29 lutego 2024

Co to prawo spadkowe?

Śmierć bliskiej osoby zawsze związana jest ze smutkiem i poczuciem straty. Niestety wraz z nią na członków rodziny zmarłej czy zmarłego spada wiele trudnych, choć koniecznych do podjęcia decyzji. Pomimo bólu po stracie kogoś bliskiego warto ich nie zaniedbywać, lecz podejść do nich z odpowiednią starannością. Bardzo często jedną z istotnych rzeczy, jaka wiąże się z odejściem członka rodziny jest przyjęcie bądź odrzucenie spadku. Pomimo pozornej prostoty tego zadania wiąże się z nim cały mechanizm prawny, który dla przeciętnego obywatela niekoniecznie musi być zrozumiały.

Reklamy

  1. Czym jest prawo spadkowe?
  2. Jakie są instytucje prawa spadkowego?

Zastanówmy się, z czym wiąże się spadek i czy kwestie związane z prawem spadkowym mogą być załatwione w prosty i przejrzysty sposób.

Czym jest prawo spadkowe?

Prawo spadkowe jest jednym z działów prawa cywilnego, który wiąże się z przejściem praw i obowiązków majątkowych w przypadku śmierci danej osoby. Mówiąc nieco prościej, prawo spadkowe zajmuje się kwestiami dziedziczenia – w tym dziedziczenia ustawowego – oraz prawami i obowiązkami z tego dziedziczenia wynikającymi. Ponadto, prawo spadkowe zajmuje się także kwestią, jaką jest stanowisko prawne spadkobiercy. Wiąże się ono z takimi elementami jak stwierdzenie nabycia spadku czy możliwość odrzucenia spadku. Przepisy prawa spadkowego znaleźć można w kodeksie cywilnym oraz kodeksie postępowania cywilnego. Niektóre kwestie z zakresu prawa spadkowego można znaleźć także w innych aktach prawnych, takich jak a przykład Prawo bankowe. Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o prawo spadkowe Poznań może pochwalić się dużą liczbą dobrych agencji adwokackich, oferujących usługi w tym zakresie. Dobrze jest zasięgnąć ich porady w przypadku wystąpienia takiej konieczności.

Reklamy

Jakie są instytucje prawa spadkowego?

Prawo spadkowe posiada konkretne instytucje, które mają na celu nie tylko chronić praw i ostatniej woli osób zmarłych, lecz także spadkobierców czy najbliższych.

Instytucje te to przede wszystkim:

  • Dziedziczenie – zarówno dziedziczenie ustawowe, jak i testamentowe. W przypadku bycia spadkobiercą można przyjąć spadek (a wraz z nim możliwe długi spadkowe), przyjąć go wraz z dobrodziejstwem inwentarza lub w całości odrzucić spadek. W przypadku problemów lub niejasności dobrym pomysłem może być adwokat Poznań prawo spadkowe, który może pomóc w podjęciu najkorzystniejszej decyzji.
  • Zachowek – jest to instytucja, która zajmuje się ochroną praw spadkobierców. Warto pamiętać, że zachowek jest dla wielu osób trudnym i skomplikowanym pojęciem. Wszystkie wątpliwości może rozwiać na przykład adwokat prawo spadkowe Poznań.
  • Dział spadku – w tym umowny oraz sądowy dział spadku. Wraz z chwilą otwarcia spadku pojawia się konieczność jego rozdysponowania między osoby uprawnione do jego otrzymania. Tym właśnie zajmuje się ta instytucja. Warto zaznaczyć, że choć nie jest ona obowiązkowa pod względem prawnym, niejednokrotnie jest bardzo praktyczna. Otwarciu spadku często towarzyszą silne emocje a brak praktycznego i przemyślanego działania może prowadzić do powstania problemów w przyszłości.

Prawo spadkowe określa wiele ważnych, lecz nie zawsze prostych i nieskomplikowanych kwestii. Co więcej, często wiąże się z poczuciem straty, żalem czy innymi silnymi i utrudniającymi jasne rozeznanie emocjami. Z tego powodu tak ważne jest, aby wszystkie czynności związane z dziedziczeniem analizować w spokojny sposób oraz korzystać z pomocy doświadczonych i odpowiednio wykształconych osób. Dzięki takiemu podejściu można uniknąć wielu błędów i wynikających z nich problemów.

­

(tekst i fot. mat. partnera)