25 maja 2024

Czyj to numer? Oddzwaniać?

Często zdarza się tak, że po powrocie do domu abonent spogląda na telefon i okazuje się, że ktoś próbował się do niego dodzwonić z nieznanego właścicielowi numeru. Przy próbie oddzwonienia albo włącza się automat z muzyką lub sekretarka zapowiadająca oczekiwanie na konsultanta albo oddzwaniający zostaje od razu rozłączony. I to w najlepszym przypadku! Czasami jednak sami możemy wrzucić się na minę. Po drugiej stronie może być bowiem ktoś znacznie gorszy od telemarketera. Może to być oszust, który tylko czekał aż oddzwonimy, aby wyłudzić nasze dane wrażliwe albo ukraść nam pieniądze, nabijając nam wielki rachunek na telefon. Ale można się przed tym w bardzo prosty sposób uchronić – dlatego zanim odbierzesz lub oddzwonisz to po prostu sprawdź numer.

Nieznany numer

 

Na szczęście w Internecie powstają strony, na których – po wpisaniu numeru telefonicznego – można sprawdzić: kto dzwonił? I czyj to był numer. Wielokrotnie zdarza się, że z interesującego daną osobę numeru już sporo wcześniej dzwoniono także do innych osób. Niektóre zdążyły odebrać i dowiedziały się, kim był dzwoniący i w jakim celu dzwonił. Dzięki temu mogą podzielić się swoim doświadczeniem, opisać przebieg rozmowy i dokonać oceny numeru: czy był neutralny, czy wedug nich szkodliwy, czy całkiem niewinny.

 

W sytuacjach telefonów spod nieznanych numerów, najczęściej chodzi o firmy windykacyjne, sprzedażowe i call center, ale nie tylko. Zdarza się, że po odebraniu takiego telefonu, po drugiej stronie zalega cisza. I nie wiadomo wtedy, czy lepiej poczekać, bo na łączach są problemy z zasięgiem, czy może jak najszybciej zakończyć połączenie. Zazwyczaj – ze względów bezpieczeństwa – doradza się to drugie.

 

Kto dzwonił?

 

Czasem zdarza się, że dana osoba odbiera wiele telefonów spod tego samego numeru. Prośmy o to, by zostać wykreślonym z bazy często nie skutkują. Podobnie jak wyjaśnienia – w przypadku komornika – że chodzi pewnie o poprzedniego właściciela danego numeru.

 

Warto dzielić się swoimi doświadczeniami na temat nieznanych numerów na stronach typu infonumer.pl. Dzięki temu można podzielić się posiadaną wiedzą, by kiedy indziej samemu skorzystać z wiedzy innych osób, nierzadko nękanych przez konkretny numer i bezskutecznie próbujących się od tego uwolnić.

 

Numery telefoniczne są często udostępniane firmom zewnętrznym przez samych operatorów; wystarczy podpisać niby niewinną zgodę na udostępnianie danych do celów marketingowych, za co dostaje się jakiś niewielki upust w opłatach abonamentowych.

 

Wielokrotnie ludzie sami udostępniają swój numer na forum publicznym, chociażby na portalach ogłoszeniowych. Zwykle są one zasłonięte, ale wystarczy kliknąć w funkcję „pokaż numer”, udając osobę zainteresowaną treścią ogłoszenia, aby pozyskać czyjś numer do konkretnej bazy kontaktowej. W ile rąk dostaje się w ten sposób każdy numer? Trudno powiedzieć. Warto jednak o tym pamiętać, kiedy następnym razem użyje się swojego numeru do dawanego przez siebie ogłoszenia.

 

Jeśli tylko możecie – minimalizujcie sytuacje, w których ktoś może pozyskać wasz numer telefonu. W innym przypadku już zawsze w jakimś stopniu trzeba będzie mierzyć się z natrętnymi telemarketerami i innymi połączeniami z nieznanych numerów.

 

Jaki numer dzwonił?

 

Posiadanie całymi latami tego samego numeru telefonicznego jest z jednej strony wygodą, a z drugiej miewa i wady- zwłaszcza, kiedy podaje się go w miejscach podobnych do wspomnianych wyżej, czyli np. na portalach ogłoszeniowych. Zdarza się, że telefony spod nieznanych numerów – z ofertami, głuche, nagabujące – zdarzają się niektórym nadzwyczaj często. Dopada ich wtedy czasem myśl, aby numer zmienić. Często to pomaga na pewien czas, dopóki ponownie nie zacznie się numeru udostępniać.

 

Telefon służy do kontaktów, jednak – jak widać – często nie ma się wpływu na to, w czyje ręce dostanie się czyjś prywatny numer. Dlatego zawsze uważajcie, gdzie go podajecie.

 

fot. mat. sponsora