16 lipca 2024

Dlaczego warto ćwiczyć ze sztangą?

Sztanga to popularny przyrząd treningowy. Zaletą sztangi jest możliwość wykonywania ćwiczeń nie tylko na siłowni, ale też w domu. Sztanga to przyrząd, który zajmuje niewiele miejsca, a zapewnia ogromne możliwości treningowe. Podczas treningu pracuje wiele partii mięśni jednocześnie, a nie tylko mięśnie zaangażowane bezpośrednio w podnoszenie ciężaru.

Jest bardzo pomocna w procesie odchudzania

To jeden z przyrządów bardzo pomocnych w procesie odchudzania. Wiele osób, które pragną pozbyć się tkanki tłuszczowej, zazwyczaj wykonuje długie treningi na rowerku stacjonarnym czy bieżni. Ćwiczenia ze sztangą to skuteczny sposób na zmniejszenie masy ciała, poprawę kształtu sylwetki, ujędrnienie ramion, ud, brzucha, pośladków. Nie należy się obawiać wzrostu mięśni.

To sprzęt zarówno dla osób zaawansowanych, jak i początkujących

Ćwiczenia ze sztangą to jedne z najprostszych ćwiczeń siłowych. Ze sztangą mogą ćwiczyć zarówno doświadczeni bywalcy siłowni, jak i osoby początkujące. Sztangi np. ze sklepu marbo-sport.pl to urządzenia uniwersalne, mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Wszystko, czego potrzebujemy to gryf i ciężarki. Te zakupy wystarczą na długi czas.

Trening można dopasować do własnych potrzeb. Przy pomocy sztangi można wykonywać ćwiczenia na daną partię mięśni i obierać różne cele takie, jak redukcja tkanki tłuszczowej, budowanie mięśni, wzmocnienie siły. Ćwiczenia ze sztangą stymulują metabolizm. Wzmacniają ogólną sprawność organizmu.

Z treningów ze sztangą mogą korzystać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Treningi nie muszą się wiązać ze znacznym rozrostem tkanki mięśniowej.

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sztangą, muszą pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim muszą opanować prawidłową technikę wykonywania ćwiczeń i nauczyć się na niej skupiać. Wykonywanie ćwiczeń ze sztangą wymaga samodyscypliny i samozaparcia. Obciążenie powinno być dobrane tak, by podczas każdego powtórzenia generowało spory wysiłek.

Najpopularniejsze ćwiczenia wykonywane ze sztangą

Liczba ćwiczeń, które można wykonywać przy użyciu sztangi jest bardzo długa. Ćwiczenia z tym przyrządem przynoszą szybkie efekty. Do najpopularniejszych ćwiczeń wykonywanych z użyciem sztangi należą: przysiady, martwy ciąg, wykroki ze sztangą, wyciskanie sztangi w leżeniu na ławce płaskiej, wyciskanie sztangi z podłogi, wyciskanie sztangi nad głowę, wiosłowanie sztangą, uginanie ramion ze sztangą.

­

tekst i fot. mat. partnera