrony zabytków Krakowa (2001).

­

Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto – archiwum maka


Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – grudzień od 17 do 20

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – grudzień od 17 do 20


LubieHrubie poleca: