22 lipca 2024

Dwójka: Spotkanie z X muzą

Dnia 14 marca 2017 roku uczniowie klas gimnazjalnych w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Hrubieszowie, uczestniczyli w maratonie filmowym, odbywającym się w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

Reklamy

Mieli tam okazję spotkać się z twórczością polskich artystów, występujących zarówno w roli reżyserów, jak również aktorów, scenografów czy autorów zdjęć filmowych, poruszających problemy zarówno minionego jak i współczesnego świata, jego rozterki, antagonizmy wartości oraz wyobcowanie idei.

W oglądanych projekcjach można było zajrzeć wgłąb historii kobiet, zmagających się z problemami i przeciwnościami losu, walczących o własne idee i przekonania, pokonujących życiowe problemy oraz osobiste rozterki, w dążeniu do prawdy, spełnienia i sprawiedliwości. Chociaż przedstawiane w ekranizacjach postacie żyją w zupełnie innych rzeczywistościach, cechuje je odwaga, bystrość umysłu oraz wola walki o własne przekonania.

Reklamy

„Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik – ekologiczny thiller

„Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, zrealizowany na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, ukazuje powstanie zwierząt przeciwko ich oprawcy – człowiekowi.

Reklamy

Fabuła wprowadza widza w dramat, dziejący się pomiędzy człowiekiem a światem dzikich zwierząt i jest ukazany w scenerii niesamowitych obrazów Kotliny Kłodzkiej.

To momentami histeryczna, mocno pretensjonalna opowieść o złych ludziach, którzy mordują zwierzęta dla własnej uciechy, sportu i satysfakcji ze zwycięstwa oraz trofeów, które je symbolizują. Bohaterka historii, Janina Duszejko, niegdyś inżynierka budująca mosty na Bliskim Wschodzie, dziś jest zatopioną w astrologii nauczycielką angielskiego w pobliskiej szkole, żyjącą samotnie pośród dzikich zwierząt. To ona obserwując okrutny los zwierzyny, nękanej przez kłusowników lub bestialskich myśliwych, postanawia walczyć o prawa zwierząt i chronić je przed rękoma oprawców.

„Pokot” jest mieszanką kryminału, thrillera i zaangażowanego kina społecznego. Są w nim jednakże fragmenty, będące szalenie aktualnym komentarzem do dzisiejszej sytuacji ludzi wykluczonych, stojących w kontrze do triumfującej większości.

„Maria Skłodowska – Curie” Marie Noëll – determinacja kobiety rozumnej

„Maria Skłodowska-Curie” to nie tylko wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu naukowca, odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn.

To historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, wierzyć we własne idee oraz realizować śmiałe zamierzenia.To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków – miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

Jako pierwsza kobieta w Europie Maria Skłodowska – Curie uzyskała tytuł doktora. W roku 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych.

Dzięki wspaniałej reżyserii Marie Noëll oraz doskonałej grze aktorskiej polskich artystów, wkraczamy w świat nauki przełomu XIX i XX wieku. Próbujemy odgadnąć jej tajniki, poznajemy wyszukane sposoby prezentowania własnych odkryć przez naukowców tamtej epoki, a także staramy się zrozumieć trudną drogę kobiet w zdobywaniu zaszczytów w dziedzinach świata nauki.


Zdjęcia >>

 

Organizator wyjazdu: Agnieszka Ślażyńska