22 maja 2024

Dziesięć lat ZHR w Hrubieszowie

Legenda głosi, że… dawno, dawno temu, za rzeką Huczwą, za lasem Dębinką, w parafii p.w. Ducha Świętego w Hrubieszowie żył pewien ksiądz, który pracował z młodzieżą. Pewnego dnia idąc do swojego domu, będąc na trzecim schodku od drzwi księdza proboszcza, wpadł na genialny pomysł!…

 

Zebrał ludzi, poczynił kilka trudnych kroków i już niedługo później, 2 lutego 2007 roku w Hrubieszowie powstała pierwsza drużyna ZHR – „Sosna”. Tak narodziło się środowisko harcerskie, które po dziesięciu latach istnienia jest jedną z najprężniej rozwijających się grup harcerskich w Polsce. Drużyny harcerskie, zuchowe i wędrownicze ZHR-u działają na Zamojszczyźnie w Hrubieszowie, Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Soli, Rachaniach, Mirczu i Horyszowie Polskim, zrzeszając około 500 osób, tworzących wielką roztoczańską harcerską rodzinę.

Od owego zimowego dnia 2007 roku, kiedy w głowie ks. Tomasza Bazana narodziła się idea powstania środowiska harcerskiego, harcerze ZHR uczestniczyli w dziesiątkach obozów i zimowisk, setkach biwaków, rajdów, wędrówek, kursów i szkoleń, tysiącach zbiórek i spotkań. Harcerze są obecni w życiu codziennym naszego miasta, na uroczystościach państwowych, pomagają przy zabezpieczeniu wielu imprez, również jako pomoc medyczna, udzielają się jako wolontariusze w takich akcjach jak „Szlachetna Paczka”, czy „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Można ich spotkać także na Exodusie Młodych, gdzie wielu z nich służy jako służba porządkowa, lub pomoc medyczna. Dzięki ZHR wielu młodych ludzi miało okazję przeżyć niezapomniane przygody, spotkać niecodziennych ludzi, uczestniczyć w wydarzeniach, które na zawsze pozostaną w ich pamięci, jak atrakcyjne wyjazdy, między innymi do Hiszpanii.

Przede wszystkim jednak, rolą harcerstwa jest wychowanie. Sukcesem, z którego hrubieszowskie środowisko ZHR może być najbardziej dumne, nie jest sprawne organizowanie różnych akcji, ale solidne wychowanie młodzieży, wypuszczanie w świat ludzi pełnych idei, pasji, kreatywnych, pewnych siebie, stawiających sobie w życiu wysokie cele, odważnych i gotowych do podejmowania wyzwań. Wychowankowie jednostek harcerskich tworzą dziś szczęśliwe rodziny, prowadzą własne firmy, służą Ojczyźnie w służbach mundurowych, wielu studiuje i szuka jeszcze swojego miejsca w społeczeństwie.

O swojej przygodzie z harcerstwem mówią oni z wielką dumą:

„Harcerstwo było dla mnie pewnego rodzaju ratunkiem. Z niezbyt sprzyjającego towarzystwa, w dość trudnym wieku trafiłam do grupy, w której bardzo dużo ode mnie wymagano i musiałam rozpocząć solidną pracę nad sobą. Mało tego, musiałam starać się świecić przykładem, ponieważ od razu zostało mi dane przewodzić tej grupie. Myślę, że moje życie nie potoczyłoby się tak dobrze, gdyby nie harcerstwo. Dlatego uważam, że młodość warto przeżyć z ludźmi, którzy pociągają nas do tego, co dobre i szlachetne aby się nie pogubić i dać sobie świetny start w dorosłość. Poza tym harcerstwo było dla mnie wspaniałą przygodą życia.” – mówi Justyna, jedna z założycielek hrubieszowskiego ZHR, dziś żona i matka, z zawodu zajmująca się logopedią.

Podchorąży Przemek z Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu, wieloletni drużynowy gromady zuchowej: „Harcerstwo dało mi umiejętność życia z wysoko postawioną poprzeczką (bez dziadostwa), nauczyło mnie stawiać sobie wymagania i bez względu na sytuację życiową trwać w idei, trzymając się Prawa Harcerskiego.”

Dziś, po dziesięciu latach istnienia, ZHR na Roztoczu, którego kolebką jest Hrubieszów, jest jednym z najprężniej rozwijających się środowisk harcerskich w Polsce, ale też jedną z największych organizacji młodzieżowych Zamojszczyzny. Można powiedzieć, jest co świętować, dlatego też harcerze w roku 2017 obchodzą swój jubileusz, uczestnicząc w rocznicowych wydarzeniach.

Już w lutym 1 Hrubieszowska Drużna Harcerek „Sosna” rozpoczęła rok jubileuszu, organizując bal, na którym uczczono dziesięciolecie istnienia drużyny. Swoje rocznicowe uroczystości przygotowuje 1 Hrubieszowska Drużyna Harcerzy „Ogień”, która świętować będzie w kwietniu. Prócz tych wydarzeń, do tematu dziesięciolecia nawiązywać będą tegoroczne biwaki i obozy, w których harcerze będą uczestniczyć. Każdy roztoczański harcerz i harcerka w 2017 roku nosić będzie okolicznościową plakietkę z symbolami sosny i ognia, nawiązującymi do tradycji pierwszych ZHR-owskich drużyn z Roztocza.

Zwieńczeniem i podsumowaniem świętowania będzie jubileuszowy Zlot X-lecia ZHR na Roztoczu, który będzie miał miejsce w Hrubieszowie w dniach 15-17 września. Impreza ta, odbywająca się równolegle do młodzieżowych Rubienaliów, obfitować będzie w atrakcje, na które już dziś zapraszamy, nie tylko harcerzy, ale wszystkich, którym bliski jest ruch harcerski. Piątek będzie dniem, w którym harcerze i goście przybędą do Hrubieszowa, będą mieli okazję spotkać się przy ognisku, oraz odwiedzić Miasto Otwarte – skorzystać z atrakcji Hrubieszowa, takich jak kino, czy park linowy. Od piątku będzie też otwarte Miasteczko Harcerskie – miejsce, gdzie każdy może przyjść i zaznać nieco harcerskiego stylu życia. W sobotę rano odbędzie się gra miejska na trzech trasach: zuchowej, harcerskiej i otwartej dla gości, na którą szczególnie zaproszeni są mieszkańcy Hrubieszowa i Zamojszczyzny. Następnie harcerze będą mieli okazję poznać Hrubieszów od strony jego zabytków i historii, oraz po raz kolejny zasiąść w blasku harcerskiego ognia. Wieczór wypełni atrakcyjny program artystyczny, na scenie na hrubieszowskim deptaku wystąpi wielu artystów lokalnych, zespół harcerski, a także dobrze znane młodzieży gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Niedziela, 17 września rozpocznie się od uroczystości na cmentarzu wojskowym, gdzie uczczona zostanie rocznica napaści wojsk radzieckich na Polskę w 1939 roku. Po apelu pamięci i złożeniu wieńców, przemaszerujemy defiladą na hrubieszowski Rynek, gdzie odbędzie się uroczysta Msza Święta. Po niej odbędzie się uroczysty apel harcerski, wystąpienie przewodniczącego ZHR harcmistrza Grzegorza Nowika, oraz biesiada, którą uświetni występ harcerskiego zespołu, akompaniującego najpiękniejsze harcerskie piosenki. Na niedzielę szczególnie zaproszeni są rodzice harcerzy i harcerek, przyjaciele ZHR, byli harcerze i harcerki, lokalne samorządy, duszpasterze, nauczyciele i wszystkie osoby, którym bliska jest idea harcerska, zwłaszcza mieszkańcy Hrubieszowa. Już dziś zapraszamy wszystkich i zachęcamy do licznego przybycia.

 


pwd. Radosław Łukasiewicz HR

Komendant Zlotu X-lecia

Roztoczańskiego Środowiska ZHR w Hrubieszowie