22 lipca 2024

Czyste powietrze w domu

Nieprzyjemny zapach, pleśń na ścianach bądź kurz są Twoją zmorą? Walcz z tym! Zła jakość powietrza ma nie tylko negatywny wpływ na nasze mieszkanie – przede wszystkim przyczynia się do złego samopoczucia. O negatywnym stanie powietrza świadczą m.in. duszności, notoryczne zmęczenie i ból głowy. Jak sobie z tym poradzić? Podpowiadamy?

Reklamy

 

Nieprzyjemny zapach

Jeżeli wyczuwamy w naszym domu nieprzyjemną woń, to już wiadomo, że coś się dzieje… Każdy może zapomnieć o worku śmieci czekającym na wyniesienie bądź kociej kuwecie, która długo już nie była sprzątana. Problem z nieprzyjemnym zapachem może mieć jednak korzenie znacznie głębiej i wskazywać na problem z grzybem bądź pleśnią. Pierwsze co musimy skontrolować w takiej sytuacji to system wentylacyjny. Prawdopodobnie to tutaj tkwi problem. Nawet jeżeli do nieprzyjemnej woni się przyzwyczaimy będzie to tylko rozwiązanie na chwilę – prędzej czy później na naszych ścianach pojawi się grzyb, a tego już zignorować się nie da i nie można. Dlaczego? Ponieważ pleśń na ścianach może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie – powoduje między innymi choroby układu oddechowego, podrażnienia skóry itd. Skąd taka pleśń się bierze? Najczęściej jest spowodowana zbyt wysoką wilgotnością powietrza. W takiej sytuacji warto zainwestować w pochłaniacz wilgoci. Jeżeli pleśń jest już mocno widoczna, warto wyczyścić ścianę ścierką, a następnie zastosować preparat grzybobójczy. Gdy problem się powtarza, przyczyną mogą być nieocieplone ściany budynku.

 

Kurz w domu

Nie ma mieszkania, w którym kurz by się nie pojawiał – w końcu kurz to po prostu drobinki piasku, włókna ubrań, ludzkie włosy, naskórek, sierść itd. Te elementy są pożywką dla roztoczy kurzu domowego, które bardzo często są powodem alergii. Jak pozbyć się kurzu z domu na dłużej? Przede wszystkim warto skupić się na odkurzaczu – to on ma nam pomagać w tej walce, ale jeżeli nie będzie odpowiednio wyposażony może wręcz przeszkadzać. Ważny jest przede wszystkim worek. Gorliwi przeciwnicy kurzu powinni pożegnać się na zawsze z papierowymi workami – charakteryzują się one bardzo słabą filtracją, ponadto szybko ulegają mechanicznym uszkodzeniom. Używając tego typu worków, możemy się spodziewać szybkiego nawrotu kurzu, który nie został zatrzymany wewnątrz urządzenia tylko wypuszczony z powrotem. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w worki syntetyczne, które praktycznie do minimum ograniczają ilość kurzu, a także alergenów w powietrzu. Ponadto worki Anti-Odour przeciwdziałają nieprzyjemnym zapachom. Do pary z tego typu workiem warto zakupić filtr HEPA – czyste wnętrze murowane!

Reklamy

 

Jak poprawić powietrze w domu?

Nie jest to nic trudnego – przede wszystkim musimy nauczyć się otwierać okna – w ten sposób oczyścimy powietrze zastane w pomieszczeniu. Ponadto należy kontrolować system wentylacyjny w domu, a także wyposażyć mieszkanie w rośliny. Urozmaicą one wystrój wnętrza, ale także w naturalny sposób będą oczyszczać powietrze. Powodzenia! 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)

Reklamy