22 grudnia 2024

Finanse na co dzień – zajęcia dla słuchaczy HUTW

21 kwietnia 2015 r., w hrubieszowskiej Bibliotece Pedagogicznej, słuchacze Hrubieszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w zajęciach zorganizowanych we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim Oddział w Lublinie.

Reklamy


Wykład na temat: „Sprawdź, zanim podpiszesz. ABC oszczędzania i pożyczania” zaprezentował pan Marek Momot, pracownik NBP Oddział w Lublinie.

Prowadzący omówił podstawowy produkt każdego banku: rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Zwrócił uwagę na ich dostępność i bezpieczeństwo posługiwania się nimi, a także na istotne elementy każdego rachunku: opłaty, prowizje i oprocentowanie.

Reklamy

Następnie przedstawił zadania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zabezpieczającego nasze lokaty i udzielającego pomocy finansowej bankom, które utraciły wypłacalność. Duże zainteresowanie wśród uczestników wzbudziły sposoby oszczędzania i pożyczania.

Poznali oni rodzaje lokat i te elementy, na które warto zwracać uwagę, przy ich zakładaniu, m. in.: oprocentowanie, kapitalizację, odnawialność. Prowadzący omówił też inne formy oszczędzania – lokaty strukturyzowane, fundusze inwestycyjne i polisy lokacyjne. Podkreślił, że niektóre z nich są produktami złożonymi i trzeba zawsze zdobywać o nich jak najwięcej informacji. Mogą być bowiem sprzedawane przez bank, nie będąc produktami bankowymi.

Reklamy

Pan Marek Momot wiele uwagi poświęcił zagadnieniom parabanków, piramid finansowych (i innych tego typu przedsięwzięć), niosących duże ryzyko instytucyjne i finansowe. Uczulił słuchaczy, aby zachować ostrożność w sytuacjach wymagających podawania danych osobowych (by nie utracić tzw. wrażliwych danych).

Podczas zajęć uczestnicy poznali główne zasady pomocne przy uzyskiwaniu pożyczek. Zapoznali się też z kampanią społeczną „Zanim podpiszesz” oraz z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania (RRSO), umożliwiającą lepszą orientację w ofertach bankowych. Uzyskali informacje na temat posługiwania się kartami kredytowymi, korzystania z pożyczek gotówkowych, czy kredytu hipotecznego.

Dowiedzieli się również, jak zabezpieczać się przed oszustwami internetowymi oraz co chroni interesy pożyczkobiorców. Na zakończenie seniorzy zadawali pytania, m. in. dotyczące prowadzenia rachunków bankowych i spraw spadkowych. Temat zajęć wzbudził spore zainteresowanie.

 

 

BPH Hrubieszów