25 lipca 2024

Dieta ketogeniczna – najlepsza dieta świata? Sekret tkwi w prostocie

Odżywianie jest tematem bardzo rozpowszechnionym w mediach. Nie ma się co dziwić – to, co jemy, ma niebagatelny wpływ na naszą sylwetkę i zdrowie. Jedną z popularnych diet stanowi dieta ketogeniczna, w której odwraca się tradycyjne zasady żywienia, uzyskując jednak w ten sposób niezwykłe efekty. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na czym polega dieta ketogeniczna i co jeść, stosując się do jej zasad.

Reklamy

Piramida żywienia, czyli tradycyjny sposób odżywiania

Dla większości osób zalecana jest dieta oparta na tzw. piramidzie żywienia, która dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych do zachowania zdrowia i prawidłowej masy ciała. U jej podstaw leży aktywność fizyczna, odpowiednia ilość wypijanej wody oraz warzywa i owoce, a następnie niemniej ważne: produkty zbożowe, nabiał, jaja, ryby, mięso i rośliny strączkowe oraz zdrowe tłuszcze. Dieta taka oparta jest na różnorodności i odpowiednim zbilansowaniu wszystkich grup pokarmów.

Co to jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna z kolei to dieta eliminacyjna, w której w dużym stopniu wyklucza się całą grupę produktów i odwraca proporcje opisane w piramidzie żywienia. Najważniejsze w tej diecie są tłuszcze i białka, natomiast podaż węglowodanów ograniczona jest do minimum. Tłuszcze powinny tutaj stanowić 80% zapotrzebowania energetycznego. Choć może to być zaskakujące, tak duży wzrost ilości tłuszczów nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej, a wręcz jej redukcję. Dlaczego tak się dzieje? Celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy.

Reklamy

­

To sytuacja, kiedy głównym zasobem energetycznym nie jest glukoza (tak jak w standardowo działającym ustroju), a tłuszcze. Ponieważ węglowodany są wyeliminowane, poziom glukozy we krwi spada, a zapasy glikogenu się wyczerpują. Powoduje to uwalnianie tłuszczów i zmuszenie organizmu do pobierania energii właśnie z nich. Aby zjawisko ketozy wystąpiło, 60-90% kcal w diecie powinny stanowić tłuszcze, 15-20% białko, a węglowodany maksymalnie 15%.

Reklamy

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Aby dieta ketogeniczna była zdrowa, nie wystarczy wyeliminować węglowodany. Ważne, aby zwracać szczególną uwagę na jakość oraz regularność spożywanych pokarmów, a także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Tłuszcze spożywane na diecie kato powinny być zdrowe, a więc te pochodzące z mięsa, ryb morskich, orzechów, nasion i awokado, a także tłoczonych na zimno olejów. Warto postawić na produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. Źródłem białka powinno być mięso, ryby oraz nabiał. Z kolei witamin i minerałów mają dostarczać warzywa, zwłaszcza zielone. Jedynie niektóre owoce – zawierające niewielką ilość cukru – są dozwolone, np. borówki, jagody, truskawki, porzeczki, maliny, jeżyny.

Ogromnie ważna jest jakość spożywanych produktów, zwłaszcza mięsa, które stanowi podstawę diety ketogenicznej. Stawiaj na sprawdzone źródła, gdzie znajdziesz produkty o prostym składzie bez zbędnych chemicznych dodatków. Do takich producentów należy Hańderek – Zakład Przetwórstwa Mięsnego, który oferuje produkty najwyższej jakości.

Czego należy unikać? Przede wszystkich produktów bogatych w węglowodany proste, a więc: słodyczy i słodkich napojów gazowanych i soków, ale także produktów powszechnie uznawanych za zdrowe: pieczywa, kasz, makaronów, płatków zbożowych, ziemniaków i większości owoców. Jesteś ciekawy, jakie posiłki zgodne z zasadami diety ketogenicznej możesz przygotować? Przeczytaj ten artykuł: „Keto śniadania – 5 sytych śniadań w diecie keto”.

Dla kogo wskazana jest dieta ketogeniczna, a kto powinien jej unikać?

Warto wspomnieć, że dieta ketogeniczna pierwotnie miała na celu walkę z chorobami neurologicznymi i metabolicznymi takimi jak padaczka czy cukrzyca. Zauważono również pozytywny wpływ stosowania tej diety na niektóre przypadki nowotworów. Dopiero później zaczęto stosować tę dietę również w celu redukcji masy ciała.

Dieta ketogeniczna, tak jak każda dieta eliminacyjna, powinna być stosowana ostrożnie, najlepiej pod opieką lekarza i dietetyka. Nie wszystkie osoby bowiem mogą korzystać z jej zalet. Dotyczy to np. osób z problemami układu krążenia, u których dieta bogatotłuszczowa może spowodować podwyższenie cholesterolu i miażdżycę naczyń krwionośnych.

Z pewnością jednak ograniczenie produktów powszechnie uznawanych za niezdrowe, m.in. słodyczy i słodkich napojów, oraz postawienie na dobrej jakości mięsa, ryby, nabiał oraz dużą ilość świeżych warzyw przyniesie pozytywne skutki w postaci smuklejszej sylwetki i lepszego samopoczucia.


tekst i fot. mat. partnera