14 lipca 2024

Coraz więcej oszustw! Hrubieszowska Policja przestrzega

W trosce o dobro mieszkańców naszego powiatu, hrubieszowscy policjanci informują, że w ostatnim czasie ponownie aktywnością zaczęli wykazywać się oszuści.

Reklamy

Są to przestępcy działający metodą na tak zwanego „wnuczka”. Ich ofiarami padają najczęściej osoby starsze. Sposób ich działania jest bardzo podobny. Oszust dzwoni na wybrany z książki telefonicznej numer stacjonarny i przedstawia się jako krewny: wnuczek, syn, siostrzeniec, prosząc o pilną pożyczkę sporej sumy pieniędzy. Motywem pożyczki może być fałszywa informacja np. o spowodowaniu wypadku i konieczności uiszczenia policjantowi opłaty w celu uniknięcia więzienia lub wypłaty zadośćuczynienia osobie poszkodowanej. Oszust prosi o dokonanie przelewu pocztowego lub bankowego, ale najczęściej po gotówkę do domu przychodzi znajomy „wnuczka”.

Hrubieszowscy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o ostrożność, rozsądek i ograniczone zaufanie do osób, które dzwonią do nas z podobną prośbą. Zanim zdecydujemy się przekazać oszczędności krewnemu, najpierw sami skontaktujmy się z nim lub jego bliskimi. Przestrzeżmy przed oszustami starszych członków naszych rodzin.

Reklamy

­

Inni oszuści dokonują kradzieży bezpośrednio z naszych domów. Złodzieje pod pozorem wykonania w domu, czy mieszkaniu różnych usług lub czynności, wykorzystują nieuwagę ofiary i dokonują kradzieży wartościowych przedmiotów. Często łupem padają również karty kredytowe, czy dowody osobiste ofiar, które mogą posłużyć do wyłudzenia np. kredytu. Pomysłowość oszustów jest nieograniczona. Podają się oni za członków rodziny, za pracowników administracji, gazowni, elektrowni, inkasentów, kurierów czy hydraulików.

Reklamy

Pamiętajmy!

Nie wpuszczajmy do mieszkania nieznajomych osób – nie każdy jest tym za kogo się podaje.

· Oszuści wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar.

· Miła powierzchowność sprawcy pomaga zdobyć zaufanie ofiary.

· Nie wierzmy w życiowe okazje oferowane przez nieznajomych (np. „super, zdrową i relaksującą pościel” czy też „niezniszczalny” komplet garnków.

· Upewnijmy się, kogo wpuszczamy do domu. Zanim to uczynimy żądajmy okazania legitymacji, identyfikatora. Zadzwońmy do instytucji na którą nieznajomi się powołują.

­

Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza, jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową. Zazwyczaj nowo poznany znajomy zapewnia, że dzięki przekazaniu pieniędzy będzie mógł szybciej przyjechać do potencjalnej ofiary i będą mogli rozpocząć wspólne życie. Takie zapewnienia dodatkowo motywują zmanipulowane ofiary do przekazywania pieniędzy. Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustów.

Przypominamy również, że proceder oszustw na BLIK wciąż jest popularny. Oszuści włamują się na konto społecznościowe i podszywają się pod osobę znajomą. Następnie wysyłają wiadomość, że pilnie potrzebują finansowego wsparcia obiecując oczywiście zwrot pieniędzy. Proponują łatwy sposób przelania wskazanej kwoty – wystarczy zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem i przesłać go podszywającemu się pod „znajomego” oszustowi. Przekazany kod wystarczy, aby natychmiast wypłacić pieniądze z bankomatu. Zanim zareagujemy na taką prośbę, skontaktujmy się z osobą, która prosi o pieniądze i potwierdźmy, czy polega ona na prawdzie.

Policja przestrzega przed kontaktowaniem się z osobami, które za pośrednictwem znanych portali społecznościowych proponują nam wielokrotne podwojenie naszych oszczędności poprzez zainwestowanie ich w tzw. kryptowaluty. Wiele osób straciło w ten sposób oszczędności, które gromadzili przez lata.

Hrubieszowscy policjanci apelują również o zachowanie czujności i ostrożności przy realizowaniu transakcji płatniczych. Ostrzegają przed rozmówcami podającymi się za przedstawicieli banków, czy innych urzędów, którzy „chcą pomóc” twierdząc, że zagrożone są nasze oszczędności. Pamiętajmy, że policjanci czy pracownicy banków nigdy nie proszą klientów, by podali swoje dane identyfikacyjne, hasła czy też generowali kody Blik. To najprawdopodobniej próba oszustwa.

Pamiętajmy, prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy, o dokonywanie przelewów czy zaciągania kredytów w celu ujęcia przestępcy. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym osobom. Nie informujemy też o prowadzonych akcjach. Taki telefon świadczy o próbie oszustwa. Apelujemy o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Pamiętajmy, że pomysłowość i przebiegłość oszustów jest nieograniczona. Tylko rozsądek i rozwaga mogą uchronić nas przed staniem się ofiarą naciągaczy Gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, nie wahajmy się zadzwonić na Policję pod numer 112.

­

asp. szt. Jarosław Karkuszewski
KPP w Hrubieszowie

fot. lubiehrubie


Zobacz też:

Matylda Bień wicemistrzynią Europy Seniorek! [ZDJĘCIA]

Matylda Bień wicemistrzynią Europy Seniorek! [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →