22 czerwca 2024

Elektrostymulator mięśni EMS – działanie i efekty

Działanie elektrostymulacji opiera się na wysyłaniu sygnałów elektrycznych do docelowych grup mięśni, co powoduje skurcz i rozluźnienie mięśni, poprawiając siłę i elastyczność. Podczas sesji, elektrody są umieszczone na skórze, a następnie sygnały elektryczne są wysyłane przez elektrody do docelowych grup mięśniowych. 

Reklamy

Intensywność sygnału może być regulowana, aby zapewnić komfortowy poziom stymulacji. W tym artykule postaramy się wyjaśnić na czym polega zabieg z użyciem EMS i jakie sprzęty i urządzenia są niezbędne.

EMS urządzenie – czym jest i do czego służy?

Elektrostymulacja EMS (znana również jako nerwowo-mięśniowa stymulacja elektryczna lub NMES) to technika terapeutyczna stosowana w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych. Polega ona na zastosowaniu prądu elektrycznego na ciało w celu stymulowania skurczów mięśni. EMS jest powszechnie stosowany w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak przewlekły ból, skurcze mięśni, paraliż i udar.

Reklamy

­

Może być również stosowany do poprawy siły mięśni, wytrzymałości i elastyczności. Prąd elektryczny jest dostarczany przez elektrody, które są umieszczone na skórze w pobliżu dotkniętego obszaru. Powoduje to skurcz mięśni, co pomaga zmniejszyć ból, stan zapalny i napięcie. Elektrostymulator może być stosowany w połączeniu z fizykoterapią, masażem i innymi zabiegami w celu zapewnienia kompleksowego podejścia do rehabilitacji i dobrego samopoczucia. Jest to bezpieczny, skuteczny i nieinwazyjny sposób na poprawę zdrowia fizycznego i samopoczucia.

Reklamy

Dla kogo skorzystanie ze sprzętu EMS jest zalecane?

Użycie elekstrostymulacji to doskonały wybór dla osób, które chcą poprawić swoją ogólną sprawność fizyczną i zdrowie. Ten rodzaj ćwiczeń jest szczególnie pomocny dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w tradycyjnych ćwiczeniach z powodu ograniczeń fizycznych, takich jak urazy, przewlekły ból lub problemy z poruszaniem się. Sprzęt EMS (zobacz urządzenia) to świetny sposób na poprawę siły, elastyczności i wytrzymałości bez zbytniego obciążania organizmu.

Elektrostymulacja to także korzystny wybór ćwiczeń dla osób prowadzących intensywny tryb życia, które nie mają zbyt wiele czasu na trening. Można go wykonać w zaledwie 15 minut i jest to bardzo skuteczny sposób na wykonanie treningu całego ciała. EMS jest również idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wykonać trening poszczególnie wybranych partii mięśniowych, ponieważ impulsy elektryczne mogą być kierowane do określonych obszarów.

Ten rodzaj ćwiczeń staje się coraz bardziej popularny wśród sportowców, ponieważ może się okazać skuteczny w poprawieniu wydajności i zmniejszeniu ryzyka kontuzji. Może również wspomagać proces bezinwazyjnego redukowania tkanki tłuszczowej na wskutek spalanych kalorii, oraz pomóc w ujędrnieniu skóry na brzuchu, udach i innych partiach ciała. 

Ogólnie rzecz biorąc, elektrostymulacja EMS to świetny wariant ćwiczeń dla każdego, kto chce poprawić swoją sprawność fizyczną, jest to też dobry wybór w kwestii poddania się rehabilitacji ciała, czego efektem jest wyleczenie kontuzji.

Jakie są przeciwwskazania do używania elektrostymulacji?

Niestety, ale nie każdy może ćwiczyć przy użyciu urządzenia EMS. Zdecydowany zakaz użycia mają osoby, które posiadają rozrusznik serca, z uwagi na występujące ryzyko zaburzenia pracy stymulatora serca. Przy wszelkich obecnych chorobach serca również odradza się używania sprzętu EMS. 

Osoby z lekkim nadciśnieniem mogą korzystać z EMS, natomiast jeżeli to nadciśnienie jest wysokie, wtedy zaleca się nieużywanie elektrostymulatora. U osób z epilepsją występuje ryzyko wywołania napadu epilepsji po użyciu tego sprzętu, powinno się w przypadku chorowania na tą chorobę nie używać tego urządzenia. 

Kobiety w ciąży mają bezwzględny zakaz używania tego sprzętu z uwagi na to, iż impulsy elektryczne wysyłane do mięśni mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Trening z elektrostymulatorem mięśni – doskonały wybór dla wielu osób

Poprzez swoją wszechstronność i skuteczność trening EMS jest odpowiedni niemalże dla każdego. Można go uprawiać obojętnie na posiadany wiek, płeć czy to, czy jesteśmy początkujący w trenowaniu naszego ciała, czy już zaawansowani. 

Dzięki temu, że jest w pełni bezpieczny i nie obciąża struktur stawowych, jest on genialnym wyborem dla osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie uprawiać normalnego treningu. Trening EMS jest stosowany na całym świecie zarówno przez znaczną ilość osób trenujących stricte amatorsko, jak i profesjonalnych sportowców, którzy udoskonalają swoją sprawność poprzez trening właśnie tą metodą elektrostymulacji.

Źródło: https://medikapoland.pl


Tekst i fot. mat. partnera