Czy da się nauczyć języka angielskiego w jeden rok?

Język angielski jest potrzebny, w dodatku nie tylko w pracy i podróży — coraz częściej przenika on również do domowej codzienności. Mimo wszystko motywacja związana z umiejętnością porozumiewania się za granicą oraz z obcokrajowcami jest największa. Odwieczne pytanie pozostaje jedno: jak dużo czasu trzeba poświęcić na naukę? I czy da się całość zamknąć np. w 12 miesięcy?

Reklamy

Angielski w rok — czy to możliwe?

Bez wątpienia najlepszą i teoretycznie najbardziej komfortową sytuacją jest systematyczna nauka od najmłodszych lat, nawet już w wieku przedszkolnym. Osoba taka ma kilkanaście lat na powolne doskonalenie i może ten czas wykorzystać bardzo owocnie, biorąc również pod uwagę swój chłonny umysł.

Nie każdy ma jednak dany taki komfort, czasem problem tkwi w dość kiepskim poziomie nauczania w szkołach. Wtedy trzeba się nauczyć języka już będąc dorosłym, oczywiście z założeniem jak najkrótszego czasu na realizację tego zadania. Jak tego dokonać? Wiele osób wyszukuje możliwości lokalne, np. wpisując w pasek przeglądarki korepetycje angielski Poznań. To świetna opcja, ponieważ zakłada indywidualny tok nauki z doświadczonym nauczycielem, poświęcającym maksimum zaangażowania względem ucznia. Dysponując odpowiednim zakresem cech, można śmiało nauczyć się języka angielskiego nawet w rok. Istotne będą między innymi:

Reklamy
  • systematyczność,
  • niegasnąca motywacja,
  • możliwość realnego obserwowania postępów,
  • dobór właściwych metod nauczania, wraz z ich zmianą w zależności od poziomu zaawansowania,
  • właściwy nauczyciel, doświadczony i zafascynowany swoją pracą,
  • odpowiednie materiały dydaktyczne, zarówno książkowe, jak i multimedialne.

Trzeba też powiedzieć jasno, że w 12 miesięcy osobie pracującej i prowadzącej klasyczne życie rodzinne, trudno będzie dojść na najwyższy poziom zaawansowania. Co więcej, byłoby to trudne nawet w momencie, gdyby cały swój czas poświęcać tylko na naukę. Spokojnie jednak można założyć, że podstawowe opanowanie słownictwa i reguł gramatycznych — w tym czasów — jest możliwe nawet w rok.

Korzyści z intensywnej nauki języka angielskiego

Na pewnym etapie życiowym korzyści związane z podjęciem decyzji o nauczeniu się nowego języka może być całkiem sporo. Najczęściej dotyczą one angielskiego, który jest bardzo popularny na całym świecie. W określonych sytuacjach sprawa może odnosić się również z dużym powodzeniem nieco bardziej niszowych języków. Oto przykłady zastosowań:

  • intensyfikacja nauczania pozwala na maksymalizację satysfakcji — widoczne efekty uzyskiwane w krótkim czasie dają o wiele więcej radości niż wieloletnie przyswajanie podstaw,
  • otwierają się nowe perspektywy względem zamieszkania, np. w pracy zdalnej — można zmienić miejsce pobytu bez problemów dotyczących komunikacji w innym państwie,
  • można liczyć na awans lub dodatkowe, zagraniczne wyjazdy służbowe — żyjemy w globalnej wiosce, gdzie mocno docenia się zdolności językowe.

Ponadto dla niektórych motywacją jest możliwość zmiany pracy na lepszą, bądź też otwarcie się na popularne i tanie wyjazdy zagraniczne (turystyczne). Intensywny kurs będzie o tyle dobry, że

Szybka nauka angielskiego — sprawdzone sposoby

Najlepszym sposobem na naukę… dla każdego jest coś innego. Jedni będą się świetnie uczyć z kursów audio, inni docenią obecność native speakera, z kolei część osób będzie uważać fiszki za najlepszy wynalazek ludzkości. Nie ma reguły, lecz jest za to punkt styku, który można wygenerować względem niemal wszystkich chętnych na przyswojenie wiedzy — mentor, nauczyciel, ktoś prowadzący zajęcia.

W szkołach to właśnie pedagodzy — nieodpowiednio opłacani, prowadzący przeludnione klasy, muszący dostosować się do trudnych w realizacji programów nauczania — są obarczani winą za kiepski poziom znajomości języka u uczniów. Zarówno na tym etapie, jak i w przypadku intensywnej nauki w późniejszych latach, korepetycje mogą okazać się bardzo dobrym pomysłem. Jeśli ktoś mieszka przykładowo w Wielkopolsce, to może szukać kogoś do spotkań na żywo w swoim mieście, ale to nie jest konieczne. Obecnie wiele sesji da się bez problemu zrealizować również online. To świetna metoda, lecz nie można zapominać o niegasnącej motywacji. Właśnie ona jest konieczna, aby cały mechanizm intensywnego nauczania języka angielskiego w rok miał szansę zadziałać.

(tekst i fot. mat. partnera)