25 czerwca 2024

Dni Dawcy Szpiku. Do grona potencjalnych dawców dołączyło 36 osób

Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Hrubieszowie wraz z przedstawicielami Fundacji DKMS zorganizowali w dniach 13 oraz 16 stycznia 2015 roku Dni Dawcy Szpiku. Akcja odbyła się na terenie Hrubieszowskiego Domu Kultury.

Reklamy

 

Wychowawcy Zakładu Karnego w Hrubieszowie: szer. Dorota Rymarz, mł. chor. Szymon Sztojko oraz mł. chor. Paweł Caboń wraz z przedstawicielami Fundacji DKMS, wychodząc z inicjatywą ku społeczeństwu zorganizowali w dniach 13 oraz 16 stycznia 2015 roku Dni Dawcy Szpiku. Cała akcja odbyła się na terenie Hrubieszowskiego Domu Kultury, ze względu na jego usytuowanie w centrum miasta, co ułatwiło potencjalnym Dawcom uczestnictwo w procesie rejestracji.

Do grona potencjalnych dawców szpiku dołączyło 36 osób. Akcja w Hrubieszowie przyczyniła się do zwiększenia szansy na wyleczenie kolejnych chorych. Dodatkowym atutem płynącym z powyższego przedsięwzięcia były oddziaływania edukacyjne na społeczeństwo.

Reklamy

W świadomości ludzi  funkcjonuje stereotyp, że szpik do przeszczepu pobierany jest z kręgosłupa Dawcy. Działania edukacyjne ukształtowały prawidłowe postrzeganie procesu dawstwa.

Według statystyk, w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się o tym, że choruje na nowotwór krwi, czyli białaczkę. Choroba ta dotyka małe dzieci, młodzież oraz dorosłych, bez względu na wiek. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie i powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku, bądź komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Reklamy

W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej, co nie wymaga hospitalizacji.

Na pięć dni przed pobraniem Dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu G-CSF, w trakcie jego przyjmowania mogą powstać objawy grypopochodne. Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w takich sytuacjach, jak np. w trakcie przechodzenia infekcji. Na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu.

W 20% przypadków pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej. Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Dawca po pobraniu może odczuwać ból podobny do stłuczenia.

 

Kto może zostać Dawcą?

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.

 

 

źródło i fot. ZK Hrubieszów