Dzień Bezpiecznego Internetu

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

Internet jako najnowsze medium staje się coraz bardziej popularny. Powszechny dostęp do zasobów sieci ma swoje pozytywne strony, ale nie można zapominać, że niesie ze sobą realne zagrożenia, na które narażeni są zwłaszcza jego najmłodsi użytkownicy.

***

Dlatego mając na względzie bezpieczeństwo uczniów szkół podstawowych w naszym mieście, Miejska Biblioteka Publiczna w Hrubieszowie postanowiła przyłączyć się do obchodzonego 9 lutego Dnia Bezpiecznego Internetu. Dzień ten organizowany jest w Polsce przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukową i Akademicką Siec Komputerową (NASK), tworzącą Polskie Centrum Programu „Safer Internet”.

W celu dotarcia do jak największej liczby uczestników, zajęcia odbywały się w formie atrakcyjnie przygotowanych prezentacji multimedialnych, przeprowadzone zostały w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury.

Uczniowie hrubieszowskich szkół podstawowych zostali zapoznani z najnowszymi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą nieostrożne korzystanie z komputera i Internetu. Poza tym przedstawione zostały sposoby rozpoznawania i eliminacji wszelkich niebezpieczeństw związanych z siecią Internet.

W czasie spotkania omówione zostały zagadnienia związane z zachowaniem ostrożności podczas zawierania znajomości za pośrednictwem Internetu, przedstawiono problematykę nielegalnego ściągania materiałów multimedialnych z sieci, uzależnienia od komputera i Internetu, a także cyberprzemocy oraz podawania swoich danych personalnych, czy też umieszczania swojego wizerunku w sieci.

Zajęcia przeprowadził informatyk Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie, Piotr Deputowski, który wykorzystał w tym celu przygotowane specjalnie na tę okazję pokazy multimedialne zatytułowane „Bądź bezpieczny w Internecie” oraz „Stop cyberprzemocy”.

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy żywe i emocjonalne przyjęcie omawianych zagadnień, jak i sama liczba ponad 230 uczniów klas IV – VI hrubieszowskich szkół podstawowych.

Wieczorem w kameralnej atmosferze kawiarni HDK odbyło się szkolenie dla rodziców zatytułowane „Zagrożenia cyberprzestrzeni”. Podczas spotkania omówione zostały zagrożenia związane z doborem gier komputerowych, niedostosowanych do wieku dziecka. Przedstawiono również zasady zachowania bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu, a także „sygnały ostrzegawcze”, świadczące o uzależnieniu dziecka od Internetu. Rodzice bardzo często są nieświadomi zagrożeń, z jakimi na co dzień spotykają się ich pociechy, stąd też inicjatywa przeprowadzenia szkoleń właśnie dla nich.

Prelekcja wraz z pokazem multimedialnym miała na celu wskazać najczęściej występujące zagrożenia i metody radzenia sobie z nimi. Wiele emocji wzbudziła w rodzicach prezentacja fragmentów brutalnych gier komputerowych. Mogli zobaczyć, co tak naprawdę znajduje się w ich treści.

Mamy nadzieję, że zajęcia przeprowadzone z okazji „Dna Bezpiecznego Internetu” zapoczątkują cykl spotkań o podobnej tematyce, których odbiorcami będą uczniowie hrubieszowskich placówek szkolno-wychowawczych, a także rodzice i nauczyciele.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

***

Info i foto
Miejska Biblioteka Publiczna
w Hrubieszowie

_________________________________________________

zobacz zdjęcia »

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2010