Czym ocieplić dom aby izolacja była trwała i efektywna?

Każdy właściciel domu, staje w pewnym momencie przed koniecznością wyboru odpowiedniego materiału izolującego jego fundamenty, ściany czy dach. Jeszcze kilkanaście lat temu, decyzja o materiałach wykorzystywanych do ocieplenia, podejmowana była głównie ze względu na ich cenę. Dziś postęp technologiczny i rozwój budownictwa sprawiają, że koszt – choć istotny – staje się kwestią drugorzędną. Właściciele budynków zdają sobie bowiem sprawę z wagi tego rodzaju inwestycji i konieczności zapewnienia swojej izolacji jak najlepszej jakości i trwałości.

Reklamy

Tradycyjne materiały do izolacji

Najpopularniejszymi materiałami służącymi do wykonania termoizolacji jest styropian oraz wełna mineralna. Ich powszechne stosowanie jest wypadkową dużej dostępności oraz względnie niskiej ceny.

  • Styropian – na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów płyt styropianowych. Można je podzielić na różne kategorie ze względu na grubość, parametry izolacyjne wyrażone we współczynniku lambda czy kolor (który wynika ze stosowania uszlachetniających dodatków). Produkty te różnią się także ceną. Oczywiście im lepszy jakościowo materiał tym wyższy jest jego koszt.
  • Wełna mineralna – ogromnymi zaletami wełny mineralnej jest jej ognioodporność i możliwość wykorzystania w miejscach o utrudnionym dostępie. W przeciwieństwie do styropianu nie zawsze ma formę płyty, którą mocuje się do powierzchni. Posiada strukturę wełny i jest sprzedawana w dużych rolkach, stąd jej powszechne zastosowanie przy ocieplaniu stropów czy dachów. Wełna mineralna może być szklana (lekka) oraz skalna (cięższa).

Nowoczesne materiały izolujące

Oprócz płyt styropianowych i wełny mineralnej, na rynku istniej sporo nowoczesnych materiałów i technologii, które pod kątem parametrów izolacyjnych nie ustępują tradycyjnym rozwiązaniom. Dodatkowo, niejednokrotnie posiadają cechy, które zapewniają wyższy komfort cieplny użytkowników lub lepiej dostosowany do budynku montaż.

Izolacja celulozowa – czym jest wdmuchiwanie celulozy?

Celuloza do celów budowlanych i izolujących pochodzi z recyklingu makulatury. Jest więc zasadniczo materiałem wytworzonym z drewna, naturalnym i ekologicznym. Celuloza ma strukturę podobną do waty i świetnie przylega do konstrukcji budynku. Mimo swojego drewnianego pochodzenia, dzięki wielu chemicznym procesom impregnującym, materiał ten zupełnie nie należy do łatwopalnych, a ocieplanie celulozą jest w pełni bezpieczne.

Wykonywanie izolacji przy użyciu celulozy to tzw. wdmuchiwanie celulozy i jest to technologia, którą zdecydowanie warto powierzyć specjalistom. Materiał celulozowy sprzedawany jest przeważnie razem z usługą montażu. Aby uzyskać więcej informacji warto odwiedzić stronę: https://ocieplanieceluloza.pl/ .

Ocieplana w ten sposób powierzchnia jest nawiercana, a następnie w otwory w płytach wprowadza się specjalny granulat. Sprawia to m. in., że wdmuchiwanie celulozy sprawdza się przy ocieplaniu stropu dużo lepiej niż wełna mineralna. Celuloza na poddaszu może zostać wdmuchana na całą powierzchnię znajdującą się za płytami kartonowo-gipsowymi, a nie tylko – jak w przypadku wełny – w okolice krokwi.

XPS – polistyren ekstrudowany

Za nieco egzotyczną nazwą – polistyren ekstrudowany – kryje się tzw. styrodur, czyli bardzo „ciepły”, twardy materiał wytwarzany z wyciskanej i rozprężanej pianki. Wadą polistyrenu jest jego cena ale specjaliści polecają użycie tego surowca do izolacji w ziemi, czyli ocieplenia fundamentów. Styrodur cechuje się praktycznie zerową nasiąkliwością.

Dodatkowe materiały warte uwagi to:

  • Aerożel
  • Pianka poliuretanowa PIR
  • Pianka poliuretanowa PUR

Ocieplenie budynku to kosztowna inwestycja. Warto wykonać ją w sposób, który pozwoli na jak najdłuższe zachowanie maksymalnej energooszczędności. Na szczęście dzisiejszy rynek odpowiada na takie wymagania szeroką rangą nowoczesnych rozwiązań i możliwością współpracy z profesjonalnymi fachowcami.

­

(tekst i fot. mat. partnera)